Kapıyı açık bırak... Yönetmen Ümran Safter'in belgesel çalışması Türk ve Amerikan caz tarihinin bir dönemine ışık tutuyor

Kapıyı açık bırak... Yönetmen Ümran Safter'in belgesel çalışması Türk ve Amerikan caz tarihinin bir dönemine ışık tutuyor

Belgesel yönetmeni Ümran Safter son çalışması Nesuhî ve Ahmet Ertegün kardeşlerin caz sevgisini anlattığı "Leave the Door Open" isimli filmi şu sıralar 21. Washington DC Bağımsız Film Festivali'nde gösteriliyor.

 

Safter'in 1935'ten 1944 yılına uzanan belgesel çalışması, o dönem Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Münir Ertegün'ün caz aşığı iki oğlu Nesuhî ve Ahmet Ertegün'ün Duke Ellington gibi caz tarihinin önde gelen isimlerinin konserlerini Howard Theater'da canlı izlemeleriyle birer caz fanatiğine dönüşmesi ve sonrasını anlatıyor.

 

O yılların ABD'sinde Afro Amerikalılara karşı açık ayrımcılık vardı [sanki şimdi yok mu], ancak Howard Tiyatrosu ve şehirdeki bazı işletmeler siyah müşterilere karşı daha anlayışlı davranırdı diye anlatılır. Ertegün kardeşler babaları Münir Ertegün'ü de ikna ederek çok sevdikleri bu müzisyenleri 23. Cadde'deki Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçiliği konutunda düzenlemeye başladıkları jam sessionlara davet etmeye başlaması ve sonrası filmin odak noktası.

 

1989 ve 2006'da vefat eden Nesuhî ve Ahmet Ertegün kardeşler, daha sonra, R'n B ve caz dünyasının saygın müzik şirketi Atlantic Records'u kurarak dünya markası haline getirmişlerdi ama film hikâyenin bu yanına fazla odaklanmıyor.

 

Yönetmen Ümran Safter filmini, Ertegün kardeşlerin elçilik konserleri dönemini anlattığı belgesel çalışmasında kimi müzisyen ve akademisyenlerle röportajların yanısıra videolar gibi alışıldık belgesel malzemelerle oluşturmuş.

 

Festivalde yer alan tüm filmleri 8 Nisan'a kadar festival2021.dcindiefilmfest.org adresinden 24,15 dolar ücret karşılığı izlenebilir.

 

Cazkolik.com / 07 Nisan 2021, Çarşamba

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.