İkibin sonrası en iyi çıkış yapan trompetçilerden Yazz Ahmed geliyor

İkibin sonrası en iyi çıkış yapan trompetçilerden Yazz Ahmed geliyor

 

Trompetçi Yazz Ahmed Dünya Caz Günü gecesi Zorlu PSM'de konser verecek

 

 

Trompetçi Yazz Ahmed'in 2017 yılındaki konser haberini sanatçının İngiliz caz sahnesinde en aktif olduğu 2015-2020 pandemiye kadar olan dönemine dair yayınlamışız.

 

Garanti Caz Yeşili 2017 yılında Salon İKSV için getirmişti genç sanatçıyı, aradan 7 yıl geçti, Yazz Ahmed yeniden Caz Yeşili sponsorluğunda bu kez Zorlu PSM sahnesine gelecek. 2010 sonrası caz sahnesinin en merak edilen sanatçılarından birini yeniden izlemek için bu konser iyi bir fırsat olacak.

 

41 yaşındaki Bahreyn asıllı İngiliz trompetçi Yazz Ahmed'in ilk albümü "La Saboteuse" (Fransızca 'Sabotajcı' anlamına geliyor) sadece İngiltere ve Avrupa genelinde değl, dünya çapında ilgiyle karşılanmıştı. Yeni ve ilgi çekici genç sanatçılara her zaman ilgi duyan basın Ahmed'i de hızla odağına yerleştirerek Manş'ın öte yakasında Ahmed'den yıllar önce başarılı çıkış yapmış Lübnan asıllı Fransız trompetçi İbrahim Maalouf ile kıyaslamaya başlamıştı (belki de İngiliz-Fransız çekişmesidir!). Popüler mukayeseler aldı başını gitti çünkü ikisi de trompetçiydi ve basının sevdiği tarz mukayeseler için elverişli kişilerdi. Ama, İbrahim Maalouf zaman içinde film projeleri dahil çok sayıda etkinliğin içinde temposunu artırırken (ki, kendisine karşı açılan taciz davasının sarsıcı etkisine rağmen işlerine ara vermedi), Yazz Ahmed ise ilk albümü "La Saboteuse"ün ardından 2019 yılında çıkardığı "Polyhymnia"dan sonra Maalouf kadar sık ortalıkta görünmedi. Ama kredisi yüksekti ve bir sonraki albümüne hazırlanıyordu.

 

 

6 Arap kadınından ilham alan bir albüm; Polyhymnia

 

 

Yazz Ahmed'in son albümü "Polyhymnia" altı cesur ve etkili kadından ilham alan bir süit olarak biliniyor. Suudi Arabistan'ın ilk kadın film yönetmeni Lahan Al-Mansour, altı yaşında New Orleans okul sisteminde ayrımcılığın ortadan kaldırılmasında etkili olan Ruby Bridges, suikast girişiminden sağ kurtulan Pakistanlı kadın eğitim savunucusu Malala Yousafzai, ABD'li sivil haklar aktivisti Rosa Parks, Kadınların Sosyal ve Politik Birliği (diğer adıyla Süfrajetler) ve öncü İngiliz kadın saksafoncu ve besteci Barbara Thompson. Ahmed'in çoğu Ortadoğu kökenli kadınların hayatlarından aldığı ilhamla kaydettiği albümü sanatçının yalnızca caz becerileriyle değil içerdiği insanî ve politik-liberal mesajı nedeniyle caz dışı basın tarafından da ilgiyle karşılandı ve albüm etkisini hâlâ sürdürüyor.

 

Yazz Ahmed, tam da bu etkinin son dönemecinde Dünya Caz Günü kapsamında Garanti Caz Yeşili sponsorluğunda Zorlu PSM'de izleyecek olmak, son izledikten sonraki yedi yılı müzikal olarak nasıl kapatacak hep birlikte sahnede izleyeceğiz.

 

Cazkolik.com / 05 Mart 2024, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.