İsim arayışındaki yeni bir müzik trendi

İsim arayışındaki yeni bir müzik trendi

Forbes'tan Bill Hochberg yeni bir müzikal trende yönelik bir haber yayınladı. 'İsim arayışında yeni bir müzik trendi' dediği müziğe kısaltılmış tabirlerle Chill Hop, Jazz Hop ya da LoFi gibi isimler takmak mümkün ama isim arayışı halen sürüyor, zamanla kendi kendine yeni bir isim oluşabilir. 'Önemli olan bu yeni trendin Z kuşağının müziği olması' diyor Hochberg. Haber için seçtiği görsel de ilginç!

 

Bir önceki X kuşağının ya da önceki nesillerin henüz bilmediği, anlamadığı bir müzik trendi bu. Şimdilik kullanılan Chill Hop malum bu iki kelimeden anlaşılacağı gibi chill out müziklerin hip hop ile bir nevi sentezi. Yani müziğin özeti bu!

 

Hochberg yazısında şöyle bir bilgi veriyor. Hip Hop terimi 1978 yıllarında ortaya çıkmış bir tabir. Furious Five'ın üyesi olan Keef Coowboy'un askerdeki arkadaşıyla dalga geçmek için hip-hop-hip-hop deyişinden türediğini iddia ediyor. Kulağa inandırıcı gelmeyen işin bu kısmı doğru mu bilmiyoruz ama Netflix dizilerinde yaşayan, en çok oralarda gözlediğimiz bir nesil bu anlaşılan. Mesela, "I May Destroy You" isimli diziyi izlediyseniz oradaki karakterlerle eşleşme yapmak mümkün. O dizinin analizi ise çok ayrı bir konu olmalı.

 

The Jazz Hop Cafe'nin kurucularından Jack (yazar soyadını vermiyor) bu barışsever müzik balonunun temsilcilerinden biri olarak görülüyor. Hatta pek çok önemli firma işbirliği önermiş, bunların arasında ABD Savunma Bakanlığı da var, niye acaba?

 

YouTube'da 150 milyondan fazla görüntülenme almış, yaklaşık 1 milyon aboneye sahip biri Jack. Müziğe ait demografinin 15-35 yaş arası olduğunu söylüyor ve tek bir yere ait bir demografi değil bu, dünyanın her yerinden varlar.

 

'Müziğimizin en çok kullanıldığı yerler ders çalışmak için arka plan müziği olması, bilgisayarda oyun oynarken kullanılması, sayısız çeşitlilikte arka plan müzikal ihtiyaç amacı, Batı'da çok yaygın Bar-B-Q partileri (bizdeki mangal olaylarına hiç uymaz) vs. Jack böyle söylüyor.

 

Londra merkezli College Music kurucusu 22 yaşındaki Jonny Laxton ile aynı yaştaki ortağı Luke Pritchard asansör müziğinin aslında iyi bir şey olduğunda iddialı. Kolay dinleme insanların tam olarak istediği şey diyorlar.

 

İkibin sonrası nesli anlamak isteyenlerin bu neslin dinlediği müziği de mutlaka anlaması gerek, gerçekte ülkemizde böyle bir yaygınlık yok ama 'henüz' yok, mutlaka gelecektir. Fazla düşünmek zorunda kalmadan, konsantre olmadan hatta 'dinlemeden dinlenilen' bu müziklerin geçmişi yeni değil ama yeni bir nesille ilişkilendirilmesi yeni, aynı zamanda sosyolojik bir analiz anlamına geliyor.

 

Bir müzikseverin ilginç tepkisi bunun aslında huzurevi müziği olması gerektiği yönünde ama Chill Hop operasyon müdürü dinleyicilerinin yüzde 73,4'ünün 18-35 yaş kuşağı olduğunda ısrarlı ama 90 yaşındakiler de dinleyebilir bir sakıncası yok diyor!

 

New Yorker'da çıkan bir makalede bu müzik “Apathetic Music To Make Spreadsheets To” başlığıyla kaleme alınmış. Amanda Petrusich'in yazdığı makalede "Arka plan müziği yeni bir gelişme değil ancak daha önce bu tür müzikler çoğunlukla asansörler ve bekleme odalarında kalır, dışarı çıkmazdı" diyerek şunları ekliyor: "Amaçlı dinleme fikri müziğin bize satılma yöntemiyle giderek daha uyumlu hale geliyor".

 

The Jazz Hop Cafe ya da Chill Hop Music ya da Paris merkezli 6,17 milyon aboneli ChilledCow, College Music gibi bu yeni trendin sembolü olan YouTube kanalları müziklerinde çok fazla döngü kullanmamakla övünüyor ve kendilerini caz müzisyenlerinin doğaçlama performanslarıyla mukayese ediyor.

 

Müzik firmaları bu yeni trendin kokusunu aldığı da söylenenler arasında. Lisanslamak için arayış içinde oldukları söyleniyor. Geleneksel müzik kökenlilerin bu yeni cafe müziklerini, bilgisayarda oyun başı müziklerini, yeni nesil asansör müziklerini yeni yeni anlamaya başladığı söyleniyor, üstelik, Covid-19 döneminin bu müziğe katkısı olduğu da söylenenler arasında.

 

Bakalım bu yeni müzikal trend kendine daha çarpıcı bir isim bulmayı başaracak mı dahası şu anki erişim kapasitesinin üzerine çıkıp küresel bir dalgaya dönüşebilecek mi.

 

Cazkolik.com / 09 Eylül 2020, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.