Fransız bahçesinde caz trioları komşu olacak

Fransız bahçesinde caz trioları komşu olacak

 

31. İstanbul Caz Festivali'nde caz trioları akşamı

 

 

Tatil sonrası, 5 Temmuz akşamı festivalin sevilen mekânlarından Fransız Sarayı'nda' caz trioları gecesi yaşanacak.

 

Boğaza gören eşsiz elçilik bahçelerinin en güzellerinden Fransız Sarayı bahçesinde Türk caz müziğin öncü isimlerinden Nilüfer Verdi ile Fransız caz müziğin ustalarından Baptiste Trotignon'un trioları gecede birbirine komşu olacak.

 

 

Empresyonist klavyesini caz fırçası gibi kullanan usta; Baptiste Trotignon

 

 

Fransız caz 'aura'sına hâkim olan empresyonist duygu yüzyıldır hüküm sürüyor ve kolay değişeceğe benzemiyor. Fransa yoğun bir göçmen toplumu olmasına rağmen cazındaki bu hâkim duygunun kökleri güçlü ve Trotignon da bu geçmişten gelen etkileyici bir piyanist.

 

Eklektik bir repertuvar hazırlarken dahi sanatçının tavrı peşinden geliyor. Misal, geçen sene iki önemli caz ustası Gregory Hutchinson ve Matt Penman ile kaydettiği "Brexit Music" albümüne bakalım. İngiliz siyasasına gönderme yapmakla kalmıyor, repertuvarını da Beatles, Pink Floyd, Sting gibi isimlerin klasiklerinden oluşturuyor ama nasıl? Şüphesiz keskin bir 'French touché' ile.

 

 

Türkiye'nin ilk kadın caz piyanisti; Nilüfer Verdi

 

 

5 Temmuz akşamı sahne alacak ilk üçlü Nilüfer Verdi'nin grubu olacak. Verdi, seksenli yıllarda yurtdışından döndükten sonra İstanbul merkezli caz dünyasının gözde isimlerinden oldu. Seksenlerin sonu ve doksanlı yılların yoğun ortamında Verdi'nin yayınladığı ilk albümü "Manâ" Türk caz tarihinde yerini almış bir klasiktir. Verdi, 1997 tarihli bu ilk albümünün sonuna 1994 yılında hayatını kaybeden Türk caz duayeni Erol Pekcan'ı anan kısa ama hatıralı bir parçayı da dahil etmişti.

 

 

Nilüfer Verdi o gece İKSV'nin saygın Yaşam Boyu Başarı Ödülü'nü alacak

 

 

Bu ödül ile birlikte ayrı anlam kazanacak gecede Nilüfer Verdi ve arkadaşları unutulmaz bir retpospektif repertuvara imza atacağını varsaymak yanlış olmayacaktır. Cazseverlerin bu sene festivalde kesinlikle kaçırmaması gereken konserlerin başında geliyor 5 Temmuz caz trioları akşamı.

 

31. İstanbul Caz Festivali ve festivalin geçmiş yıllara dönük arşivine bu linki kullanarak ulaşabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 23 Haziran 2024, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.