Müziği dünya basınında ilgi gören Olcay Bayır yeni çalışmasını yayınladı

Müziği dünya basınında ilgi gören Olcay Bayır yeni çalışmasını yayınladı

Londra'da yaşayan söz yazarı, besteci ve yorumcu Olcay Bayır bahar aylarında artan yeni müzikler kervanına 4 parçadan oluşan EP çalışması "İçerde" ile katıldı.

 

Albümde yer alan parçalarda Bayır'a flütte Serdar Barçın, piyanoda Christian Prior ve Alistair Mac Sween, perküsyonda Kostas Kopanaris ve Memed Mert Baycan, basta Tom McCredie, dudukta Erdi Arslan, kaval, gitar ve davulda Deniz Mahir Kartal, gitarda Ignacio Lusardi Monteverde ve bağlamada Hüseyin Murat Sığırcı eşlik etmiş.

 

Olcay Bayır EP çalışmasında sözleri halk ozanı Karacaoğlan’a müziği Olcay Bayır’a düzenlemesi Deniz Mahir Kartal’a ait olan “Ela” adlı çıkış şarkısının yanı sıra, “Asude” (söz Engin Sagun, müzik Erdoğan Bayır, düzenleme Ignacio Lusardi Monteverde/Olcay Bayır), “Kayıp Çocuk” (söz ve müzik Olcay Bayır, düzenleme Alistair Mac Sween) ve “Yalnızlık” (söz Olcay Bayır/Mehmet Bal, müzik Olcay Bayır, düzenleme Olcay Bayır/Christian Prior) isimli parçalar yer alıyor.

 

Gaziantep'te dünyaya gelen, çocukluğu Anadolunun zengin geleneklere sahip farklı şehirlerinde geçen Bayır müzikal mirasını yine Anadolu'dan derlemeyi tercih ediyor.

 

Halk ozanı/aşık ve sözlü tarih geleneğinden beslenen sanatçı ilhamını babasından alarak daha çocukluk yaşlarında söylemeye ve beste yapmaya başlamış. 16 yaşında ailesiyle Londra'ya yerleşen Bayır burada klasik soprano eğitimi almasına rağmen söylediği şarkıları kendi köklerine ait topraklardan seçmeyi tercih etti.

 

Dünyanın farklı yerlerinden müzisyenlerle ortak çalışmalar da yapan Bayır'ın müziğine dünya basınından da ilgi gösteriliyor. Örneğin The Guardian gazetesi bir önceki çalışması için; “Karmaşık tarihini kendine özgü biçimiyle yansıtan sanatçı, Britanya dünya müziği sahnesinin en iyi ve en ilgi çekici seslerinden biri... Muhteşem ve cesur bir albüm!" diye nitelendirirken Hollanda'dan Mixed World Music ise; “Bayır, caz ile dünya müziğini Anadolu geleneğiyle harmanladığı özgün repertuvarına renk katan, Tanrı vergisi olağanüstü durulukta bir sese sahip... Öngörüler bizi yanıltmazsa, son derece etkileyici bu sanatçının uluslararası çapta görkemli bir meslek yaşamının eşiğinde olduğunu söyleyebiliriz” notunu düşmüş.

 

2019 yılında "Rüya" isimli albümünde çoğunu yakından tanıdığımız başta Aşık Veysel'den "Uzun İnce Bir Yoldayım" olmak üzere 9 şarkıya yer veren sanatçı 2015 yılında "Neva" isimli bir albüm daha yayınlamıştı.

 

Bu sene Rumca "Sto pa kai sto ksanaleo" isimli bir single çalışma yayınlayan Bayır şarkılarını söylerken dinleyiciye yansıttığı samimiyetini repertuvarını belirlerken de göstermeyi başarıyor.

 

Cazkolik.com / 17 Mayıs 2021, Pazartesi

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.