İstanbul kemençesinden "Autumn Leaves"e zarif dokunuş

İstanbul kemençesinden "Autumn Leaves"e zarif dokunuş

Müzik dünyasında dijital platformların hakimiyetinin artmasıyla single çalışmaların önemi daha da arttı.

 

Bugün artık müzisyenler bir albüm yayınlamak için iki yıldan fazla beklemek istemiyor ve bu konu onlarla değil günümüzün temposu ve değişen zaman algısı ile ilgili bir durum. İki yıl eskiden makul bir süre iken artık çok uzun bir süre.

 

 

Baturay ve Nağme Yarkın'dan güzel bir haber geldi; "Autumn Leaves"

 

 

Nağme ve Baturay Yarkın'ın kontrbasta Enver Muhamedi, davulda Burak Cihangirli ile birlikte 2019 Mart ayında Borusan Müzikevi'nde verdikleri konserden aldıkları caz standardı "Autumn Leaves" kaydı 19 Mart günü single çalışma olarak tüm platformlarda yayına girdi.

 

Caz tarihinin en sevilen standartlarından "Autumn Leaves" Fransızların caza armağan ettikleri bir şarkıdır. 1945 yılında "Les Feuilles Mortes" adıyla ilk kez Yves Montand tarafından seslendirilen ölümsüz şarkının sözlerini de Fransız şair Jacques Prevert yazmış, bestesini Joseph Kosma yapmıştı. Bestelenmesinin üzerinden iki yıl geçmeden Amerikalı besteci Johnny Mercer'ın İngilizceye kazandırdığı beste kısa zamanda ünü dünyayı saran bir standarda dönüşmüştü ki hâlâ da en çok seslendirilen ve kaydedilen caz standartları arasındadır.

 

Melodisi cazı biraz bilen herkesin diline pelesenk olan "Autumn Leaves"in Yarkın kardeşler tarafından yapılan bu yeni yorumu sadece konseri izleyen sınırlı sayıda müzikseverin hatırasında kalmaması bakımından güzel bir seçim olmuş.

 

Baturay Yarkın'ın dinleyiciyi duygusal olarak şarkıya hazırlayan ikibuçuk dakikalık intro piyano solonun ardından Nağme Yarkın'ın İstanbul kemençesiyle melodiye girişi oldukça güzel bir sürpriz. Salonda olsaydık tam bu an alkışın kopması lazımdı. Gerçekten hoş bir farklılık yaşatmış.

 

Nağme Yarkın'ın kemençesiyle "Autumn Leaves"e kattığı bize ait lezzetin ardından yine Baturay Yarkın'ın çevik ama duygusal tonları ustaca işlediği piyanosu dinleyiciyi bir an dahi şarkıdan koparmıyor.

 

Muhamedi ve Cihangirli bas/davul olarak ne zamandır iyi bir ritm ikilisi oldular. Salgın yüzünden bir yıldır müzisyenleri sahnede dinleyememek üzücü olsa da böylesi singlelar sayesinde takip etmek iyi oluyor.

 

Bir diğer nokta da, Türkiye caz arşivinde yeteri kadar standart kaydı yok, müzisyenlerin ellerinde bulunan yayınlamaya değer kayıtları dijital platformlar üzerinde paylaşmalarını ortakcaz arşivinin zenginleşmesi bakımından önemli buluyoruz.

 

Cazkolik.com / 21 Mart 2021, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X