Kenny Burrell özel konserle Dr. Ralph J. Bunche'yi onurlandırdı

Kenny Burrell özel konserle Dr. Ralph J. Bunche'yi onurlandırdı

Söze, caz gitarının büyüklerinden Kenny Burrell'in yarınlara miras bırakacağı saygın bir işe imza attığını belirterek başlayalım. Amerika'nın ilk Nobel Barış Ödülü sahibi Dr. Ralph J. Bunche'yi onore eden özel bir konser ve çok yönlü bu DVD'de seslendirilen konserin eseri ise "The Ralph J. Bunche Suite" adıyla Dr. Bunche'nin kendi ismini taşıyor.

 

Bu projede çalışan ekip Afrika kökenli Amerikalı siyahi liderin bir insan ve bir lider olarak çok çeşitli açılardan portresini çıkarmışlar. Burrell ise seslendirdiği süitte Bunche'nin renkli (gerek temposu, gerekse de duygusu, hızı ve dinamikleri açısından) bir portresini bestelemiş.

 

Konser UCLA (University of California)'da düzenlenen bir performansla sergilenmiş. Performans (performans diyoruz çünkü bu sadece bir konser değil, içinde bir çok farklı etkinliğin olduğu bir multi gösteri) bir anlamda resmi, kutsal bir okuma ile başlıyor. Ardından Burrell elektrikli archtop gitarıyla çalarken arkasında UCLA öğrenci orkestrasının zengin armonilerle dolu koral parçaları seslendiriyor. Orkestra ve koroyu şef Charley Harrison yönetmiş. Bu girişin ardından akustik gitarıyla kendisine eşlik eden flütist Hubert Laws ile "The Peacemaker" adını verdikleri lirik parçayı seslendiriyorlar. Ardından tenor saksafonda Kamasi Washington'ın olduğu "The Struggle for Peace, Justice and Freedom" isimli parçayı "Soulful Connections" isimli parça takip ediyor. Tüm bu besteler içinde caz da olan modern suitler, ayrıca orkestral formlarda big bandlerde devreye giriyor. Müziklerin danslı bölümleri var, Burrell'in müziğine bu bölümlerde dansçılar eşlik ediyor. Tabii sadece bunlardan da ibaret değil. Konuşmalı, anlatmalı bölümler var. Bu DVD esasen antropolojist Alessandro Durati ile etnografik filmci John Bishop ve Kenny Burrell işbirliğinde yapılmış. Farkındayız, belki biraz karışık anlattık ama gerçekten işin içinden çıkılacak gibi değil. Bu kadar zengin bir içeriği bir kaç cümlede özetlemek hiç de kolay değil.

 

Böyle bir DVD içeriğinden yola çıkarak kendimize dair bir şeyler söyleme ihtiyacı hissetmiyor değil insan maalesef. Amerikan toplumu için elbette böylesi bir lideri anlatan bu tarz çalışmalar belki de onlarca kere yapılacaktır peki ama biz kendi insanlarımız, kendi değerlerimiz için niye böylesine onore edici işlere imza atmayız. Böylesi bir çapta bir çalışma yapmak için acaba daha kimbilir hangi süreçleri tamamlamamız gerekecek. Bu da bu DVD için son notumuz olsun.

 

Dr. Ralph J. Bunche, Birleşmiş Milletler çatısı altında Afrika, Asya ve Ortadoğuda yaptığı arabuluculuklarla Amerikanın ilk Nobel Barış ödülünü kazanan siyahî liderdir.

 

Cazkolik.com

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.