Monty Alexander'ın yeni albümü büyük bir hayal kırıklığı

Monty Alexander'ın yeni albümü büyük bir hayal kırıklığı

Monty Alexander'ı keşfettiğim günden beri severek dinlerim. Piyanosunun tuşlarına Karayiplerin ska/reggae dalgalarını gizlemişcesine kıvrak çalan heyecan verici bir piyanisttir. Keşfettikten sonra, özellikle bulduğum caz festival/konser kayıtlarını dinleyince potansiyelinin büyüleyiciliği daha da etkiledi.

 

Monty'i İstanbul'da yeterince canlı izlemedik. Bir defasında İstanbul Caz Festivali Ortaköy Esma Sultan konserine hastalığı nedeniyle gelemedi, yıllar sonra bir defa da CRR'de trio olarak izledik.

 

Son yıllarda hep bir yeni albüm lafı dolanıp duruyordu, yayınladı da. 2019'da, 2016'da "Here Comes the Sun" mesela ama ben aynı yıl yayınlanan 1976 Montreux Jazz Festival albümünü daha çok severim. Başka albümleri de var, mesela 2011 "Harlem Kingston Express". Benim için Monty o konserlerin caz piyanistidir. O piyanoyu dinleyip sevmemem imkansız. Ska ritmini swingle nasıl kıvrak kaynaştırdığı inanılmazdır.

 

Sevdiğim kısımları baştan anlatayım ki yeni albümün sıkıntısını daha rahat atlatalım diye umuyorum.

 

1970'lerde piyanist olarak Carmen McRae'ye eşlik ederken bir defasında konserde şarkı söylemiş. Şarkı salonda beğenilince McRae 'şarkı söylemeyi bırakma' diye telkinde bulunmuş. 'O günden beri aklımda piyano/vokal albümü vardı' diyor.

 

Kırk küsur yıl sonra vokal albümü kısmet olmuş ama albüm olmuş mu?

 

Benim için hayal kırıklığı...

 

Monty şarkıcı değil, sesini kastetmiyorum ama caz klasiklerini ritmbox eşliğinde karaoke söyler gibi kaydetmesi beni şaşırttı.

 

Abartıyor muyum diye 11 parçalık albümü tamamlayıp ikinci tur dinlemeye geçtim, hayır, abartmıyorum, kulağa aynen öyle geliyor.

 

Gözümde şöyle bir sahne canlandı, Las Vegas kumarhanelerinde kenarda şarkı söyleyen biri vardır ya, kimse dönüp bakmaz ama o söyler, aynen öyle bir sahne...

 

Oysa, albümde bir dolu sıkı konuk var. Arturo Sandoval, Roy Hargrove, George Benson, Ramsey Lewis, Joe Sample vs.

 

Maalesef ritmik ska büyüsü de kurtarmıyor şarkıları.

 

Girdiği her müziği güzelleştiren ska/reggae bu müziğin bayrağını taşıyan adamın albümünde tersine işlemiş. İşte, tam bu yüzden sesindeki profesyonel olmayan samimiyet şarkıları adeta rahatsız edici bir sıradanlığa dönüştürmüş.

 

Bu şarkıların tamamı stüdyo çalışması değil anladığım, farklı tarihlerde farklı yerlerde kayda alınmış vokalli şarkıların buluşması gibi.

 

Monty'nin bu denemesini sevmedim diye ona küsecek değilim. Kredisi çoktur. Bu şarkılarla turneye çıkacağı söyleniyor, buraya gelir mi bilmem, gelirse giderim. Albümü dinleyince, tuttuğum takım deplasmanda 3-0 yenilmiş gibi hissettim, şimdi bu maçın rövanşı var, bakalım rövanşta ne yapacağız.

 

Albüm: Monty Alexander "Love Notes" (2022, Monty Alexander, LLC)

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 19 Ağustos 2022, Cuma

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Bilal Tanatar
    20 Ağustos 2022 Cumartesi 07:39

    I can’t agree more. How’s it possible that he’s the same guy issuing the album ‘Love You Madly: Live at Bubba’s” in 2020? Damn shame.

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.