Saksofon devi Joshua Redman kariyerinde bir ilk olan projesiyle festivale geliyor

Saksofon devi Joshua Redman kariyerinde bir ilk olan projesiyle festivale geliyor

 

Joshua Redman konserinde "where are we?

 

 

Amerikan caz sahnesinin dünyaca ünlü saksofoncusu Joshua Redman şimdiye kadar vokalli projelerde görünen biri değildi. Özellikle son yıllarda içinde yer aldığı grupların tamamına yakını, Türkiye'de izlediklerimiz dahil, enstrümantal işlerdi, Redman gibi bir büyük solisti ilk kez kendi tasarladığı vokalli bir projede izleyecek olmak hem önemli bir haber, hem büyük bir yenilik.

 

Bu projeye dair neler yazılıp çizmişler şöyle bir bakındım, vokalde Gabrielle Cavassa ile birlikte gelişen proje pandemi dönemine uzanan bir fikir imiş. Zaten kaynaklar Redman'ın ilk vokal albümü olarak not düşüyor.

 

Piyanoda Aaron Parks, kontrbasta Joe Sanders, davulda Brian Blade'den oluşan ekip hepsi tanıdımız, hayran olduğumuz müzisyenler.

 

 

Bu projeyi anlamak için Redman'ın son albümüne mutlaka bakmak gerek; "Where Are We"

 

 

Bu albümün adını okuyanın aklına muhtemelen ilk gelecek olan hani 'hayatta nerdeyiz' gibi kısmen varoluşcu, kısmen felsefi bir çağrışımdır değil mi? Ama Redman ve ekibinin kastı o değil. Redman'ın Where Are We derken kastettiği ABD şehirleri arasında çıktığı yolculuğu anlatan bir tür kavramsal albüm çalışması. Yani, nerdeyizden kastı 'şimdi hangi şehirdeyiz' gibi. Dikkat ederseniz, albüm kapağında uçsuz bucaksız geniş bir gökyüzü, muhtemelen akşam kızıllığı belirmiş, yukarda konum işaretine benzer bir kırmızı balon, 'işte, şimdi burdayız' diyor adeta.

 

Redman ve Cavassa albüme bir Amerikan folk simgesi Woody Guthrie şarkısıyla başlıyor. Woody Guthrie'ye aslında uzun bir pragraf ayırmak gerek ama konudan sapacağımız için başka bir zamana bırakalım.

 

Albüme dair ilk elden bilgileri alınca müzikal kimyanın folk, blues, Americana ve elbette cazdan oluşacağını tahmin etmek zor olmadı. Albümde Redman'a ait sadece bir beste var, ikinci şarkı mesela Springsteen'in ünlü "Street of Philadelphia"sı. "Chicago Blues" mesela ölümsüz Count Basie'nin. Albüm böyle titiz seçilmiş bir karma ile ilerliyor. John Coltrane'in "Alabama"sına da değinmek lazım. "Alabama" üç parçalı seri gibi görünüyor. Önce 16 saniyelik intro, ardından Frank Perkins/Mitchell Parish'in "Stars Fell on Alabama"sı, sonda Coltrane'in ünlü "Alabama"sı 8 dakikalık gösterişli bir performansa sahip.

 

 

Albümde önemli konuklar var

 

 

Albümün asıl kadrosunu yukarda belirttim ama önemli konuklar olduğunu da not etmek lazım. Mesela "Streets of Philadelphia"da gitarı Kurt Rosenwinkel'in çalması gibi. Bir başka parçada benim şahsen pek beğendiğim gitarist Peter Bernstein ("Manhattan") var. Vibrafonda Joel Ross, trompette Nicholas Payton gibi birinci sınıf isimler de cabası.

 

 

Gabrielle Cavassa kim?

 

 

Çoğumuz 29 yaşındaki bu genç solist hakkında fazla şey bilmiyoruz. Redman bir bakıma ilk vokalli albümüne bu genç sesi alarak hem riske girmiş hem bir nevi keşfe imza atmış. Cavassa'nın bu albüm dışında bildiğimiz bir çalışması yok ama bu güçlü isimlerle yaptığı önemli çıkış Cavassa'nın önünü açacaktır. Hele ki genç yaşına ve tecrübesine rağmen Redman ile iyi bir sound kimyası yakalamaları kayda değer. Cavassa'nın şeraceli sesi ile Redman'ın karakteristik tenoru iyi ikili olmuş ve sanırım bunu 16 Temmuz gecesi enine boyuna sahnede izleme imkanı bulabileceğiz.

 

Konser: Joshua Redman Group feat. Gabrielle Cavassa
Tarih: 16 Temmuz Salı
Saat: 21:00
Mekân: Esma Sultan Yalısı
Müzisyenler:
Joshua Redman: Tenor Saksofon
Gabrielle Cavassa: Vokal
Paul Cornish: Piyano
Philip Norris: Kontrbas
Nazir Ebo: Davul

 

31. İstanbul Caz Festivali'nde izleyeceğimiz Macar cazın çağdaş yüzü Modern Art Orchestra konseri ve kurucusu Kornél Fekete-Kovács hakkında ayrıntılı bilgi almak için linki kullanın.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 04 Haziran 2024, Salı

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.