Bu konserin müzikal vaadi saf yaz mutluluğundan bir yudum almak olacak *

Bu konserin müzikal vaadi saf yaz mutluluğundan bir yudum almak olacak *

 

Dünyanın tüm sesleri Afrika'dan çıkmadır

 

 

15 Kasım Çarşamba akşamı sonbaharın yüzakı konserlerine imza atan CRR Konser Salonu her parmağında ayrı marifet olan bir virtüözü ağırlayacak.

 

Richard Bona'nın sadece ses/vokal kabiliyeti bir müzisyeni dünya çapında ünlü yapmaya yetecek iken, Bona sesinden de önce bir basçı.

 

Bu ikisi yetmez, ayrıca, çok iyi bir besteci ve aranjör.

 

Belki bu son ikisi, diğer ikisine göre sahne gerisinde kalıyor görünse de aslında hepsi bütünün parçaları, belki tüm bunları bir araya getiren vizyonerliği de voltranın tepesine koymak gerekecek.

 

Haftanın değil ayın kaçırılmayacak konserlerinden biri olacağı şüphesiz Richard Bona'nın Çarşamba geceki konseri beraberinde Sylvain Luc gibi etkileyici bir gitar cambazıyla sahnede olacak olması geceyi daha da eğlenceli kılıyor. Davulda Nicholas Viccaro'yu da unutmayalım. Sylvain Luc'u Bireli Lagrene ile çalışmalarından hatırlıyoruz.

 

Richard Bona "Heritage" albümünü bu sene yayınlamıştı ama CRR'ye geldiği müzisyenlere bakılırsa -içinden bazı parçalar çalınsa da- bu bir albüm konseri olmayabilir.

 

Yine de biz bu son albümün izlerini Çarşamba geceki konserde buluruz ümidindeyiz.

 

2004 yılında Victoires du Jazz Ödülleri'nde "2004 Yılının En İyi Uluslararası Sanatçısı" ödülü kazanan Bona yaşadığı Fransa başta tüm dünyada tanınan caz, bop, pop, Bossa Nova, Afro-Beat ve funk gibi envai türde müzikal geleneğin tümünü icra edecek enginlikte bir sanatçı. Aldığı ödüller, dünyaca ünlü yıldızların onunla çalışmayı ısrarla istemesi ve ürettiği ya da yer aldığı projelerin nitelikleri Bona'yı müzik dünyasının içinde ve Afrika müzik geleneklerinin ruhunda kilit noktaya taşıyor.

 

Bona, bu yıl 56 yaşında. Uzun yıllar sayısız projenin içinde yer alarak, sayısız farklı stilde profesyonel olarak çalarak, onlarca ödül alıp albümler kaydederek, uluslararası müzikal vizyon fikirler geliştirip öncülük ederek ya da içinde olarak şu an profesyonel müzik dünyasının en önemli sanatçılarından biri olmayı başardı.

 

CRR 15 ile 18 Kasım tarihleri arası üç güzel ve kaçırılmaması gereken bir konser rallisi yapacak. Üç konserlik fırtınanın ilki Richard Bona gecesiyle başlıyor. 17 Kasımda Steve Coleman, 18 Kasımda ise Rembrandt Trio konseri o mu, bu mu, şu mu değil ne yapıp edilip üçü de gidilesi konserler. Kesinlikle tavsiye ederiz.

 

* Başlık, London Jazz News'un albüm yazısından alınmadır.

 

Cazkolik.com / 10 Kasım 2023, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.