Kristal berraklığında bir telaffuz ve tevazu sahibiydi Ron Miles

Kristal berraklığında bir telaffuz ve tevazu sahibiydi Ron Miles

Kornetist, trompetçi, besteci ve eğitimci Ron Miles'ın 58 yaşında ölüm haberi her ölüm gibi erken bir haber oldu.

 

Uzun süredir astım hastalığından rahatsız olan ama özellikle son dönem nadir rastlanan bir kan hastalığı polisetimiden muzdarip olan sanatçı son kırk yılın önde gelen caz müzisyenlerinden biridir.

 

Son albümünü 2020 yılında "Rainbow Sign" adıyla yayınlayan sanatçının bilhassa besteciliği özelliklidir.

 

Blue Note firmasının sanatçılarından olan Ron Miles, Blue Note başkanı Don Was tarafından hüzünlü sözlerle uğurlandı.

 

Ron Miles caz dünyasının önde görünen isimlerinden biri olmadı, mütevazı kişiliği buna elvermezdi, belki de, başta astım çektiği sıkıntılar da tempolu bir hayat sürmesine müsaade etmedi.

 

Fakat, önde gelen eleştirmenlerin çoğu düşük profiline rağmen Ron Miles'ın kendi kuşağı ve sonraki nesiller üzerinde önemli etkisi olduğunu teslim eder.

 

Günümüzün önemli isimlerinden trompetçi Ambrose Akinmusire "CD'leri, dinlediğim ve saklayacağım birkaç kişiden biriydi" dedi vefatından sonra.

 

Ron Miles'ın parlak bir enstrüman tonu vardı, kristal berraklığında telaffuza sahipti ki bu yanı Miles'ın albümlerindeki belirgin hususlardan biridir, hatta, müziğini diyelim sevmeseniz dahi bu tonu muhakkak dikkatinizi çeker.

 

Enstrüman tonuna dair dikkat çeken bir diğer yanı ise ruh halindeki değişimleri mükemmel bir geçişkenlikle anlatabilme becerisiydi.

 

Son dönem çalışmasında Bill Frisell, Brian Blade, Joshua Redman gibi isimlerle kayıtlar yapan Miles hakkında muhtemelen en dikkate değer not sadece dinleyicinin değil caz müzisyenlerinin de hayran olduğu bir müzisyen olması idi denebilir.

 

Aktivist yanıyla da öne çıkan sanatçının ayrımcılığa dair gösterilere katıldığını, sokak gösterilerinde ve protestolarda yer aldığını da biliyoruz.

 

Cazkolik dinleme tavsiyesi:

 

Son albümü "Rainbow Sign" ile 2008 ve sonrasında yayınladığı "3ology" serisi üç albümü tavsiye edilir.

 

Cazkolik.com / 11 Mart 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.