Horace Silver`ın uzun süren hastalığının ardından vefatı üzüntü yarattı

Horace Silver`ın uzun süren hastalığının ardından vefatı üzüntü yarattı

Twitter Horace Silver`ın sağlığı ve hayatı konusunda bizleri bir kaç kez yanılttı, büyük müzisyen hayattayken çıkan kimi hatalı bilgilere inanıp öldüğüne dair haberlere biz de maalesef katkıda bulunduk. İsterdik ki yine yanılalım, aceleci davrandığımız için utanalım ama maalesef bu kez haber doğru. Uzun zamandır yaşadığı hastalıklar nedeniyle müzikten ve sosyal hayattan elini çekmiş biri olarak hayatını sürdürmeye çalışan caz tarihinin efsanelerinden Horace Silver 86 yaşında hayata veda etti.


Özellikle bestelerinde caz, R&B, gospel ve latin müziklerini içiçe geçirerek müzikler yazan ilk isimlerden biri kabul edilen Silver aynı zamanda caz tarihinin en önemli gruplarından Jazz Messengers`ın da Art Blakey ile birlikte kurucu isimlerindendi ve bu grup bir kaç nesil iyi caz müzisyeninin yetişmesinde bir okuldan fazla işlev gördü.


2 Eylül 1928`de Amerika`ya göç etmiş Cape Verde`li bir müzisyen ve balıkçı kökenli babanın oğlu olarak Connecticut`ta dünyaya gelen Horace Ward Martin Tavares Silva yani Horace Silver New York`un yakınlarındai bir kasabada büyümenin avantajlarından erken yaşlarda faydalanmaya başladı. Babası sayesinde hayatında ilk tanıştığı Portekiz kökenli müzikler genç Silver`ın müzikal dimağına doğrudan etki eden ilk müzikler oldu.

Horace Silver müziğe önce saksofonla başlamasına rağmen okul yıllarında piyanoya geçmeyi tercih etti. Yaşadığı yere Stan Getz geldiği zaman onun müziğinden etkilenen Silver kısa bir süre sonra kendi triosunu kurdu, zaten bir yıl sonra da Stan Getz ile aynı sahneyi paylaşıyordu. Hayatıyla ilgili verdiği lik büyük karar ise hemen bir yıl sonra, 1951 yılında New York`a taşınma oldu.


Şehre ilk taşındığında Bronx`ta bir arkadaşının kız kardeşinden haftalığı on dolara oda kiralayan Silver özellikle hafta sonları klüplerde çalmaya başladı. Bu sıralarda Coleman Hawkins, Oscar Pettiford gibi efsane isimlerle aynı sahnelerde çalmaya başlayan Silver`ın ilginçtir daha bu sıralar henüz kendi piyanosu dahi yoktu. Durumun farkına varan ünlü caz klübü Birdland`ın yöneticisi Oscar Goodstein gündüz saatlerinde klüpte pratik yapmasına destek olur.


İlk kaydını ise bir yıl sonra, 1952 yılında bir çok kez çalma imkanı bulduğu trompetçi Lou Donaldson ile yapan Silver bu kayıtlar esnasında hayatında büyük bir yere sahip olacak davulcu Art Blakey ile tanışır. Aynı yıl, henüz yirmilerin başındaki genç bir isim olarak Blue Note firmasıyla ilk anlaşmasını yapmayı da başarır. Büyük firmadan ilk olara "Sabu"yu yayınlayan Silver albümde Art Blakey ile değişimli Curley Russell ve asta Percy Heath ile çalmayı başarır.


Jazz Messengers`lı dönem


İkili, yani Silver ve Blakey 1953 ile 1954 Şubat ayları arasında The Jazz Messengers ismiyle albümler kaydetmeye başlar. Bu dönem albümleri arasında daha sonra bir fenomene dönüşen büyük trompetçi Clifford Brown`da genç bir isim olarak yeralan "A Night At Birdland with Art Blakey"de vardır.


1955 yılında yine bir Blue Note albümü olarak kaydettikleri "Horace Silver and the Jazz Messengers" grubun caz dünyasında gövde gösterisi yaptığı ilk albüm olarak boy gösterir. İş bu albüm caz tarihine geçen "The Preacher", "Hankerin" gibi ünlü Silver klasiklerinin caz dünyasına ilk kez tanıtıldığı kayıtlar olur. Albümde piyano çalan Silver ve davulcu Blakey`nin yanısıra tenorda Hank Mobley, trompette Kenny Dorham ve basta Doug Watkins`i dinleme imkanı buluruz.


Aynı yıl Horace Silver, Kenny Dorham`ın yine bir Blue Note albümü olan "Bohemia After Dark"da davulcu Kenny Clarke ile, Cannonball Adderley`nin "Discoveries" ve Donald Byrd`ün "Byrd`s Eye View" gibi albümlerinde boy gösterirken Jazz Messengers olarak canlı kayıt "Live at Cafe Bohemia" albümünü yayınlar. Jazz Messengers ile birlikteliği sona eren Silver 1956 yılında grup lideri olarak "Six Pieces of Silver", "Enchament", "Senor Blues" ve "Cool Eyes" gibi kariyerinin önemli albümlerini kendi kompozisyonlarıyla dolu çalışmalarını ardı ardına yayınlar. Bir yıl sonra da yine Blue Note firmasından "The Stylings of Silver" albümünü çok genç bir davulcu olan Louis Hayes, tenorda Hank Mobley ve trompette Art Farmer ile birlikte yayınlar. Albümün öne çıkan parçasıysa nefis bir yorumla "My One and Only Love"dır.

1958 yılında efsanevi Newport Jazz Festivali`nde basçı Gene Taylor, saksofonda Junior Cook ve trompetçi Louis Smith ile birlikte görünür. Bu konser de zaten yine aynı firma tarafından "Live at Newport `58" adıyla caz tarihine armağan edilir.

Kariyerinin en yoğun ve mutlu yıllarıdır. "Finger Popping", "Blowing the Blues Away" ve "Horace-Scope" gibi albümleri peşpeşe 1959, 1960 ve 1961 yıllarında yayınlar.


Altmışlı yıllar ve sonrası


Altmışlı yıllarda kurduğu grupları tümüyle bir yenileyen Horace Silver yeni gruplarında daha çok tanınmamış genç isimleri lanse etmeye başlar. Bugünden tam elli yıl önce hem kendisinin hem caz tarihinin en önemli kayıtlarından biri olan "Song for My Father" albümü yayınlanır. Albümde 20. yüzyılın en iyi tenorlarından biri olan Joe Henderson`ı dinleriz.


1965 yılında Horace Silver iki önemli albüm daha yayınlar. "The Native are Restless Tonight" ve daha da ünlü olan "The Cape Verdean Blues". Bu albümlerde de dönemin genç ismi Woody Shaw`u dinleriz. Joe Henderson ile basçı Bob Cranshaw ayrıca albümlerin kilit isimleridir. Büyük piyanist kariyerine altmışlı yıllarda da hız vermeden devam etmektedir. 1968 yılında "Serenade to A Soul Sister" ve bir yıl sonra "You Gotta Take a Little Love" albümlerinde günümüzün en önmeli isimlerinden ama zamanın genç trompetçisi Randy Brecker`ı dinleriz. İkiliye tenorda Bennie Maupin, davulda ise Billy Cobham eşlik etmektedir.


Yetmişlere geldiğimizde büyük piyanisti big band kayıtları ve dual projelerde daha sık görürüz. "Silver N`Brass" ve "Silver N`Wood" albümleri dönemin kayıtlarıdır. Bu albümlerde de Ron Carter ile Al Foster`ı zevkle dinleriz. Blue Note ile birlikteliği 1980 yılına kadar süren Silver 80 sonrasında kendi şirketi Silveto`yu kurar. Kurar ama altmışlı yıllara göre daha az albüm kaydetmektedir. Bu dönemi 1981`de "Guides to Growin Up" ve 1983`de "Spiritualizing" albümlerinde trompetçi Eddie Harris ile dinleriz büyük sanatçıyı. 1988 yılında "Continity of Spirit", 1988 yılında "Music to Ease Your Disease" albümlerinde trompetçi Clark Terry, davulcu Billy Hart ve tenorda Junior Cook vardır.


Horace Silver doksanlı yıllarda da albümler kaydetmeye devam eder ama daha da azalmıştır kayıtları. Columbia firması için 1993 yılında "It`s Got o be Funky" ve 1994 yılında ise "Pencil Packin` Papa" albümlerini yayınlar. Aynı dönemde Impulse! ve Verve firmaları için de birer kayıt yapan sanatçı en son 1998 yılında "Jazz Has A Sense of Humor" albümünü yayınlar. İkibinlere geldiğimizde sanatçıyı artık çok nadir projelerin içinde görmeye başlarız. Sanatçının bizzat kendisi Alzheimer hastalığından muzdarip olduğunu basına açıklar. Bir ara televizyon belgeselinde izleriz büyük sanatçıyı, sonra nerdeyse hiç haber almamaya başlarız ta ki bu sabah vefatına dair ajans haberi elimize ulaşana kadar.


Cazkolik.com / 19 Haziran 2014, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.