EFG London Caz Fest kapsamında Zorlu PSM'de izleyeceğimiz Jordan Rakei'nin müziği soul cazın değişen yüzü

EFG London Caz Fest kapsamında Zorlu PSM'de izleyeceğimiz Jordan Rakei'nin müziği soul cazın değişen yüzü

14 Mayıs akşamı EFG London Caz Fest. konserleri kapsamında Zorlu PSM'de izleyeceğimiz Jordan Rakei beş yıl önce Londra'ya yerleşerek müzik sahnesinde ismi hızla yükselen gençler arasında geliyor.

 

Müzik çevrelerinde yoğu ilgi gören genç müzisyen son dönemin yükselen tarzı cazın hip hop ile buluştuğu bir çizgide ilerliyor.

 

 

Hip hop, soul caz yüklü hüzünlü bulutlar

 

 

Bu sene dört parçadan oluşan "Bruises" isimli EP'sini yayınlayan 1992 doğumlu genç sanatçı hip hop, soul hatta caz yüklü, kimi zaman hüzün dolu müzikli bulutlar üretiyor. Genç sanatçının müziğiyle yaşamından kısa hikâyelerin birleriyle yakın ilgisi var. Altmışların soul cazı geçen 50 yılda büyük değişim geçirdi. 1970'lerde disko oldu, seksenlerde rap ve hip hop'a yöneldi. Elektronik katkılar gelişen müziğin eksenini atmosferik yöne doğru değiştirse de müziğin ve sözlerin, yani, esas olan duygusal damarı fazla değiştirmedi.

 

 

Jordan Rakei geçmişe bakınca sayısız ilham kaynağı görüyor

 

 

 

Afro Amerikan çağdaş caz sahnesinin önde gelen isimlerinden Robert Glasper ve Terrace Martin ile yakın temasta olan Rakei eski nesil ustalardan disko kralı Nile Rodgers'ın da hayranı.

 

Nile Rodgers hayranı olması Rakei'nin müziğiyle ilgili yaklaşımını en iyi açıklayan anahtar kelimelerden olabilir. Soul, funk, disko yıllarının efsane ismi Nile Rodgers pandemi öncesi İstanbul'da konser vermişti. Rakei ile Nile'ın stüdyoda bir dönem birlikte epey vakit geçirdikleri söyleniyor ki Nile'ın genç sanatçının üzerindeki etkisi müzikte yeni keşifler yapma ilhamına vesile olduğu da fısıldananlar arasında.

 

"Bruises" ilginç soundların dört dakikalık süreye gayet iyi serpildiği bir şarkı olmuş. Dört parçalı EP şu ana kadar Spotify'da 1,5 milyona yakın dinlenmiş. Dengeli ve dozunda reggae ritmiyle dinleyiciyi kafadan yakalayan Rakei'nin sesindeki yatıştırıcılık ise kulakta kadife hissi yaratıyor. Hatta, bu çocuk küçüklüğünde acaba Simply Red'den Mic Hucknall sesini, şarkılarını çok mu dinlemiş dahi dedirtiyor.

 

 

Sesinde kalbi saran bir yumuşaklık var

 

 

2010 sonrası yükselen İngiliz caz sahnesin biri olarak görülen Jordan Rakei'nin Zorlu PSM konseri bu yeni sahnenin modern soundunu yakından dinlemek bakımından önemli tecrübe olacak.

 

Jordan Rakei hakkındaki info grafik görseli aşağıda inceleyebilirsiniz.

 

 

Cazkolik.com / 04 Nisan 202, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.