Müzisyen, besteci, teorisyen üçgeninden ters bakış açısı

Müzisyen, besteci, teorisyen üçgeninden ters bakış açısı

Dün akşam, yeraldıkları projelerde dinlemekten zevk aldığım üç önemli müzisyen; Cem Aksel, Tamer Temel ve Apostolos Sideris, müzisyen, besteci ve müzik teorisyeni Güç Başar Gülle’nin yeni albümü “Reverse Perspective” için Pera Müzesi`nde buluşmuştu. Müzisyenler size tanıdık geliyorsa müzikal beklentinin yüksek olacağını da tahmin etmiş olmalısınız. Sahnede, Başar Gülle’ye ait özgün bestelerle beraber caz efsaneleri Coltrane ve Bird’e göndermeler de vardı. TMC müzik etiketiyle market rafları ve dijital platformlarda yerini alan “Reverse Perspective” yani ‘ters bakış açısı’ Gülle’nin on yıllık düşünce yoğunluğunun sonucu oluşmuş bir kayıt. Karmaşık bir cümle olacak ama şöyle diyebilirim; albümde, tek bakışlı perspektifte yani bakış odağımıza göre varlıkların tek noktaya doğru konumlanmasının aksine varlıkların bakış açılarına göre bakış odaklarının geri plandaki varlıklara göre konumlandığı bir perspektif kurgulanmaya çalışılmış. Teknik detayların öğretici inceliği bir yana Reverse Perspective albümü her dinleyicinin müzikten kendi mesajını çıkarmasını gerekli kılıyor. Gülle, müzik, felsefe ve edebiyattan beslenerek oluşturduğu albümün iç kapağına yaratım fikrini yalın ifadelerle yazmış;


“Tonal armoni temel olarak doğrusal perspektifin işitsel alandaki karşılığıdır. Bach’dan Schoenberg’e (1874-1951) kadar bu dil batı müziğinin zeminini oluşturmuştur. 1900’lerden itibaren Batı müziğinde tonal armoni kırılmaya çalışılsa da doğrusal olarak algılanan yaşam biçimi sanatsal devrim ya da yenilik arayışlarını zorunlu görmeye başlamıştır. Sanatsal ifade bu bağlamda bakış açısından çok sanat eserinde kullanılan malzemeye indirgenmiştir. Bu albümde testen perspektif, doğrusal bakış açısıyla sınırladığımız işitsel materyali daha geniş duymak, görmek ve hissetmek için kullanılmıştır.”


Albümün tanıtımı 29 ocak, dün akşam Pera Müzesi’ndeki lansman konseriyle yapıldı. Müze duvarlarını süsleyen eserlerin ve davetlilerin huzurunda ilk kez icra edilen albüm, konsept ve müzikal tatmin bakımından oldukça tutarlı. Yüzeysel ilişkiyi tercih eden bir dinleyici müziği tuzaklarla dolu bulabilir diye düşünebilirsiniz ama öyle bir albüm değil, kolayca dahil olacağınız bir müzik ama bunu kalıplaşmış armonilere, basite indirgenmiş konseptlerin arkasına saklanmadan yapmayı başarmış. Bir iki kaliteli müzik blogunda albümden övgüyle bahsedildiğini hatırlıyorum ve o görüşlere katılıyorum. Güç Başar Gülle’nin Reverse Perspective’i son dönem Cazzip Project Stories, Töz Trio ve Ercüment Orkut’un Persona albümlerinin peşisıra yayınlanan kaliteli işlerle birlikte üretilen müziklerin çıtasına dair sevinci de yükseltiyor.


Fotoğraflar: Aykun Tasciian


Burak Sülünbaz


Cazkolik.com / 30 Ocak 2019, Çarşamba


BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Burak Sülünbaz

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.