Davetiye: Küba cazının üstün nitelikli genç yıldızı Alfredo Rodriguez konserine 3 (çift) okurumuzu davet ediyoruz

Davetiye: Küba cazının üstün nitelikli genç yıldızı Alfredo Rodriguez konserine 3 (çift) okurumuzu davet ediyoruz

Cemal Reşit Rey konser salonunda 11 Şubat Cuma akşamı saat 20:00'de gerçekleşek Alfredo Rodriguez konserini Cazkolik davetlisi olarak izleyecek 3 (çift) okurumuz belli oldu. Sayın AYLİN HAN, Sayın MERAL MUTLUKAN ve Sayın ÜMİT COŞKUN'a +1'er misafirleriyle birlikte güzel bir konser gecesi dileriz. Akreditasyon mailleri okurlarımızın adreslerine gönderilmiştir.

 


 

Cemal Reşit Rey Konser Salonu uluslararası caz yıldızlarını yeniden ağırlamaya başladı. Pandemi  sonrası normale dönüş bakımından kıymetli olan bu konserler eski günleri hatırlatıyor.

 

11 Şubat Cuma akşamı saat 20:00'de gerçekleşecek konserde, latin ve caz dünyasında sonsuz yaratıcılığa sahip kaynak ülke Küba'nın son dönem yetiştirdiği en etkileyici müzisyenler arasında gelen piyanist ve besteci Alfredo Rodriguez'i izleyeceğiz.

 

Rodriguez İstanbullulara uzak bir isim değil, 2015 sonrası bir çok kez izledik ve her defasında konserden memnun ayrıldık.

 

Son derece yetenekli bir piyano virtüözü ve besteci olan Rodriguez Küba cazına yönelik yenilikçi fikirleriyle de öne çıkıyor.

 

 

Kübalı müzisyenlerin yetmişlerin efsanevi Irakere topluluğundan beri Küba müziğini 'salsalaştırmamak' gibi bir yaklaşımı vardır ve özellikle genç nesiller daha sofistike armonilere, köken araştırmalarına girer. Alfredo Rodriguez belki bir Omar Sosa kadar 'African Roots' araması yapmıyor ama kendi müziğinde yapısal farklılık ve yenilikleri aramaktan da çekinmiyor.

 

Bu alanda, özellikle İspanyol flamenkosu ile Küba arasında kurulan müzikal köprüler olsun, cazın yaratıcı diline yönelmeler olsun hepsi Küba cazı çevresinde dolaşan tahliller olma özelliğine sahip çalışmalar.

 

Alfredo Rodriguez'i Quincy Jones keşfetmiş olabilir ama biz dinleyiciler olarak onu esasen 2014 yılı albümü "The Invasion Parade" ile keşfettik. Rodriguez'in bu albümde "Guantanamera", "Quizas Quizas Quizas" gibi latin klasiklerine farklı yaklaşımıyla ne yapmak istediği konusunda daha ilk tecrübeden tanık oluyoruz.

 

Küba cazını güçlü ritmik ve armonik köklerini ihmal etmeden cazın içine daha fazla yerleştiren, dans edilebilirliği de ihmal etmeden ve bunu yaparken gerek duo performansları, gerek müzikal paleti ihtiyacı kadar kullanan Alfredo Rodriguez bu dönemin müzikal fayda açısından en renkli ve yüksek verimli konseri olabilir.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 08 Şubat 2022, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.