"İçerde" ne olduğunu kim, nasıl bilebilir?

"İçerde" ne olduğunu kim, nasıl bilebilir?

Piyanist ve besteci Baturay Yarkın pandemi dönemine dair kişisel ve insanî sorgulama üzerine yoğunlaşan müzisyenlerin başında geliyor.

 

Pandemi sonrası yakıcı güncel sorunların etkisinde normal hayata hızla döndük ama geride kalan iki yıllık yalıtılmışlık üstü kapanmış dosya gibi duruyor. Pandeminin müzisyenlerin yaratıcı gücü üzerinde önemli bir tetikleyici rol oynayacağına emindim, nitekim, dünyada ve Türkiye'de çok sayıda yeni müzikler, albümler yayınlandı ama doğruyu söylemek gerekirse eleğin üzerinde kalan kaç çalışma var?

 

Baturay Yarkın bu konuda samimi paylaşımlar yapan sanatçılardan. Geçen sene "Hope" isimli bir solo piyano albüm yayınladı, daha sonra, bir-iki single derken şimdi yeniden bir solo piyano albümle daha karşımıza çıktı.

 

Yarkın, yeni albümünde yer alan "Dream", "Sleep", "Just Keep Going" gibi çalışmaları albüm öncesi single olarak paylaşmıştı.

 

Yarkın, yeni çalışmasına dair "Inside albümü, son üç yılda yaşanan belirsizlikleri, gerginlikleri, durgunluğu ve sakinliği; kısacası hayata dair tüm duyguları yansıtıyor. Albümdeki eser isimleri, pandemi dönemiyle simgelenen iç dünyayı ve pandeminin etkilerinin azalmasıyla oluşan yeniden uyanışı anlatıyor. Bu yansıtılan birbirinden farklı duygular, müzikal zıtlıkların tek başına aktarılabildiği piyano enstrümanıyla yorumlandı. Modern armonik yaklaşımların ve aksak usullerin kullanıldığı albüm, umudun daima hissedilmesi gereken bir bilinç, farkındalık ve yaşam felsefesi olduğunu anlatmayı amaçlıyor" açıklamasında bulunuyor.

 

"Inside" kelimesi çok yönlü kullanıma müsait güçlü kişisel duyguları çağrıştırır. "İçerde" ne olduğunu kim, nasıl bilebilir? Yarkın'ın albümü bir sanatçı olarak 'içinde' ne olduğunu yalın bir dille cevaplıyor. Yarkın'ın güçlü melodi duygusu, melodileri yalın anlatma becerisi ve alegorik tasvir yeteneği var. Bu da kendisine yetkin bir ifade gücü sağlıyor.

 

Özünde iyimserlik hakim olan "Inside" albümündeki müziklerin işaretini bir önceki "Hope" albümüyle vermişti, "Inside" ile seriyi tamamlamış görünüyor. Yarkın kendi hayatı bakımından bu dönemin muhasebesini kaydederek arşivlemiş durumda, bakalım gelecek neler getirecek, yeni çalışmalar dinleyicilere neler gösterecek.

 

Son not, albümün görsel tasarımında piyanonun iç kapağına yazılan albümün adı anlamı gibi kırılgan bir görüntüye sahip, bu detayın kendi içinde anlamı olduğu belli.

 

Baturay Yarkın ile ilgili Cazkolik arşivine bu linkten ulaşabilirsiniz.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 06 Ağustos 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.