İtalyan avangart caz gitaristi Mino Lanzire'den İstanbul buluşmaları

İtalyan avangart caz gitaristi Mino Lanzire'den İstanbul buluşmaları

The Morning gazetesinin "Mino Lanzieri, farklı boyutlarda araştırma yapan avangard cazcı profiline sahip. Üst düzey teknik ve armonik yetkinliğe sahip olan sanatçı, neredeyse bilinçaltından gelen bir çeviklikle enstrümanıyla cazın ifade özgürlüğünde kendi boyutunu bulmayı başarıyor" dediği İtalyan gitarist İstanbul'da yoğun bir hafta sonu geçirecek.

 

6 Ocakta The Badau'da sahne alacak olan Mino Manzirei Quartet 7 Ocakta önce saat 15=00'de HuginveMunin'de bir masterclas gerçekleştirecek, aynı günün akşamı bu kez Gregor The badau'da yine mino Lanzieri Quartet olarak İstanbullu cazseverlerle buluşacak.

 

 

Lanzire'ye piyanoda nilüfer Verdi, kontrbasta Eren Kutlu, davulda Burak Cihangirli'nin eşlik edeceği etkinlikleri bu hafta sonu takibe almanızı öneririz.

 

Lanzieri, Reuben Rogers, Gene Jackson, Mike Stern, Jonathan Kreisberg, Ari Hoenig gibi modern caz sahnesinin önemli isimleriyle sahne aldı ve 6 albüm kaydetti. İtalya’da gitar teknikleri üzerine ders veren ve New York ve Boston arasında edindiği deneyimin ardından doğaçlama dilinin çeşitli temel konularını belirli yaklaşımlar yoluyla ele aldığı "Kendi caz dilini inşa et" yöntemini geliştirdi. Blues'u serbest caza uyarlayan sanatçı, spiritüalizm ve egzotizm yayarken Amerikan Bluegrass ve blues dokunuşlarıyla genişletilmiş eserleriyle ses getiriyor.

 

Leyla Diana Gücük

 

Cazkolik.com / 06 Ocak 2023, Cuma

 

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.