Büyük ustalardan sürpriz yeni albüm haberleri geldi

Büyük ustalardan sürpriz yeni albüm haberleri geldi

 

Avishai Cohen'den "Sensitive Hours"

 

 

 

İlk haberimiz ünlü İsrailli kontrbasçı ve besteci Avishai Cohen. Cohen daha yeni Ankara CSO'da iki gün konser verdi ama aradan bir ay geçmeden sanatçının yeni albüm haberi geldi; "Sensitive Hours". Sanatçının "Gently Disturbed" albümünün ardından Cohen bu kez Musevi köklerinden gelen derin geleneklere doğru bir müzikal yolculuk yapmış. Orijinal dilinde seslendirdiği şarkılarında kontrbas ve vokalde yeralan Cohen şarkıların sözlerini de kendi yazdı. Cohen, İsrail ve ABD'den genç müzisyenler çalıştı bu yeni albümünde.

 


 

Asıl sürpriz burada;

 

 

Art Blakey The Jazz Messengers; "First Flight to Tokyo: The Lost 1961 Recordings"

 

 

 

"First Flight to Tokyo: The Lost 1961 Recordings" albümü, Art Blakey The Jazz Messengers'ın 14 Ocak 1961'de Tokyo Hibiya Public Hall'deki ilk Japonya turunde kaydedilen ve daha önce yayınlanmamış heyecan verici bir canlı kaydıdır. The Jazz Messengers o yıllarda Japonya'yı turlayan ilk modern caz grupları arasındaydı. Konserde,efsanevi davulcu Blakey ile trompette Lee Morgan, tenor saksafonda Wayne Shorter ve piyanoda Bobby Timmons ve basta Jymie Merritt'den oluşan tüm zamanların en iyi kadrolarından biri vardı. Konserde Charlie Parker'ın "Now's the Time", Thelonious Monk'un "Round About Midnight" ve "Blues March", "Dat Dere" ve "Moanin'" gibi Jazz Messenger hitleri dahil olmak üzere tanınmış caz parçalarının performansları yer almıştı. Lüks 2 LP ve 2 CD baskılarının her ikisi de Japon fotoğrafçılar Shunji Okura ve Hozumi Nakadaira'nın nadir fotoğraflarını içeren ayrıntılı kitapçıklarla birlikte satılıyor. Ünlü caz eleştirmeni Bob Blumenthal'in tarihi bir makalesi ve Wayne Shorter ile Blue Note başkanı Don Was, ünlü saksafoncu Lou Donaldson, Japon caz yıldızı Sadao Watanabe, ünlü Japon müzik eleştirmeni Reiko Yukawa, Blakey'nin oğlu Takashi Blakey ve üç davulcu Louis Hayes, Billy Hart ve Cindy Blackman Santana ile yaptığı röportajda yer alıyor. Konser, orijinal bant makaralardan aktarıldı ve 180g vinile basıldı.

 


 

 

Rhoda Scott; "Lady All Stars"

 

 

 

Bugün 83 yaşını süren Amerikalı caz organisti Roda Scott da "Lady All Stars" adını verdiği sürpriz bir albüm yayınladı. ABD'nin ilk kadın hammond orgcularından Scott yeni albümünde kadın daşanışmasına yer vererek Sophie Alour (ts), Airelle Bresson (tr), Celine Bonacina (bs), Lisa Cat-Berro (as), Geraldine Laurent(as), Anne Daceo (dr), Juile Saury (dr) gibi Avrupa ağırlıklı bir müzisyen kadrosuyla çalışmış. Ayrıca, kendisi dahil katılan her müzisyenden de birer beste alan Scott yılın son günlerinden cazseverlere sürpriz yaptı. Orgu dünyanın en güzel enstrümanı olarak gören Scott ayakkabılarımı çıkarıp çalmaya başladığım günden beri durmadım diyor.

 


 

 

Haberin son yeni albümü şaşırtıcı bir sanatçı olan Sam Gendel'in "AE 30" albümü

 

 

 

Gendel tuhaf ve yaratıcı bir müzisyen. Gitar ve saksofon çalıyor ama daa çok multienstrümentalist. Ama önemli olan ne çaldığından ziyade nasıl çaldığı. Bu kısım daha ilginç çünkü. Saksofon ve gitarı parmak uçlarıyla dokunaçlar halinde çalan bir tekniği var. Şarkı da söylüyor ama suskun ya da mırıltılı şekilde.

 

Eline bir çocuk oyuncağını ver sana enstrüman yapsın gibisinden bir yetenek. Melodi ve ritme dair merakı onun yaratıcılık dürtüsü. Beatbox uygulamaları da çarpıcı. Gendel için şu ya da bu tarz demek zor ama kendine has bir müzisyen olduğu kesin.

 

Cazkolik.com / 10 Aralık 2021, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X