Ödüllü piyanolu dörtlüler albümü ve Pekinel kardeşlerin uluslararası başarısı

Ödüllü piyanolu dörtlüler albümü ve Pekinel kardeşlerin uluslararası başarısı

Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası`nın bu yıl üçüncüsünü düzenlediği ulusal beste yarışmasında ödül alan eserler "Piyanolu Dörtlüler" adlı albümle müzik marketlerde ve dijital platformlarda yerini aldı.


İstanbul ve ülkemizin müzik yaşamına önemli katkılar sunan Kadıköy Belediyesi Süreyya Operası`nın organize ettiği "Ulusal Beste Yarışması 2019"da ödül alan bestecilerin eserleri "Piyanolu Dörtlüler" adlı albümde toplandı. Kadıköy Belediyesi`nin katkılarıyla Lila Müzik tarafından çıkan albümde Doğaç İşbilen, Recep Gül, Mustafa Kemal Saydam ve Yusuf İzzeddin Mesçi`nin eserleri yer alıyor.


Müzik repertuvarını zenginleştirmek ve genç Türk bestecilerini teşvik etmek amacıyla, 35 yaş altındaki bestecilerin davet edildiği yarışmanın ödülleri Şubat ayında yapılan törenle sahiplerine verildi. Final gecesinde, jüri birinciliği Doğaç İşbilen`in Piyanolu Dörtlü`süne, ikinciliği ve Seyirci Özel Ödülü Recep Gül`ün Yolculuk adlı eserine, üçüncülüğü Mustafa Kemal Saydam`ın Üç Renk`ine, mansiyon ödülünü ise Yusuf İzeddin Mesçi`nin Firuze başlıklı eserine verdi. Albümde eserler, ülkemizin önde gelen usta yorumcuları Özcan Ulucan (keman), Ulrich Mertin (viyola), Ozan Evrim Tunca (viyolonsel) ve Birsen Ulucan (piyanist) tarafından yorumlandı.


Yarışmaya katılan eserler, klasik müzik dünyamızın önde gelen isimlerinden oluşan bir jüri tarafından değerlendirildi. Jüride piyanist Ayşegül Sarıca, Gülsin Onay, besteci-müzikolog -müzik teorisyeni Yalçın Tura, keman sanatçısı Cihat Aşkın, besteci Oğuzhan Balcı,Turgay Erdener ve Özkan Manav yer aldı.


"Piyanolu Dörtlüler" albümünün kayıtlarını Can Aykal, tasarımını Gözde Oral yaparken, kitapçıktaki fotoğraflar Emre Başak`a ait. Kadıköy Belediyesi tarafından önemli bir kültür hizmeti olarak yayınlanan "Piyanolu Dörtlüler" albümüne müzik marketlerden ve dijital platformlardan ulaşılabilir.


Cazkolik.com / 11 Aralık 2019, ÇarşambaPekinel kardeşlerin albümü Uluslararası


Klasik Müzik Ödülleri`ne aday oldu


Türkiye`yi dünyanın çeşitli ülkelerinde başarıyla temsil eden piyanist ikizler Güher ve Süher Pekinel, konserlerinden görüntülerin yer aldığı ve önemli başyapıtları seslendirdikleri "Treasures" albümündeki kayıtlar, Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri jürisince "en iyi video performansı" kategorisi adayları arasına seçildi.


Canlı performansları, eleştirmenler tarafından "en az stüdyo kayıtları kadar başarılı ve büyükleyici" olarak nitelendirilen Pekinel kardeşlerin albümü, dünyada seçkin satış noktalarında dinleyiciyle buluşuyor.


Profesyonel müzik anlayışları ve kendilerine has stilleriyle uluslararası müzik mecrasında yakından takip edilen Pekinel kardeşlerin albümleri, 7 CD, 2 Blu-Ray, 4 DVD ve müzik geçmişlerini konu alan 108 sayfalık bir kitaptan oluşuyor.


Albümdeki seçkiler arasında iki piyano ve orkestra için 10 konçerto yer alıyor. Bunun yanı sıra Güher ve Süher Pekinel`in İtalya`da Yeni Floransa Operası`nın açılışı için Zubin Mehta şefliğinde Maggio Musicale di Fiorentino Orkestrası ile gerçekleştirdikleri Bartok konserinin canlı kaydı dinleyiciye sunuluyor.


Albümde canlı kayıt yapılan ve kapalı gişe izlenen konserlerin DVD ve CD`leri de yer alıyor.


Müzik kariyerleri boyunca Berlin Filarmoni, Viyana Filarmoni, New York Filarmoni ve Amsterdam Concertgebouw başta olmak üzere dünyanın önde gelen orkestralarıyla aynı sahneyi paylaşan Güher ve Süher Pekinel, bu yıl Cumhurbaşkanlığı Külliyesi`nde Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası`nın sezon açılış konserinde verdikleri konserde de ayakta alkışlanmıştı.


Son yıllarda klasik müzik alanında dünyanın önde gelen ödül organizasyonlarından biri olarak öne çıkan Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri jürisi, Avrupa ve Rusya`nın tanınmış klasik müzik dergileri ve yazarlarından oluşuyor.


Ödül almaya hak kazananlar 16 Aralık`ta belirlenecek, 21 Ocak 2020`de ise ilan edilecek


Ödül töreni ve Gala Konseri, John Axelrod tarafından yürütülen Seville Kraliyet Senfoni Orkestrası ile 30 Nisan 2020`de İspanya`nın Sevilla kentinde Teatro de la Maestranza`da gerçekleşecek.


Cazkolik / 02 Aralık 2019, Pazartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X