İKSV`nin Salon`u sezonu cazla kapatıyor; Caz davulu efsanesi Jack DeJohnette 28 Mayıs`ta sahne alacak.

İKSV`nin Salon`u sezonu cazla kapatıyor; Caz davulu efsanesi Jack DeJohnette 28 Mayıs`ta sahne alacak.

Dinlediğiniz müzik Jack DeJohnette`in en önemli albümlerinden kabul edien 1978 tarihli "New Directions" isiml kaydından alınan "Dream Stalker" isimli parçasıdır.


Salon, ikinci sezonunu soul ve cazın iki ünlü ismiyle kapatıyor. Sezonun son hafta sonunda soulun başarılı ismi Jose James ve dünyaca ünlü davul virtüözü Jack DeJohnette, birer konserle Salon’a konu oluyor. Cazı soul ve hip-hopla buluşturan Jose James, 27 Mayıs Cuma gecesi saat 22.00’da, efsane davul virtüözü Jack DeJohnette ise 28 Mayıs Cumartesi gecesi saat 21.30’da cazseverlere doyasıya bir müzik ziyafeti sunacak.

Çocuk yaşta radyo kanalları arasında gezinirken keşfettiği cazı, soul ve hip-hop tınısıyla birleştiren Jose James, uluslararası müzik arenasında hızlı ve etkileyici bir şekilde edindiği yerini, kısa sürede Umbria, Nice, North Sea gibi caz festivalleri ve onlarca ülkede verdiği konserlerle sağlamlaştırdı. John Coltrane ve Billie Holiday gibi cazın, Marvin Gaye gibi soul’un ustalarının izinden giden sanatçı, "Embraceable You", "Autumn in New York" ve "Lush Life" gibi caz klasiklerinin güncel yorumlarını Salon takipçileriyle paylaşmaya hazırlanıyor. 27 Mayıs Cuma gecesi saat 22.00’da vereceği konserde sanatçıya konserde davul da Richard Spaven, bas gitarda Chris Smith ve keyboard da ise Grant Windsor eşlik edecek.

Kariyeri boyunca John Coltrane, Miles Davis, Ornette Colman, Sun Ra gibi caz tarihinin neredeyse tüm önemli figürleriyle birlikte çalışan, dünyaca ünlü davul virtüözü Jack DeJohnette, 30`u kendine ait olmak üzere, 100`e yakın albümde yer aldı. Kendi müziğini, "Her tür etkileşime açık. İçinde elektronik de var, akustik de. Doğu, Ortadoğu, Uzakdoğu ve Afrika’nın tüm ritimlerine, ezgilerine açık. Dinleyiciyi iletişime, yerinde sallanmaya, ritim tutmaya teşvik ediyor." şeklinde tanımlayan Jack DeJohnette, Blues Brothers filminde canlandırdığı Alligator Blues Band üyesi rolüyle de müzikseverlerin hafızalarına kazındı. Konserde alto saksafon da Rudresh Mahanthappa, gitarda David Fiuczynski, keyboardda George Colligan, bas gitarda Jerome Harris`le sahne alacak olan ünlü virtüöz Jack DeJohnette, 28 Mayıs Cumartesi gecesi saat 21.30’da dünyanın ritmini Salon sahnesine taşıyacak.

Jose James konser biletleri 30 TL (ayakta) ve 20 TL (öğrenci) üzerinden, Jack DeJohnette konser biletleri 50 TL (masa) ve 30 TL (öğrenci) üzerinden, Biletix satış kanalları ve Salon gişesinden temin edilebilir. Tüm bilet alımlarında kredi kartı geçerli. Lale Kart sahipleri bilet alımlarında %25’e varan özel indirimlerden yararlanabilirler.

Cazkolik.com / 25 Mayıs 2011, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.