İzlandalı yaylı çalgılar ve `uniquely atmospheric` müzik dörtlüsü Amiina 22 Mart akşamı Borusan Müzikevi`nde!

İzlandalı yaylı çalgılar ve `uniquely atmospheric` müzik dörtlüsü Amiina 22 Mart akşamı Borusan Müzikevi`nde!

Slav ırkından dört kadın kırsal alanda olduğunu tahmin ettiğimiz bir evin odasında, masa başında oturmuş uzayıp giden battaniye midir, yolluk mudur pek belli olmayan bir örgüye kendini kaptırıp gitmiş… Boş bir oda, muhtemel bir sessizlik ve koyu dalgınlıkla ellerindeki örgüye dalmış kadınlar…

* * *

İzlandalı yaylı çalgılar (ve başka bir çok enstrüman çalan) Hildur, Edda Rún, Maria Huld ve Sólrún`dan oluşan Amiina`nın 2007`de yayınlanan ilk albüm kapağından söz ediyoruz. Bir eleştirmenin tarifiyle `uniquely atmospheric` bir müzik yapan kadın topluluğu (ama sonradan aralarına iki erkek katıldı galiba) Amiina.

Bildiğimiz kadarıyla son albümleri "The Lighthouse Project" 2013 yılında altı şarkılık bir EP olarak yayınlandı. Yaşadıkları büyük ve ıssız doğaya sahip ülkenin doğal soundtrack gibi duran sessizliğini fon olarak kullanıp klasik yaylılar, sınırsız ambiyans soundları, çekici elektronik loop`lar ve metalik seslerle örgüleyerek minimalist bir müziğe çeviren Amiina 22 Mart akşamı Nova Muzak konser serisi kapsamında Borusan Müzikevi`nde olacak.

* * *

Sonuçta, Amiina içinde kısmen tedirginlik de olan bir huzur ve güven müziği yapıyor. Bizce müziklerinde öne çıkan en önemli unsur ise bir şekilde (ama oldukça modern bir şekilde) `Icelandic roots` duygusunun güçlü olması. Bu çok önemli. Belki `roots` bakımından bizim burada bir türlü iyisini yapmayı beceremediğimiz bir şey olması bakımından ayrıca önemli. Kimbilir!

Son not: Bu konseri kaçırmamanız tavsiyemizdir zira sandalye sayısı sınırlı ve bilet hemen bitebilir!

Cazkolik.com / 19 Mart 2014, Çarşamba

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.