Son Londra konseri `sold out` olan Aruan Ortiz & Michael Janisch Quartet Kasım başı Alt Caz Kulüp`te sahne alacak

Son Londra konseri `sold out` olan Aruan Ortiz & Michael Janisch Quartet Kasım başı Alt Caz Kulüp`te sahne alacak

Mekânını caz için tümüyle yenileyen ve artık sahnesinde sadece caza yer verecek olan Alt Caz Kulüp her akşam izlediğimiz birbirinden önemli yerli müzisyenlerin yanında giderek artan sayıda yurtdışı caz projelerini de gerçekleştirmeye başlayacağına dair cazseverlere göz kırpıyor. Alt Caz Kulüp`ten dostların bize söylediği (ki aslında Kasım ayı etkinliklerin tamamı takvimde kayıtlı, oradan gün gün takip edebilirsiniz) önemli projeler gün sayıyor. Bu haberde duyuracağımız Alt Caz Kulüp`ün bu sezon ilk yurtdışı projesi gerek dünya caz basınından, gerek New York gazetelerinden büyük övgü alan, modern cazın günümüzde en dikkate değer müziklerine imza atan isimlerden oluşan Aruan Ortiz Michael Janisch Quartet.

 

Uzun yıllardır Küba caz müziğinden dünya cazında oldukça belirleyici rol oynayan çok iyi müzisyenler yetişiyor. Geleneksel olarak perküsif müzisyenleri zaten dünyaca ünlü isimler iken son yirmi yılda Küba`dan dünyaya yayılan ve hepsi klasik eğitimli genç nesil piyanistler artık apayrı bir ekol oluşturmaya başladı. Aruan Ortiz`de bu isimlerden biri, tıpkı kendi kuşağının Gonzalo Rubalcaba, Roberto Fonseca, Alfredo Rodriguez, hatta biraz daha eskilerden Hilario Duran gibi. Konservatuvarda klasik keman ve piyano eğitimi alan Ortiz tercihini piyanodan yana yapmasının ardından 2003 yılında New York`a yerleşerek `büyük elma`da kendi geleceğini aramaya başladı. Klasik eğitimden besteciliği ve yaratıcılığına miras Schoenberg, Ravel, Copland gibi modern dönem isimleri alan Ortiz cazda ise Bud Powell, Art Tatum ve özellikle de Thelonious Monk ekolüne yakın bir tarza sahip.

 

Avrupa da katıldığı kimi festival ve caz piyano yarışmalarında ödüller almasının ardından hem Avrupa caz sahnesinde, hem de Amerika ve dünya sahnesinde adını daha sık duyurmaya başladı. Amerikaya yerleşmesi sonrası bir çok müzisyen ve ekipten davet alan Ortiz bu dönem Wallace Roney, Terri Lyne Carrington, Greg Osby, Cindy Blackman, Esperanza Spalding, Gary Thomas, Wayne Krantz, Rasheed Ali, Stefon Harris, Giovanni Hidalgo, George Garzone, Jane Bunnett ve Jerry Bergonzi gibi hepsi günümüzde birer marka olan isimlerle düzenli olarak çalar.

 

2005 yılından beri sık sık birlikte çaldığı dörtlüsü (David Gilmore, Eric McPherson ve Rashaan Carter) ile bu yıl yayınladığı Orbiting albümünü yayınlamasının ardından son sıralarda sürekli Avrupada dolaşan Ortiz Alt Caz Kulüp sahnesine de trompette İspanyolların son dönem en gözde isimlerinden Raynald Colom, basta müthiş bir ikili oldukları sürekli yazılıp çizilen Michael Janisch ve davulda New Yorker Rudy Royston`dan oluşan ekiple gelecek. Aynı ekip 10 Ekimde Londra Caz Festivali`nde kendilerine katılan Greg Osby ve Ruaridh Patterson ile tüm biletleri kapış kapış giden harika bir konsere imza atmışlardı.

 

Down Beat Ağustos sayısında besteciliğini hayli övdüğü Ortiz için "Kalemi yeni bir ışık gibi parlayan Ortiz`in müziği dramatik gerilimli ve lirik." diyor. Ekimin son günlerinde Londra konserinin ardından Greg Osby ile duo olarak iki gün Almanya da sahne alan Aruan Ortiz Michael Janisch Quartet`i İstanbul`a getirerek uluslararası caz sahnesine şık bir giriş yapacak Alt Caz Kulüp bundan sonraki konserler içinde gözümüzün, kulağımızın üstünde olacağı aşikar etkinliklere düzenli yer verecek.

 

İkibinli yılların modern cazı şifrelerini cebinde taşıyan ama sırlarını kolay açığa vurmayan bir müzik. Aruan Ortiz gibi hem besteci olarak önemli hem de sıradışı yetenekli isimleri İstanbul caz sahnelerinde izleyerek modern cazı son yıllarını değil, son ayların, son haftalarını en yakından takip etmiş oluyoruz.

 

New York Post`un dediği gibi "Caz fanatikleri alkışlasın, henüz izlememiş şanssızlar ise bir an önce biletlerini alsın zira Aruan Ortiz gibi bir yeteneği izlemek cazseverler için bir zorunluluktur."

 

Cazkolik.com / 30 Ekim 2012, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X