İyi ki doğdun Nardis

İyi ki doğdun Nardis

İstanbul’un biricik caz kulübü Nardis’in 20. yaşını, 29. İstanbul Caz Festivali etkinliklerinin bir parçası olarak Volkswagen Arena sahnesinde, Türkiye caz sahnesinin yıldızlarıyla adeta bir caz şöleni yaşayarak kutladık. Ferit Odman’dan Uraz Kıvaner’e pırıl pırıl caz davulcularımız ve piyanistlerimiz, Sibel Köse’den, Dilek Sert Erdoğan’a harika caz vokallerimiz, Ozan Musluoğlu’ndan, tabii ki Nardis’in babası Önder Focan’a kadar cazın yerli müzik ustaları, yıllar içinde genç müzisyenler için tam anlamıyla bir okula dönüşen Nardis’in 20. yılına yakışır bir özen ve hazırlıkla sahnedeydiler.

 

2002 yılında açıldığından beri sevgili Zuhal ve Önder Focan’ın göz bebeği olan Nardis Caz Kulübü, genç ve yetenekli müzisyenlere sahne fırsatları yaratmaya devam ederken, her şeye rağmen İstanbullulara da umut vermeyi sürdürüyor.

 

Ferit Odman Group, Cem Tuncer Quartet, Dilek Sert Erdoğan Group, İpek Dinç Band, Aydın Kahya Band, Uraz Kıvaner, “Chet Baker Project”, Önder Focan Group, Meltem Ege Group, Sibel Köse Group, ve festivalin “Yaşam Boyu Başarı Ödülü “ile onurlandırılan Hayati Kafe de bu özel gecede bize uluslararası caz sahnesinin unutulmaz bestecilerinin parçalarını sunmakla kalmadılar, kimi zaman hepsi dünya müziği kalitesinde kendi eserleriyle de sürprizler yaptılar.

 

Kutlama, Sultan Park-Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşecekken, İstanbul’un havası da deneysel caz sevdiğinden, yağmur olacak endişesiyle Volksawagen Arena’ya taşındı. Ne yalan söyleyeyim, müzisyenlerin ve şarkıların sıcaklığı olmasa o buz gibi klimadan ben dahil kaçan çok olurdu, Arena’nın haberi olsun.

 

 

Hayati Kafe

 

Sahnede usta müzisyenler bir yana Önder ve Zuhal Focan’ın heyecanı da öyle tatlı, öyle içtendi ki, birçoğumuzun anıları olan Nardis meğer hepimize bir mekân değil, hayat olmuş, hissettik. Gecede, Meltem Ege’nin güçlü “Cry Me A River” performansı, Dilek Sert Erdoğan’ın kendi bestesini söylerken müthiş sesine yakışan caz tavrı, gençlere sadece hocaları değil, ilham kaynağı olan Sibel Köse’in “If you never fell in love with me” parçasının esprisini yaşatan yorumu, İpek Dinç’in Jamie Cullum şarkısı “Twentysomething” sözlerini içimize işleyen caz halleri nefisti. Aydın Kahya’nın soul devi Marvin Gaye şarkısı “What’s going on” yorumuyla bizi sanki New York’ta bir caz kulübündeyiz havasına sokan sahne halleri de geceye çok yakışıyordu.  Bu arada, her şarkıda ve sunuculuğu üstlenen Yekta Kopan’ın her lafına pek yakınımda oturan Levent Erden’in illaki bir yorumu olmasaydı çok memnun olurdum.

 

Caz ve güzelliklere dönecek olursak, sahnedeki sayısız içten anlardan birinde de Ferit Odman, yakışıklı caz davulcumuz olarak bizimle Nardis’in açıldığı ilk gün sahnede çaldığını paylaştı. Odman’ın, “Müzisyenler için bir okul, bir caz laboratuvarı “olarak tanımladığı Nardis Jazz Kulübü, iyi ki varsın, çok yaşa...

 

Cenk Erdem

 

Cazkolik.com / 04 Temmuz 2022, Pazartesi

 

Sibel Köse ve Zuhal Focan

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Erdem

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.