Imany; Sahnede bir vokal heykeli

Imany; Sahnede bir vokal heykeli

Imany on yıl önce Slow Down, You Will Never Know gibi şarkılarıyla jazzy pop soul dünyasında altı şiddetinde bir deprem yaratmıştı.

 

Bu inanılmaz ses kimdi, nereden gelmişti, bu özgüven nereden geliyordu...

 

Sonra onu buralarda izlemeye başladık, sahnedeyken büyülenmiş gibi bakıyorduk. Sanki, şarkı söylemeye ihtiyacı yokmuş, sözleri mikrofona mırıldansa hepimiz için yeterliymiş gibi geliyordu. Böylesine dehşetli, sarsıcı sesleri sahnede canlı dinlemek her nesle kısmet olmaz ama Imany gelmişti, işte ordaydı.

 

Söylenenlere göre, son yıllarda çok yer gezmiş, çok görmüş geçirmiş, çok sayıda projede yer almış, çocuk sahibi olmuş, mesleki tükenmişlik yaşamış. Kaybolan huzurunu nasıl bulacağını çok düşünmüş, keşfetmeye çalışmış ve sonunda yeni albümü üzerinde çalışmaya karar vermiş.

 

Şarkıcılar da bizler gibi insanlar. Imany gibi güçlü, sarsılmaz görünen, sahnede sesi ve varlığıyla yıkılmaz bir duvar gibi duran Imany gibi şarkıcılar da öyle.

 

 

Yeni albümünü düşünürken elinde ne var diye bakmış;

 

Ses var...

 

Bir insanda böyle ses varsa başka neye ihtiyacı olur ki?

 

Son yıllarda 'geçmişin şarkılarını kendine ait kılmak' diye bir kavram var. Orijinal halleriyle müzikte silinmez izler yaratan hit şarkılara yeni yorumlar getiriyorsun.

 

Bu tavır büyük bir meydan okumadır. Herkesin harcı da değildir...

 

Imany, ardından çello ile kendi sesinden başka hiç bir şeye ihtiyacı olmayacağını farketmiş. Belki çelloya bile ihtiyacı olmayabilirdi ama çellonun varlığı inanılmaz bir etki yaratmış.

 

Bu konser, bu müzik 5 Haziran gecesi Zorlu PSM'de büyük bir meydan okuma olacaktır.

 

Jacques Brel'in If You Go Away, Imagine Dragons'un Believer, Black'in Wonderful Life, Elton John'un söylediği I'm Still Standing gibi inanılmaz hitler orijinallerinin varlıklarını kuşkuya düşürecek kadar etkileyici söylenmiş.

 

Imany sesinin ardında fazla sayıda enstrümana ihtiyacı duyan bir ses değil. Slow Down'ı söylerken de gitar ve bir perküsyondan başka şey yoktu.

 

İlk albümün adı "Kırık Bir Kalbin Şekli" idi. Bir soru gibi. Sahnede tek kişilik bir vokal heykeli gibi duran Imany yeni albümüyle yeniden İstanbul'a geliyor.

 

Kişisel beğeni haritamızda yeri olan ünlü şarkıların Imany'nin sesinden yeni hallerini dinlemek son dönem yaşadığımız en güzel gecelerden biri olabilir.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 28 Mayıs 2022, Cumartesi

 

Imany hakkında daha önce yayınlanmış haberlere buradan göz atabilirsiniz.

 

ETİKETLER:  #IMANY  #zorlupsm  #voodoocello  #konser

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.