İzmir Avrupa Caz Festivali konser, workshop ve seminerlerle 2 Mart`ta başlıyor

İzmir Avrupa Caz Festivali konser, workshop ve seminerlerle 2 Mart`ta başlıyor

Bu sene 16’ncısı düzenlenecek olan İzmir Avrupa Caz Festivali, İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı tarafından 2-13 Mart 2009 tarihleri arasında gerçekleştirilecek. Açılış konserinde cazın evrensel sesi Dee Dee Bridgewater’a Aycan Teztel yönetimindeki İstanbul Superband Orkestrası eşlik edecek.

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteği, İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu, İzmir İtalyan Konsolosluğu, İzmir Fransız Kültür Merkezi, Goethe Institut İzmir ve Avusturya Kültür Ofisi işbirliğiyle yapılacak festivalde iki sergi, bir seminer, iki atölye çalışması ve dokuz konser yer alacak.

 

AASSM’de bir dünya devi

 

16. İzmir Avrupa Caz Festivali, 2 Mart Pazartesi günü yapılacak açılış konserinde "Cazın Evrensel Sesi" Dee Dee Bridgewater’ı İzmirlilerle buluşturacak. Kentin gururu Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi (AASSM)’de saat 20.30’da başlayacak konserde, Cazın iki Grammy ödüllü Divası’na İstanbul Superband eşlik edecek. "Cazın Milli Takımı" olarak nitelendirilen orkestrayı Aycan Teztel yönetecek.

 

Yunanistan'ın sesi

 

İzmir’de festival’in ikinci konseri 3 Mart Salı günü yine AASSM’de İzmir Yunanistan Başkonsolosluğu işbirliği ile yapılacak. Saat 20.30’da tüm dünyada "Yunanistan’ın Sesi" olarak tanınan usta sanatçı Eleftheria Arvanitaki sahne alacak. Çağdaş Yunan bestelerinden rembetikoya uzanan çok geniş bir yelpazede şarkı söyleyen Arvanitaki, sıra dışı sesi ve yorumuyla ilk kez konser vereceği İzmir’de dinleyenlerinin kalbini fethedecek.

 

Siena Jazz Quartet

 

Roberto Nannetti (akustik ve elektrogitar), Mirco Mariotini (klarnetler), Franco Fabbrini (akustik ve elektrik bas), Franscesco Petreni (perküsyon ve davul)den oluşan Siena Jazz Quartet, "Egg Project" ile 4 Mart Çarşamba günü 16. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne katılacak. İzmir İtalyan Konsolosluğu işbirliği ile saat 20.30’da yapılacak konserde Siena Caz Vakfı’nda eğitimcilik de yapan Roberto Nannetti, İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde, aynı gelenekten gelen üç arkadaşıyla harikalar yaratacak.

 

Seminer ve konser

 

İzmir Avrupa Caz Festivali’nin danışmanı, İtalyan caz tarihçisi ve yazarı Francesco Martinelli’nin geleneksel seminerinin konusu, bu yıl Charles Mingus. Martinelli, 6 Mart Cuma günü saat 18.30’da İKSEV Salonunda, bir bas virtüözü olmasının yanında, piyanistliği, şefliği ve besteciliğiyle caz tarihinde başlı başına bir yapıtaşı olan Charles Mingus’un mirasını caz severlerle paylaşacak.

 

İzmir Kent Orkestrası

 

Aynı gün saat 20.30’da İzmir Sanat’ta Festival’in dördüncü konseri yapılacak. Hüseyin Çebi yönetimindeki İzmir Kent Orkestrası, festival için hazırladıkları özel programla İzmirlilerle buluşacak.

 

Açık Caz Orkestrası

 

İzmir Avrupa Caz Festivali’nin önemli ayrıcalıklarından biri, bir konserler dizisi olmaktan çok caz eğitimine verdiği önemdir. İKSEV, 16. İzmir Avrupa Caz Festivali’nde de bu geleneği sürdürecek. Siena Jazz Quartet, 5,6 ve 7 Mart günleri genç cazcılarla atölye çalışması yapacak. Bu çalışmalara katılan iki genç sanatçı burslu olarak İtalya’daki Uluslararası Siena Ustalık Sınıfları’na katılma hakkı kazanacak. Ve atölyeye katılan tüm öğrenciler 7 Mart Cumartesi günü saat 20.30’da İzmir Sanat’ta ustalarıyla birlikte konser verecek.

 

Manu Codjia Trio

 

16. İzmir Avrupa Caz Festivali, 9 Mart Pazartesi günü İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde günümüzün en iyi caz gitaristlerinden biri olan Manu Codjia’yı ağırlayacak. Codjia’ya davulda Philippe Garcia, kontrbasta Jerome Regard, eşlik edecek. İzmir Fransız Kültür Merkezi işbirliği ile yapılacak konser diğer tüm konserler gibi saat 20.30’da başlayacak.

 

European TV Brass Trio

 

European TV Brass Trio 10 Mart Salı günü, İzmir Fransız Kültür Merkezi ve Goethe Institut İzmir işbirliği ile konser verecek. İsmet İnönü Sanat Merkezi’ndeki konserde Avrupa’nın gözde genç sanatçıları Matthias Schriefl (trompet), François Thuillier (tuba) ve Daniel Casimir (trombon) az rastlanır güzellikte bir konser sunacak.

 

Grupa Janke-Randalu

 

Neredeyse 20 yıldır birlikte çalan ve sahnedeki uyumları akıllara durgunluk veren Kristjan Randalu (piyano) ve Bodek Janke (perküsyon) 16. İzmir Avrupa Caz Festivali’ne Goethe Institut İzmir işbirliği ile gelecek. "Live" adlı albümlerindeki performanslarıyla ezber bozan ikiliye İzmir konserinde tanınmış trompetçi Matthias Schriefl de katılacak. Bu unutulmaz konser 11 Mart Çarşamba günü saat 20.30’da İsmet İnönü Sanat Merkezi’nde yapılacak.

 

Ulrich Dreschler Trio

 

16. İzmir Avrupa Caz Festivali, 13 Mart Cuma günü Ulrich Drechsler Trio’un İzmir Sanat’taki konseriyle sona erecek. Avusturya Kültür Ofisi işbirliği ile yapılacak konserde Ulrich Drechsler (basklarnet ve kontrbas klarnet), Jörg Mikula (vurmalı çalgılar) ve Benny Omerzell (piyano) "İnsanlar ve Yerler" adlı son albümlerinden örnekler sunacak.

 

Sergiler

 

16. İzmir Avrupa Caz Festivali programında iki sergi yer alacak. Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde festival sonuna kadar açık kalacak sergilerin ilki 7. Caz Afiş yarışması sergisi olacak. Yarışmaya katılan 107 eser arasından sergilenmeye değer bulunan 36 afiş 13 Mart’a kadar izlenime açık kalacak.?? Festivalin ikinci sergisi geçen yıl yapılan "Prof. Gisela Bullacher Fotoğraf Atölyesi" katılımcılarının eserlerinden oluşacak. "Defalarca - Fotoğrafta Anların Dengesi" konulu sergide Prof. Gisela Bullacher ve Prof. Simber Atay tarafından seçilmiş 15 fotoğraf yer alacak.

 

Atölye çalışmaları

 

Festivalin ilk atölye çalışması 5-6-7 Mart tarihleri arasında yapılacak. Artık geleneksel hale gelen Açık Caz Orkestrası Atölyesi’ni Siena Jazz Quartet yürütecek. Ayrıca 12 Martta sıra dışı piyanist Kristjan Randalu’nun piyano atölyesi yapılacak. Atölye çalışmaları için 20 Şubata kadar kayıt olmak gerekiyor.

 

Cazkolik.com / 26 Şubat 2009, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X