Müzikal muammaların anlaşılabilir insanı Steve Coleman

Müzikal muammaların anlaşılabilir insanı Steve Coleman

M-Base Collective'in yanından yöresinden geçenler Steve Coleman'ın adını iyi bilir. Altocu Coleman'ın '80'lerde kurduğu M-Base Collective yaratıcı müzik merakının odaklandığı sorulara cevaplar ararken çağdaş caz dilinin etkileyici bir çok müzisyeni o dönem bu grubun içinden gelip geçmişti.

 

Ornette Coleman'ın kuşağından itibaren cazın yaratıcı bir sanat dili olarak anılmasında sonsuz katkıları olan kurucu neslin -ki onlardan daha genç olsa da- halen aktif isimlerinden biridir Coleman. 67 yaş günümüzde çok sayılmaz, sanatçı halen aktif müziğin içinde.

 

 

Steve Coleman'ın 17 Kasım Cuma gecesi CRR konseri cazseverlerin kaçırmaması gereken bir ayin olacak

 

 

Cuma gecesi birlikte sahne alacağı Sean Rickman ve Rich Brown çaldığı kader arkadaşları. Bilhassa Sean Rickman'ın kafa karıştırıcı ritmleri, Coleman'ın doğaçlama dilinin doğasını sorguladığı akorsuz karmaşıklıklar, cazın 'spiritual' geçmişinden gelen avangart funk, saksofonun huysuz tatlı sert hali, akorların dinleyicinin alıştığı dinleme dizgesini karman çorman eden hali, yukarda bahsi geçen konserdeki gibi bazen rap sözlerin konuya müdahil olması (The Initiate) ve tüm bunlar konser boyunca üst üste yığılınca iş bu konserler kimilerinin sonuna kadar sabretmekte zorluk çektiği ama çoğumuzun da konser boyunca şükrettiği anlara dönüşüyor.

 

Müzikseverin temayülü takip edilebilir melodik akışkanlıklara yatkın olup sürprizsiz, zahmetsiz estetik notaları sevse dahi bu tonal uyum bir süre sonra -en azından bazı dinleyiciler için- sıkıcı hatta 'bayağı' hale gelir. Coleman gibilerin yaptığı bir tür karşı-cevaplar, tezatlıklar ve karşı estetik paralellikler bulmakla ilgili.

 

En iyisi 17 Kasım Cuma akşamı CRR'de olup bu müziği yerinde birlikte dinleyelim, eminim konuşulacak çok şey olacaktır ama orda olmaz isek bunu bilemeyiz. Arada bir cazın güvenli sığınaklarından çıkmakta fayda var.

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 13 Kasım 2023, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.