İstanbul`un şanslı cazseverleri cazın büyük bir ismini, Wayne Shorter`ı 18 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde bir kez daha izleme fırsatı bulacaklar, şimdiden acele etmenizde fayda var ve biliyor musunuz, biz de bu sayede bir hayalimizi daha gerçekleştirdik. Wayne Shorter röportajımız yayında...

İstanbul`un şanslı cazseverleri cazın büyük bir ismini, Wayne Shorter`ı 18 Ekim akşamı Cemal Reşit Rey sahnesinde bir kez daha izleme fırsatı bulacaklar, şimdiden acele etmenizde fayda var ve biliyor musunuz, biz de bu sayede bir hayalimizi daha gerçekleştirdik. Wayne Shorter röportajımız yayında...

Wayne Shorter konser biletini satın almak için lütfen bu satıra tıklayın.


>   (Baş tarafı ana sayfadadır)   >   figürlerindendir. Tıpkı röportajda adı geçen Miles, Lester, Coleman ve benzerleri gibi zira onlar da bu büyük şemsiyenin en üstündeki isimlerdir.

Wayne Shorter gibi büyük isimler özellikle son on yılda bizler için artık daha kolay erişilebilir insanlar oldular. Bu durumu bir sıradanlaşma, yabancılaşma olarak kesinlikle almayın lütfen, tam tersine dehaları daha yakından tanımanın harika yanı olarak düşünün. Bu durumda dünyanın giderek daha küçük bir yer olması yanında özellikle İstanbul`un da aynı oranda çok daha büyük bir metropole dönüşmesinin sırrı yatıyor.

Son olarak -yazki festival konserinin haricinde- yine aynı dörtlüsüyle sanırım üç yıl önce izlediğimiz Wayne Shorter Quartet`i yeniden izliyor-dinliyor olmak bize ilk konserdeki izdüşümü de takip etme fırsatı verecek, Shorter`ın aşağıdaki röportajda söylediği sözün yani "Müzik adına daha az, insanlık adına daha çok şey kattı bu değişim bize..." sözünün kavramsal karşılıklarını konserde hep beraber arayacağız ama isterseniz önce gelin Wayne Shorter ile yaptığımız söyleşiyi okuyalım.

Feridun Ertaşkan


Wayne Shorter: "Bana hayat nedir diye soracak

olursanız, bana göre hayat daha insancıl

olabilmenin yolunda kat edilen evrelerdir diye

yanıtlarım. Daha fazla “insan” olabilmek büyük bir

mücadele aslında..."

Cazkolik: Bay Shorter, daha yeni, geçen yaz İstanbul Caz Festivali, Miles Davis Tribute konserinde buradaydınız ve konser sonrası aklımda mutlaka size sormak istediğim bir soruyu önce müsaade ederseniz sorarak başlamak istiyorum. Herbie Hancock ve Marcus Miller ile o gece biz izleyiciler açısından olağaüstüydü, günlerce konuşuldu peki ama sizin açınızdan nasıldı, öğrenme fırsatımız olmamıştı, şimdi sorsam?

Wayne Shorter: Benim için mükemmel bir konserdi. Miles Davis‘in onuruna böyle bir çalışmada yer aldığım için çok mutluyum. Bir bütün olarak birlikte çalışmak çok güzeldi. Bu birliktelik sadece müzikal bir birliktelik değildi. Bir bütün olabilmek açısından önemliydi.

Cazkolik: Çok teşekkürler... Gelelim 18 Ekim konserinize, Danilo Perez, John Patitucci ve Brian Blade ile beraber oluşturduğunuz son grubunuzla -ki on yılı aşan bir beraberliğe dönüştü artık- üç yıl önce yine bir İstanbul konserinde izlemiştik ve hayran kalmıştık, aradan üç yıl geçti yine aynı dörtlüyle aynı sahnedesiniz, bu zaman zarfında müziğinizde değişen neler oldu?

Wayne Shorter: Bizler halen değişiyoruz... Dünya değişiyor... Materyaller değişiyor... O zamandan bu zamana çok şey aynı değil. Müzik de öyle...Yarın bilinmiyor, diğer bir gün ise ne olacağı hiç bilinmiyor. Müziğin yapısı da değişiyor...

Cazkolik: Footprints Live! Sizin tek canlı konser albümünüz. 2003 veya belki daha da eski bir tarihe ait. Bu ekiple yeni bir albüm düşünüyor musunuz? Canlı veya stüdyo albümü olarak?

Wayne Shorter: Gelecekte bir canlı bir albüm düşüncemiz daha var birlikte yapacağımız ama bu arada 2005 yılında çıkan “Beyond the Sound Barrier” albümü de canlı kayıt idi.

Cazkolik: Evet, çok haklısınız, sizle ilgili haberlerde müziklerini kullandığım halde onu atladım... Peki, siz ve dörtlünün diğer üyeleri (Perez, Pattitucci ve Blade) bir araya nasıl geldiniz? Aklınızda bir quartet kurma fikri mi vardı?

Wayne Shorter: Biz genellikle birbirimizle telefonla görüşüyorduk ve bir araya bu şekilde geldik. Danilo (Perez) ile Washington DC`de Thelonious Monk Institute’de görüştük. Piyano yarışmasında jüri üyesi olarak yer alıyordu. Herbie Hancock da yanındaki koltukta oturuyordu. Ardından kendisinden farklı bir tarzı olduğunu duyduğum Brian Blade ile görüştüm. John Pattitucci’yi çok uzun zamandır tanıyordum. Hep beraber telefonda konuştuk ve onlara birlikte çalışmak konusunda neler hissediyorsunuz diye sordum ve grup bu şekilde meydana geldi.

Cazkolik: Bu çok merak ettiğim bir soruydu, teşekkürler. Peki, (Perez, Pattitucci ve Blade ve tabii siz) devamlı değişik gruplar ve değişik projelerde çalıyorsunuz. Ne kadar sıklıkla bir araya gelebiliyorsunuz?

Wayne Shorter: Bu sene üç kez bir araya gelebildik, yılda iki veya üç defa bir araya gelebiliyoruz. Hepimizin kendi ayrı çalışmaları var. Çok fazla buluşamıyoruz ama bir araya geldiğimizde ise gerçekten değerli çalışmalar ortaya çıkarıyoruz.

Cazkolik: Buna hiç şüphe yok. Bu grupla son İstanbul konserinizi hatırlıyorum, müziğiniz bizleri ruhanî bir yolculuğa sürüklemişti, bu tanımlamaya katılır mısınız?

Wayne Shorter: Bu yolculuk bazen protest olur, bazen umulmayanı birleştirerek hayata taşır. Bize genellikle ne çalacaksınız diye sorduklarında, bilmiyoruz diye yanıt veriyoruz. Fakat biz bir araya geldiğimizde bilinmeyene doğru yol alıyoruz. Hata olarak algıladığımız bir durum yok. Tesadüflerin bir araya getirdiği bir yolculuk bu. Sizin gibi düşünmeyen bir yabancı ile bir araya geldiğinizde ne yaparsınız; kuralları yıkmak, ortak noktaları kucaklamak… Hayattaki farklılıklar belli bir temele ait değiller ve bu çalışmamızın içerisinde önyargılara asla yer yok. İnsanlık bizim temamız. İnsanların bir araya geldiği anda konu yapaylık. Kısaca bu şekilde not olarak ekleyebilirim.

Cazkolik: Peki, grup olarak 10 yıl önceye göre müziğiniz ne yönde ilerledi?

Wayne Shorter: Müziğin değişimini şöyle anlatabilirim. İnsanlar bizi duyduklarında şunu hissetmeleri müziğimizi tanımlar diyorum: Müzik adına daha az, insanlık adına daha çok şey kattı bu değişim bize. Müziğin tekniği, enstrümanların tekniği vesaire gibi konulardan daha çok insanlık adına olumlu katkılar yapmayı daha önemsiyoruz. Müzik hakkında yapılan olumsuz yorumlar zamanla bir salgın haline gelebiliyor ve sanatçılar bazen kendilerini gizlemek durumunda kalabiliyor. Bu durumdan uzak kalmaya çalıştık. Yapmak istediğimiz müzik müzisyen bir insanın potansiyeli kadar herhangi bir insanı da yansıtıyor. Yaşam sanatının inceliklerini ortaya koymaya çabalıyoruz. Bana hayat nedir diye soracak olursanız, bana göre hayat daha insancıl olabilmenin yolunda kat edilen evrelerdir diye yanıtlarım. Daha fazla “insan” olabilmek büyük bir mücadele aslında.

Cazkolik: Müziği de kapsayan çok daha geniş bir anlamdan söz ediyorsunuz ama sonuçta müzikle birlikte varılan bir yol bu elbette. Peki biraz daha farklı bir soru sormak istiyorum; bir çok yeni ve genç müzisyenin ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu genç müzisyenlerden dinledikleriniz var mı? Varsa kimlerdir?

Wayne Shorter: Bu gençlerin isimlerini bilmiyorum ama ben seyahatlerim boyunca pek çok isimsiz genç yetenek dinliyorum. Ve sahip olduğum ipad üzerinden seyahatlerim boyunca pek çok isim dinliyorum. Afrika, Hindistan, Almanya, Türkiye, Güney Amerika nereye gidersem gideyim pek çok yapay kuralları müzik adına kırabilen isimler dinliyorum. Bu konuda oldukça samimi, saygı duyulası çalışmalar dinliyorum.

Cazkolik: Tekrar bir başka farklı bir soruya geçmek istiyorum, siz de uzun yıllardır saksafon ailesinden enstrümanları çalan bir müzisyen olarak, sizden önceki neslin büyük isimleri olan Coleman Hawkins, Lester Young gibi efsane isimlerle nasıl bir ilişkiniz vardı?

Wayne Shorter: Coleman Hawkins ve Lester Young ikisiyle de görüştüm, konuştum. Yıllar boyu pek çok kişiyle görüştüm. Onlarla konuştuğumuz şey enstrümanların teknik durumları üzerineydi. Coleman Hawkins bana "Wayne neden saksofonunu altın kaplama yapmıyorsun" diye sorardı. "Bu şekilde sesi daha güçlü ve diri olarak yansıtabilirsin" diyordu. Lester ile de hayat üzerinde daha çok görüşmelerimiz olurdu. Her insanın iskelet anatomisi farklıdır, kemik yapıları ve ölçüleri de farklıdır ve bu durum sizin müzikal performansınızı da etkiler.

Cazkolik: Bu son söylediğiniz detayı hiç düşünmemiştim doğrusu. Bay Shorter, son sorumuza geldik, size şimdiden teşekkürlerimi ve hayranlığımı baştan belirtmek istiyorum ve ekliyorum, sizden kısa bir süre sonra yine bu sahnede (Cemal Reşit Rey) gitarın büyük ustası Pat Metheny’yi İstanbul’da dinleyeceğiz. Onun hakkında bize bir kaç cümle söylemek ister misiniz?

Wayne Shorter: Pat Oldukça başarılı bir müzisyen ve önde gelen isimlerden biri. Ticari bir kaygısı bulunmuyor. Müzik yapmak isteyen ve bunun üzerine çalışan birisi ve bende onun müziğini dinlemeyi çok isterim. Onun parayla pulla işi olmaz, müzik yapmak tek isteğidir.

Cazkolik: Bay Shorter bize ayırdığınız bu özel vakit için çok teşekkür ederiz. Sizi ve arkadaşlarınızı yeniden İstanbul’da görmekten, dinlemekten büyük mutluluk duyacağız.

Wayne Shorter: Çok teşekkürler, bu güzel sohbet için ben de size teşekkür ederim.

Feridun Ertaşkan
Cazkolik.com
/ 11 Ekim 2011, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.