Belli ki Mariah Carey artık biraz anlaşılmak istiyor

Belli ki Mariah Carey artık biraz anlaşılmak istiyor

Mariah Carey`i popüler müziğin gerçek bir divası olarak tanıyoruz. O güzel sesini ve onlarca güzel şarkısını çok iyi biliyoruz. Belki arada derede medyada hoyrat harcamalarına ve aşırı lüks yaşantısına, klip ya da film setlerinde yaşattığı kıyametlere ve kırık dökük aşk hikayelerine de rastlıyoruz. Biliyoruz ki tavrı hep diva. Ama kalbi kırık bir diva. Ancak onu bugünlerde çok daha iyi tanıyoruz. İçtenlikle ilk kez Bipolar tedavisi gördüğünü paylaşıyor.


Eşi Nick Cannon`dan ayrılana det, hatta televizyondaki reality şovuna dek velhasıl çok uzun süre rahatsızlığını inkar ettiğini paylaşıyor. Aslında 2001 yılında konulan bipolar teşhisine uzun süre inanmak istememiş. Şimdilerde tüm bunları aktardığı ve inkar etmeyi bırakarak aldığı terapi ve ilaç yardımını da itiraf edip paylaştığı People söyleşisi ile Mariah Carey bambaşka konuşuluyor. Belki artık daha iyi anlaşılıyor ve elbette çok hassas bir dönem yaşıyor. İki uçlu duygulanım bozukluğuna karşı verdiği savaş boyunca gidip gelen taşkınlık, coşkunluk dönemleri ve çökkünlük, durgunluk dönemlerinde aslında hiç anlaşılmayan Mariah belki de Diva tavrıyla yargılandı hep. Hele kolay harcayan endüstri için anlaması zor, yargılaması kolaydı hep. Belli ki Carey biraz anlaşılmak istiyor.


Mariah Carey`i anlayalım, hissedelim, hep sevdik yine hatırlayalım sevelim istedim. O çok özel bir ses. Hayranlarına "kuzular" diyecek kadar duygusunu, sevgisini de coşkulu yaşayan bir kadın. Mariah Carey ile ilgili bilinmeyenleri, hem de 14. stüdyo albümü  “Me. I Am Mariah. The Elusive Chanteuse,” döneminde gerçekleştirdiğim söyleşide onun dilinden dökülenlerden seçtiklerimi büyük bir keyifle ve duygularımla birlikte paylaşıyorum.


Cenk Erdem


Mariah Carey söyleşimizden inciler:


• Kuzular dünyada bildiğim en masum canlılar ve hayranlarım da yine tanıdığım en masum insanlar.


• Sahnede söylerken en çok romantik gelen şarkılarım My Endless Love, Vision Of Love, I want to know what love is ve elbette My all...


• Müziklerimin bir sohbet de açabilmesi hoşuma gider.


• Hepimiz aynıyız ve hepimiz aynı şeyleri istiyoruz: mutlu olma hakkı, nasıl olmak istiyorsak öyle olmak ve kimi sevmek istiyorsak onu sevmek.


• Farklı hissetmek ve yabancılaşmak üzerine de şarkılarım var, çünkü ben de kendi meselelerimle büyüdüm, melezdim ve paramız yoktu.


• Bence insanlar sadece aşka saygı göstersinler.


• Tüm dünyada 200 milyondan fazla albüm satan Carey, tüm zamanların en çok satan kadın şarkıcılarından biri. Aynı zamanda 18 Billboard Hot 100 1 numarası ile Amerika`da en çok 1 numara çıkaran kadın şarkıcı rekorunu hâlâ elinde tutuyor. 21 Amerikan Müzik Ödülü, 32 Billboard Müzik Ödülü, 5 Grammy, 21 Dünya Müzik Ödülü ile Mariah dev bir pop yıldızı ama Carey hakkında daha neler var neler...Mariah Carey ile ilgili çok bilinmeyen gerçekler:


• Mariah Carey`nin annesi Patricia Carey`nin bir opera sanatçısı olduğu sağır sultan bile duymuştur. Ancak annesinin ona bir Broadway müzikali olan "Paint Your Wagon" şarkılarından "They Call the Wind Maria" şarkısından esinlenerek Mariah ismini verdiğini herkes bilmez.


 • Opera yıldızı annesi Patricia, Mariah`nın sesini, New York`ta Verdi`nin meşhur operası Rigoletto`nun provalarındayken henüz 3 yaşında olan kızının duyduğu  İtalyanca şarkıyı birebir ve mükemmel söylemesi ile keşfetmiş. (Boşuna Diva değil!)


• Çocukken Norman Mailer`ın Marilyn Monroe biyografisini okuyan Mariah azılı bir Monroe hayranı olarak büyümüş. 1999 yılında bir açık artırmada Marilyn Monroe`nun Baby Grand piyanosunu 600 bin dolara satın almış. Kızının ismini Monroe koyduğunu herhalde biliyorsunuz. Monroe ve Moroccan Cannon 2011 `de dünyaya geldiler.


• İkizlerinin sezaryenle doğumu esnasında eşi ayrıldığı eşi ve çocuklarının babası Nick Cannon Carey`nin meşhur şarkısı "Fantasy" parçasını piyanoda çalmış. Ailece tahtalar eksik. Ama sıradan bir hikayesi olsa diva olur mu hiç?


• Lisedeyken Mariah Carey`e "Serap" kalabını takmışlar. Okulu öyle çok kırıyormuş ki, arada serap görüyorlar gibi geliyormuş arkadaşlarına.


• Vaftiz annesi meşhur R&B ikonu Patti La Belle. Sünnette kirvem Tom Jones olsa fena mı olurdu yani?


• 2007 yılında Playboy dergisine kapak olan Mariah hiç çıplak poz vermeden mayo ile Playboy yıldızı. Türkan Şoray prensipleri mesela.


• 5 oktavı aşan ses aralığı, melizmatik okuyuşu (bir heceye birden fazla nota yükleyerek) ve çok özel bir teknik olan ve çok yüksek notalara çıktığı ıslık perdesi ile Guiness Rekorlar kitabında. Velhasıl kapris de yakışır, köpeği için aldığı limuzin de. Haddimizi bilelim.


Cenk Erdem


Cazkolik.com / 27 Nisan 2018, Cuma


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cenk Erdem

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.