Emre Tankal'ın gitarıyla Kadıköy sokaklarında caz dinlemek

Emre Tankal'ın gitarıyla Kadıköy sokaklarında caz dinlemek

Kapağında Kadıköy, hatta İstanbul'un simgelerinden Haydarpaşa garı illüstrasyonu, önde uzanan boğaz. Kimbilir kaç kez vapurla önünden geçtiğimiz, hayatımızın ayrılmaz parçası, ailenin onsuz olmaz bireyi gibi bir simge.

 

Kadıköy, İstanbul için önemi son yıllarda daha da artan, salgınla canlı müzik ve eğlence hayatı sekteye uğrasa da sokaklarından dinamizmin eksik olmadığı semti.

 

Müzik dünyasının gitar ustalarından Emre Tankal "Kadıköy" adını verdiği yeni albümüyle ölümsüz semti caza dahil ederek çarpıcı, anlamlı ve güzel bir işe imza attı, özellikle de Kadıköylüler için...

 

43 yaşındaki tecrübeli müzisyen yaklaşık otuz yıldır müziğin içinde yer alıyor. Aydın Esen, Donovan Mixon, Dave Allen, Sarp Maden ve Kurt Rosenwinkel gibi ustalarla çalışan Tankal caz festivalleri ve klüplerin de aranan isimlerinden.

 

Dört yıldır cazla ilgili çalışmalarını Emre Tankal Quartet adı altında sürdüren sanatçı "Kadıköy" albümünde tenor saksofonda Tamer Temel, kontrbasta Volkan Topakoğlu ve davulda Berke Özgümüş ile beraber çaldı.

 

Ada Müzik'ten çıkan "Kadıköy" albümündeki besteler Tankal'a ait. Mix çalışmasını Derin Bayhan'ın yaptığı albümün mastering çalışması ise Demirhan Baylan'a, kapaktaki Haydarpaşı Garı illüstrasyonu ise Melis Coşkun Başay'a ait.

 

 

Kadıköy sokaklarında caz gezintisi

 

 

Bu albümle ilgili en güzel şey Kadıköy'ün ara sokaklarında gezerken kulaklıkta bir yandan bu albümün çalması olacaktır.

 

 

 

Gitarla saksofonun doyasıya sohbeti

 

 

Bu cümleleri bir çırpıda yazdıran müziklerin kendisi zira albüme adını veren "Kadıköy"le başlayan yolculuk gitarla saksofonun enfes sohbetlerine dinlememizi sağlıyor. Adımlarınızı biraz hızlı tutarsanız eğer her sokakta bir parça dinleme ihtimaliniz var.

 

Kimi zaman gitarın, kimi zaman saksofonun liderliği aldığı sohbetler lezzetli dinleme ve ustalıklı icralaa imza atıyor. Albümün ikinci parçası "Bugünlerde" ki Tamer Temel'in saksofon solosu parçanın dokuz dakikalık uzunluğunda dahi keşke bitmese dedirten akıcılığa sahip.

 

Bir sonraki "Beklenmedik" ise gitar baladın hoş bir versiyonu iken Temel'in soprano saksofonu hoş bir sürpriz olmuş.

 

 

 

İlk notada başlayıp son notada tamamlanan bir hikâye

 

 

Emre Tankal albümün hikâyesinin Kadıköy'e semtine taşınmasıyla başladığını belirtiyor.

 

'Hayatımı tamamen değiştirmek istediğim bir dönemdi' diyor. 'İçe döndüğüm bir dönem.' İki yıl süresinde tamamlanan besteler bu iki yılın ilk şarkısından son şarkısına adeta filmografik/kronolojik öykü gibi ilerliyor.

 

Caz arşivimize oldukça etkileyici bir albüm, sayısız kez dinlememiz gereken yeni ve güzel müzikler daha katılmış oldu, bundan sonra yapacağımız iş, ilk fırsatta eğer karantina şartları da fırsat verirse bu albümdeki müzikleri sahneden canlı dinleme olacaktır.

 

Cazkolik.com / 18 Mayıs 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.