Ömrünü büyük gruplarda ve öğretim üyesi olarak geçiren Barnhart az sayıdaki kendi albümlerinden en iyisini çıkardı.

Ömrünü büyük gruplarda ve öğretim üyesi olarak geçiren Barnhart az sayıdaki kendi albümlerinden en iyisini çıkardı.

Florida Eyalet Üniversitesi’nde trompet üzerine öğretim üyesi olan ve 17 yılını Count Basie Orkestra’sı ile geçiren oldukça yetenekli ve tecrübeli bir usta Scotty Barnhart. Böylesi bir müzikal geçmişe, pek çok albümde ve konserde sahne almasına rağmen kendi albümleri konusunda fazla titiz ve aceleci değil tecrübeli müzisyen.

Barnhart kendi kariyerini hayli az, sayılı albümlerinden belki de en önemlisini yeni çıkardı. Elimizdeki bu albüm oldukça geniş ve etkileyici bir kadroyla kaydedilmiş harika bir çalışma; Barnhart’ın “Say It Plain” adını verdiği albümünde 12 parça var. Bu 12 parçanın yarısı kendisine ait parçalar (Clark Terry ile birlikte), diğer yarısı da Coltrane, Gillespie, Frank Loesser, Jimmy Dorsey gibi büyüklerin besteleri.

Barnhart’ın albümü bir Coltrane bestesi olan efsanevi “Giant Steps” ile başlıyor ama bu versiyonu New York’dan hayli uzak, bir New Orleans tarzı “Giant Steps” diye yorumlamakta fayda var. Hayli ilginç ve neşeli bir yorum. Albümün ismi “Plain" yani ‘Düz, Sade, Açık, Yalın’,  o şekilde söyle diyor ama parça öyle basit değil fakat doğrudan ve açık, temiz bir yorum ve düzenlemesi var. Parçada dikkat çeken bir başka yan ise piyanist Marcus Roberts’ın tüm geleneği modern bir istekle yorumluyor. Todd Williams’ın klarneti ise çok çekici.

Albümün ikinci parçası, albüme aynı zamanda ismini de veren “Say It Plain”, Barnhart’ın parçanın girişinde trompetiyle yaptıkları sizi yerinizde kıpırdatmaya başlamışken arkasından giren Rick Lollar’ın gitarı havaya fırlamanıza yetiyor da artıyor, Lollar’ın gitarı baharatlı Russell Malone adeta. Parçanın swing-blues ritmi çok çekici, hemen gitarın ardından Marcus Roberts piyanosuyla sizi şöyle bir sarsıp ardından el zili, shaker ve def gibi perküsyonların sesi neşenizi daha da artırıyor. Albüme adını veren parça kendini yine Barnhart’ın kapalı trompet solosuyla yavaşlatarak parçayı tamamlıyor.

Albüm tam bir yıldızlar geçidi, kimler yok ki; Clark Terry, Ellis Marsalis, Marcus Roberts, Jamie Davis, Todd Williams, Leon Anderson Jr., Bill Peterson, Rodney Jordan, Herlin Riley ve Wynton Marsalis... Çoğu konuk temasından albümde. Marsalis mesela sadece 1 parçada, “Con Alma”da piyanist Bruce Barth ile ikinci trompet olarak çalmış, kendini öyle gösteriyor, başka bir yerde yok ama ismi bile yetiyor elbette. Babası piyanist Ellis Marsalis ünlü “Dedicated To You”da hayli şık bir piyanoyla arz-ı endam etmiş. Bir başka muhteşem parça da ‘derin ses’ Jamie Davis’in albümün iki vokalli parçasının ilke olan “Young at Heart” yorumu ki insanı hemen koşup müzikmarkete bu adamın nesi var, nesi yoksa alma hissi veren acaip bir ses. İkinci vokalli parçada ilginç; Clark Terry’nin muzip bir sesle yorumladığı “Pay Me My Money”. Artık ses muzipten de öte, şarkı çol sevimli.

Albümde durum böyle, verdiğiniz her kuruşu size fazlasıyla geri ödeyen çok güzel bir albüm. Ülkemizde henüz satılmıyor olabilir ama bir kaç yere sorarsanız da yok derlerse merak edip getirmek durumunda kalırlar, öyle şeylere dikkat ediyorlar sanırız ama en olmadı yasal download sitelerinden müzisyenlerin analarının ak sütü kadar helal paralarını ödeyerek edinebilirsiniz ama her zaman aslını, albümün kendisini alın deriz.

Albümün parçaları sırasıyla şöyle;

01 Giant Steps
02 Say It Plain
03 The Burning Sands
04 Haley's Passage
05 Dedicated To You
06 Put on a Happy Face
07 Con Alma (feat. Wynton Marsalis)
08 Jnana
09 Young at Heart (feat. Jamie Davis)
10 I've Never Been Love in Before
11 I'm Flad There is You
12 Pay Me My Money (feat. Clak Terry)

Cazkolik.com / 11 Ağustos 2009, Salı


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.