22. İstanbul Caz Festivali`nin sürprizlerinden biri de Marcus Miller konseri öncesi yaşanacak

22. İstanbul Caz Festivali`nin sürprizlerinden biri de Marcus Miller konseri öncesi yaşanacak

Son aylarda duyduğum en güzel haberlerden biri Türkiye`nin en köklü ve en tecrübeli orkestralarından TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası`nın artık sık konser vererek caz ve müzik dünyası içinde daha aktif görünme kararı oldu. TRT orkestrası devletin resmi orkestrası olduğu ve Türkiye`nin en iyi müzisyenlerinin önemli kısmını sahiplendiği için, böyle bir orkestrayı artık daha sık dinleme şansı bulacak olmaktan dolayı ben şahsen çok mutlu oldum. Zaman içinde konserleri izledikçe bu duyguyu tüm müzikseverlerin daha yoğun hissedeceğine eminim. Tabii bu noktada, kararın hayata geçirilmesinde elbette başta TRT kurumu olmak üzere TRT İstanbul Radyosu müdürü Sayın Cem Temel`in ve Programlar Müdürü Sayın Kerem Demircioğlu`nun, Ankara`da TRT Radyo Çoksesli müzikler müdürü Sayın Elif Gökalp`in, Sayın Gülruy Köşker`in ve daha bir çok arkadaşımız ile ve orkestranın şefi sevgili Kamil Özler`in, uzun yıllar İstanbul Radyosu`nda başarıyla çalıştıktan sonra tekrar baba ocağı Ankara`ya geri dönen müzisyen dostu sevgili Huriye Tütüncü`nün, bitmek bilmez enerjisiyle sevgili Süheyla Varol`un bu fikrin arkasında nasıl heyecanla durduklarını ve hayata geçmesini arzuladıklarını şahsen yakından biliyorum.

 

TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası daha çok konser verme kararını almasının ardından boş durmadı ve hemen kararı hayata geçirmeye başladı. Basına ve sosyal medyaya yansıdığı için duymuş olmalısınız, daha geçenlerde Beyoğlu Tünel`de iki farklı zamanda iki farklı meydan konseri verdi. Hatta haberin fotoğrafı bu konserlerden alınmadır. Orkestra, bundan böyle sadece İstanbul dahilinde değil, bir anlamda, davet edildikleri tüm uygun mecralarda konser vermeye istekli, bu bilgiyi özellikle duyurmuş olalım. Haberi yapmak için telefon başına geçip değerli şefimiz Kamil Özler`i aradığımda ondan da bu heyecanı duymak bana ayrıca önemli geldi.

 

TRT İstanbul Hafif Müzik ve Caz Orkestrası kurum dışı ilk konserlerin ardından çok yakın tarihte en önemli performansını 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında 2 Temmuz Perşembe gecesi Marcus Miller konseri öncesinde, tümüyle tıklım tıklım dolu bir Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi`nde Türkiye`nin en iştahlı caz konserleri izleyicisi karşısında sergileyecek. Festival programı hazırlanırken festival yetkilileriyle yapılan görüşmeler neticesinde belirlenen konser orkestrada heyecan yaratmış durumda. Konser hazırlıkları sırasında telefonla konuştuğum Kamil Özler`e konseri ve orkestrayı sordum.

 

 

Bu konseri hepimiz heyecanla bekliyoruz

 

 

Öncelikle nasıl bir konser planladıklarını sorduğum sevgili Özler konser için özel hazırlık yaptıklarını ve tümü caz standartlarından oluşan ama icrası hiç de kolay olmayan, çok kaliteli standartlardan özel bir repertuvar oluşturduklarının altını bilhassa çizdi. Bu konuda biz cazseverlerin nefesini kesecek performanslar izleyeceğimizi şimdiden not düşelim. Yaklaşık kırk-kırk beş dakika kadar sürmesi beklenen konserde ülkemizin yetiştirdiği en başarılı caz şarkıcılarından Ece Göksu solist olarak seslendireceği iki adet vokalli çalışmayı da izleme imkanımız olacak.

 

 

Konserde hoş bir sürprizle karşılaşabiliriz

 

 

Sevgili Özler`le telefonda konuştuğumuz sırada henüz kesinleşmemiş olmakla birlikte, büyük ihtimalle bir ya da iki parçada Marcus Miller da orkestraya eşlik edecek. Açıkhava`yı dolduran izleyiciler arasında büyük bir heyecan ve dalgalanma yaratıcığını şimdiden tahmin edebiliyorum. Bu sürprizin ardına bir sürpriz haberi de ayrıca ben ekliyeyim.

 

 

Konserde bir hoş sürpriz daha bizi bekliyor; "Mr. Miller Time in Istanbul"

 

 

Bu ikinci sürpriz de sevgili Özler`in bu gece -çok büyük ihtimalle Marcus Miller ile birlikte seslendirmek üzere- özel bir beste hazırlamış olması. Sadece bu gece için hazırlanan ve ilk kez seslendirilecek bestenin adı "Mr. Miller Time in Istanbul".

 

 

Anlaşılan, Miller`ın konserine gelmeden bizi çok hareketli dakikalar bekliyor olacak

 

 

Orkestrada çok değerli, hepsi ülkenin enstrümanında en iyileri arasında olan isimler var dedik, kim bu isimler... Orkestra kadrosunu önemle sıralamamız lazım; Trombonlarda; Hüseyin Çakır (bas trombon), Sacit Çöze, Kürşat Sekban, Emre Kayhan ve Hakan Çimenot (trombon), trompetlerde; Meriç Öztürk, Barış Doğukan Yazıcı, Halil İbrahim Işık, Utku Akyol ve İmer Demirer (ki sevgili İmer`in Miller`la daha önce iki kez aynı sahneyi paylaştığını hepimiz hatırlıyoruz), saksofonlarda; Barış Özer (bariton saksofon), Çağdaş Oruç, Engin Recepoğulları (tenor saksofon), Meriç Demirkol ve Serhan Erkut (alto saksofon), Cem Tuncer (gitar), Serkan Özyılmaz (piyano), ritm grubu olarak da; Ozan Musluoğlu (kontrbas ve bas gitar), Ferit Odman (davul), Ediz Hafızoğlu (perküsyonlar)`da izleyeceğiz.

 

Böyle değerli isimlerden oluşan bu harika orkestrayı umarım bundan sonra konser salonlarında, açıkhava konserlerinde, Ankara`da, İzmir`de, Bursa`da, Antalya`da her yerde sık sık izleyelim ve biz de buradan memnuniyetle haberlerini yapalım.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 26 Haziran 2015, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.