İngiliz caz sahnesinin önde gelen isimlerinden piyanist ve besteci Keith Tippett 72 yaşında öldü

İngiliz caz sahnesinin önde gelen isimlerinden piyanist ve besteci Keith Tippett 72 yaşında öldü

İngiliz caz piyanisti ve besteci Keith Tippett'ın 72 yaşında öldüğü duyuruldu. Sanatçının Facebook sayfasından yapılan açıklamada ölümüne dair bir neden açıklanmadı. 2018 yılında kalp krizi geçirdiği bilinen sanatçı geçen sene canlı performanslarına geri dönmüştü.

 

Sanatçının, progressive rock, avangart caz, sahne sanatları için hazırladığı müzikler ve doğaçlama caza olan eğilimi kadar 'prepared piano' tarzıyla yaptığı çalışmalar, çağdaş klasik müziğe merakı yanında Shelag McDonald gibi etkili bir folk şarkıcısı ve ırk ayrımı yıllarında Güney Afrika'dan sürgün edilen Louis Moholo-Moholo gibi sanatçılarla yaptığı çalışmalar müzikseverlerin hafızasında unutulmaz izler bıraktı.

 

Bristol'de dünyaya gelen Tippet 1967 yılında Londra'ya taşınmasının ardından şehrin önde gelen caz sahnelerinde görünmeye başladı. O yıllarda, saksofoncu Elton Dean, trompetçi Mark Charig, tromboncu Nick Evans ile beraber ilk grubu Keith Tippett Sextet'i kuran sanatçı 1970 yılında Polydor firması için "You Are Here, I Am There" isimli ilk albümünü kayadetti.

 

Bir süre sonra, grubun dağılmasını sonrası genellikle Güney Afrikalı müzisyenlerle çalmaya devam eden Tippet hakkında o yıllara dair The Wire dergisine röportaj veren Soft and Machine grubunun kurucusu İngiliz müzisyen ve besteci Robert Wyatt'ın dediğine göre 'Tippet'in o dönem Londra sahnesini dolduran eski usül cazcılara göre daha büyük ve maceracı bir kalbi vardı'. Yine aynı röportajında Wyatt 'müzikal engelleri kaldıran, açık fikirli, özellikle sürgündeki Güney Afrikalı müzisyenlere elini uzatan ve onları biraraya getiren bir sanatçıydı' diye de özenle belirtiyor.

 

1970 yılında King Crimson ve Soft and Machine gibi gruplardan müzisyenlerin de içinde olduğu Centipede isimli progressive caz rock grubunu kuran Tippett aynı dönem yine King Crimson ile çalışmayı sürdürürek grubun Wake of Poseidon, Lizard and Islands gibi albümlerinde yer aldı ama Robert Fripp'ten grubun kalıcı müzisyeni olmasına dair davet almasına rağmen kabul etmedi.

 

1981 yılında Paul Dunmall, Paul Rogers ve Tony Levin ile birlikte 5 yaşındaki kızının söylediği bir kelime olan 'Mujician'ı kendilerini grup ismi belirledi ve aynı isimle bir de albüm yayınladı. Kızı, 'okulda baban ne iş yapıyor' diye soranlara bir tür sihirbaz gibisinden 'mujician' dermiş.

 

Londra'nın dünyaca ünlü avangart/deneysel caz sahnesi Cafe Oto Tippett ve karısı vokalist Julie Tippet'ın son 40 yılın en etkili deneysel müzik yapan müzisyenleri arasında gördüğünü açıklamıştı.

 

2016 yılında bir röportaj veren Tippett hayatı boyunca yaptığı geniş kapsamlı işbirliklerinin nerdeyse tamamını basit ve içten arkadaşlık ilişkilerinin doğası yanında kendi çağdaşlarıyla çalmayı istemesi sebeplerine bağlamış ve 'müzik asla para kazanmanın başka bir yolu olamaz' diye akıllarda kalan açıklamasını yapmıştı. Sanatçı bon olarak 2018 yılında "Live in Triest" isimli albümünü yayınlamıştı.

 

Bu haber, sanatçının ölümü sonrası İngiliz basınında çıkan yazılardan derlenmiştir.

 

Cazkolik.com / 16 Haziran 2020, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.