Melâli anlayan nesiller için dün akşamki Lee Konitz konser izlenimleri yayında...

Melâli anlayan nesiller için dün akşamki Lee Konitz konser izlenimleri yayında...

Öyle konserler vardır ki, o an sahnede dinlediğiniz müzikten çok daha fazlasına şahit olduğunuzu bilirsiniz, zaten o yüzden gitmişsinizdir. Bir misyon, bir görev gibi, hatta bir çeşit veda, bir teşekkür, saygınızı sunma gibi...

* * *

Dün gece, Cemal Reşit Rey sahnesinde Lee Konitz`i izlerken salonda hepimiz bunun farkındaydık. 90 yaşındaki caz müzik tarihinin kanlı canlı efsanevi aktörü o an sahnedeydi, Charlie Parker`ın, Miles Davis`in, Stan Getz`in, Gerry Mulligan`ın ve daha kimlerin yol arkadaşı... Dün gece onu dinlerken aslında tüm bu efsanelerle bir çeşit irtibat kuruyor, adeta onları da dinliyorduk. Uzun bir hayatın omuzlarındaki ağırlığı anlatılması/anlaşılması güç bir geçmişin vakârıyla oturduğu kırmızı sandalyeden doğrularak ayağa kalkmasını sağlıyor ve alto saksofonundan bir cümle daha üflüyordu. Sonra, melodiyi kelimelerle tamamlayarak yeniden yerine oturuyordu.

* * *

Oğlu gibi sevdiği piyanist Walter Lang`in melodinin önünü süpüren, yolu açan, her an göz ucuyla takipte olan, ustanın işini kolaylaştıran piyanosu, ara ara ağzından dökülen kelimeler, ara ara saksofon cümleleriyle Cemal Reşit Rey`in tavanında kendine ait yere yerleşen caz standartları -eğer varsa- New York`lu emekli caz müzisyenleri kahvesinde `melâli anlamayan nesle aşinâ olmayan` eski ustaların yakası açılmadık küfürlü anılarla süslü sohbetlerine dönüşüyordu.

* * *

Hemen o an bir koltuk arkamda oturan sevgili Emin Abi`ye (Fındıkoğlu) kulak verdim, aynı melodileri o da mırıldanmaya başlamıştı, biz de -o yaşanmışlıklar kadar olmasa da- dilimiz döndüğünce mırıldanıyorduk. Bir anda, yaklaşık otuz yıl önce Miles`ı, Oscar Peterson`ı İstanbul`da izlemişlerin gurur duyarak anlattıkları anıları gibi bu konseri de acaba ilerde hatırlayıp anacak mıydık?

(Aşağıda, sevgili Sedal ve Sedat Antay ile sevgili Tunçel Gülsoy`un resimleri konserin bir anlamda fotoromanı gibi, hem yazmadıklarımı anlatıyor hem duygusunu kare kare veriyor. Fotoğraflar için emeği geçen dostlara teşekkürler.)

Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 21 Şubat 2016, Pazar

Fotoğraf: Tunçel Gülsoy

Fotoğraf: Tunçel Gülsoy

Fotoğraf: Tunçel Gülsoy

Cazkolik.com / 21 Şubat 2016, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • gülden atamer
    2016-02-23 12:02:52

    geçmişe yolculuk,ustalarla empati ve üstada saygı...bazen sadece muzik değil değil yaşanmışlıklarıda hissetmek müziği ulvileştiriyor....

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.