Nazım Hikmet'i caz ile anmak ne de güzel olur

Nazım Hikmet'i caz ile anmak ne de güzel olur

Bu ay kaçırılmaması gereken konserlerden biri 25 Mayısta gerçekleşecek.

 


Büyük şair Nazım Hikmet'in 60. ölüm yıldönümü nedeniyle düzenlenecek gece "Nazım'a Caz Şarkıları" adıyla gerçekleşecek.

 


Vokalde Tülay Günal ve Deniz Güngören yer alacağı konserde “Yürüyen Merdiven” grubundan piyanoda Yiğit Özatalay, davulda Mustafa Kemal Emirel yer alacak. Gecede Nazım’ın şiirlerini konuk sanatçı, usta tiyatro oyuncusu Orhan Aydın seslendirecek. Konserde, şairin sevilen şiirleri caz besteleriyle yorumlanacak. Gecede seslendirilecek şiirler piyanist Yiğit Özatalay tarafından bestelendi ve düzenlendi.

 


Bu gecenin ikinci konseri yine "Nazım'a Caz Şarkıları" adıyla 1 Haziranda Kadıköy Baba Sahne'de aynı isimlerle sahnelenecek.

 


Besteci Yiğit Özatalay konserle ilgili şu notları paylaştı; “Dünya şairi Nâzım Hikmet’in şiirlerinden zaman içinde bir çok şarkı bestelenerek seslendirildi ve dilden dile dolaştı. Ancak, büyük ozanın metinlerinden caz stilinde çok az beste ve düzenleme yapıldı. Mustafa Kemal Emirel ile kurduğumuz caz ikilimiz ‘Yürüyen Merdiven' ile Nâzım şiirlerinden “Masalların Masalı”, “Bugün Pazar”, “Yürümek” gibi parçalar besteledik. Repertuvarımız temelde bu bestelere dayanıyor.

 

 

Nazım Hikmet ve caz

 

 

Nazım Hikmet ile, Nazım'ın şiirleriyle caz müziğini bir araya getirmek hem güzel bir düşünce, hem yakışan bir ikili. Nazım'ın şiirlerinden birinde caz geçiyor muydu acaba? Büyük şair mutlaka bu müziğe dair bir şeyler hissetmiş olmalı.

 

Yıllan önce Nur Batur Hürriyet'te bu soruyu soran bir yazı kaleme almıştı. Nazım'ın uzun yıllar önce şiirlerini yazdığı Prag'daki o eski kahvede otururken sormuştu kendine 'Nazım da köprüdeki cazcıları dinlemiş midir acaba' diye.

 

Dinlemiş midir bilmiyoruz ama yüz yıl önce, belki daha sonra cızırtılı radyolarda caz çalarken mutlaka pamuk tarlalarında çalışan o insanlar aklına gelmiş, kendini yakın hissetmiş olmalı bu müziğe.

 

Nazım Hikmet'in ölümsüz şiirleri, Orhan Aydın'ın şiirlere hayat veren sesi ve şarkılar, müziklerle Nazım Hikmet'i caz ile anmak bu ay gidilecek en güzel gecelerden biri olacağına eminiz.

 

Caz şarkıcısı Defne Şahin'in Nazım Hikmet'in şiirlerini caza uyarladığı albümüyle ilgili haberi okumak için lütfen bu linke tıklayın.

 

Konser biletini CRR gişesi ya da Biletix'ten satın alabilirsiniz.

 

Cazkolik.com / 09 Mayıs 2023, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.