Mehmet Ali Sanlıkol, Grammy adayı olan ilk albümü sonrası dünyaca ünlü isimleri yeni albümünde ağırlayacak

Mehmet Ali Sanlıkol, Grammy adayı olan ilk albümü sonrası dünyaca ünlü isimleri yeni albümünde ağırlayacak

Dünya caz basınında büyük yankı uyandıran ilk albümü "What`s Next" ile Grammy adayları arasında kendine iddialı bir yer bulan Mehmet Ali Sanlıkol ilk albümün getirdiği başarının ardından daha büyük bir konsepte sahip ikinci albümü için çalışmalara başladı. Uzun zamandır Amerika`da yaşayan Sanlıkol 2010 İstanbul Dünya Kültür Başkenti çalışmaları için ürettiği "A Story of the City; Constantinople, Istanbul" çalışmasının caz dışı kültürel ortamlarda da yankı bulmasının ardından yeniden Amerika`ya döndü ve bu kez ilk albümü "What`s Next" ile ilgili çalışmalarını tamamladı. Aynı zamanda, doktorasını vererek akademik çalışmalarını sürdüren Sanlıkol özellikle big band formatlı caz müziği besteleriyle ve cazla Türk müziği motiflerini bir çeşit `fusion` içinde yeni bir anlayışla yorumladı.

 

"What`s Next" albümüyle The Boston Globe, NPR ve AllAboutJazz gibi önde gelen basın organlarında sayısız övgü alan sanatçı artık proje hedeflerini daha da büyüttü ve yeni albümünün çalışmalarına başladı. İlk albümünün yakaladığı başarının moral desteğiyle ikinci albümün çalışmalarına hızla başlayan Sanlıkol yeni bir caz orkestrası kurmaya başladı ve hepsi işinin ustası 20 farklı müzisyenden oluşan müzisyenleri biraraya getirdi.

 

İşte bu büyük projenin tam da bu noktasında Mehmet Ali Sanlıkol cazseverlerin ve caz dünyasının desteğine ihtiyaç duyuyor.

 

Kurduğu 20 kişilik büyük orkestranın üstüne ayrıca albümde birlikte çalmak üzere üç önemli virtüöz solist sanatçı; Dave Liebman, Anat Cohen ve Antonio Sanchez`le de anlaşan Sanlıkol albümde sırf Dave Liebman için üç bölümlük özel bir süit beste üzerinde çalışıyor. Ayrıca, Anat Cohen`in çalacağı bir parça ile Antonio Sanchez`in de yer alacağı iki bölümlü bir başka süit ve bunların haricinde içinde solist olmayan orkestral eserlerin de yer alacağı albüm için Ağustos ayına kayıt günleri ve randevular ayarlandı.

 

Albüme destek bulmak için çıktığı yolda içinin çocuklar gibi kıpır kıpır ve heyecanlı olduğunu Cazkolik`e anlatan sevgili Sanlıkol `çocuklar gibi sevinçliyim ama albümün kapasitesi nedeniyle aynı zamanda tedirginim çünkü oldukça ağır maddi bir yükün altına girdim ve desteğe ciddi ihtiyacım var` diyor.

 

Kickstarter`da albüm için destek kampanyası başladı

 

Yukarda anlattığımız detaylar kapsamında albüm kayıtlarının tamamlanması için cazseverler eğer elele verirse halletmesi fazla zor olmayan bir maddi kaynak teminiyle kimbilir belki bir Türk caz müzisyeni bu sefer Grammy ödülünü hakikaten kazanır! Bu konuda az ya da çok, ne kadar olduğunu fazla düşünmeden destek olmanız ve daha önemlisi yakın çevrenizi de destek olmaları konusunda davet etmeniz önemli.

 

Albüme destek konusunda gerek haberin başındaki duyuru bandına, gerek ara başlıklara tıklayarak Kickstarter ilgili katılım kampanya sayfasına yönlenebilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 12 Haziran 2015, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.