İncelikli notalar uçuşan yapraklara dönüşürse; Gücüm Sezer Guitar Project

İncelikli notalar uçuşan yapraklara dönüşürse; Gücüm Sezer Guitar Project

 

Gücüm Sezer Guitar Project; "Rüzgar ve Yapraklar"

 

 

Gitar sanatçısı Gücüm Sezer'in dört sene önce Güney Amerika gitar müziğinin önde gelen bestecilerin eserlerini bas, ritm ve nefesli enstrümanlarla birleştirme fikri müzik dünyamıza hem güzel bir grup, hem Luiz Bonfa, Marco Pereira, Villa-Lobos, Pernanbuco gibi bestecilerin eserlerinden yorumlar kazandırmıştı.

 

Gücüm Sezer'in Mart ayında yayınladığı iki parçadan oluşan "Rüzgar ve Yapraklar" isimli yeni çalışması ise gitar merkezli bir trio projesi.

 

 

 

Gitarda Gücüm Sezer, bas gitar ve kontrbasta Aytaç Yıldız, davulda Barış Buran'dan oluşan üçlü "Rüzgar" ve "Yapraklar" isimli iki parça yayınladı

 

 

Gücüm Sezer'in merkezinde Brezilya 'choro' müziği olan grubu, gitarla üretilen enstrümantal melodileri bas ve davulla zenginleştiriyor.

 

Kökeni 19. yüzyıla uzanan 'choro' müziğinin adına kanmayın, adı ağlama ve ağıt gibi ama haykırmadan, kendi kendine, belki sızlanarak yakınma anlamına gelen 'choro' esasen icra bakımından hızlı, mutlu ve ritmik bir popüler melodi şeklidir. Belki de 'Brezilya'dan hep mutlu müzikler çıkar' sözünü doğrulamaktadır. 'Choro' müziği enstrümantal ustalık ister, ince işçiliklerle dolu bir müziktir, bu yüzden belki Bolero ile mukayese edilebilir ama anlam derinliklerine açık bir tavrı da vardır.

 

Gücüm Sezer'in bu 'choro' merkezli projesi Türkiye'de kendi alanında ya bir ilk, ya da ilklerdendir. "Rüzgar" ve "Yapraklar" bestelerinin ikisi de Sezer'e ait.

 

Sezer ve arkadaşlarının performanslarını konserde izlemek şart, zira, kendi bestelerini çaldıkları gibi bu köklü 'choro' repertuvarının sevilen müziklerini de seslendiriyorlar.

 

Cazkolik.com / 02 Temmuz 2024, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.