Tekfen Filarmoni Orkestrası dans temalı yeni albümünü çıkardı

Tekfen Filarmoni Orkestrası dans temalı yeni albümünü çıkardı

2007 yılında "Üç Denizin Senfonisi", 2009 yılında "Özgürlük Notaları, Milli Marşın Öyküsü", 2010'da "Eski dünya, Yeni Dünya" ve bu yıl "Dance" isimli yeni albümünü yayınlayan Tekfen Filarmoni yayınlanmış albüm repertuvarını genişletiyor.

 

Dünya barışına müziğin birleştirici gücüyle katkıda bulunmak amacıyla kurulan Tekfen Filarmoni, 30 yıldır klasik müziğin gelişip sevilmesine katkı sağlıyor ve şimdi de seyircilerinden ayrı kaldığı pandemi döneminde kaydedilen “Dance” isimli albümüyle kutlamalar yapmaya duyulan özleme dikkat çekiyor ve neşe içinde bir arada olmanın önemini vurguluyor.

 

 

Ortak tema “Dans”

 

 

Tekfen Filarmoninin, daimi şefi Aziz Shokhakimov yönetiminde kaydedilen albümdeki eserlerin tümü “dans” temasına sahip. Pandemi sürecinin en zorlu dönemi 2021 Mart ayında, İzmir Ahmet Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde kaydedilen albüm için seçilen eserler, hayatın durma noktasına geldiği dönemde insanların neşeli olmaya ve kutlamalar yapmaya duyduğu özlemden yola çıkılarak belirlendi.

 

Albümde yer alan eserler, Beethoven, Béla Bartók, Ahmed Adnan Saygun ve Ferit Tüzün’e ait. Albümün en uzun eseri, Richard Wagner tarafından “Bu senfoni dansın yüceltilmesi, dansın en ulvi haliyle tasviri” diye tanımlanan Beethoven’ın 7 numaralı Senfonisi. Macar besteci Béla Bartók’un Erdel ezgilerine dayanan 6 kısa dans parçasından oluşan “Romen Dansları” ise dinleyenlerde adeta ritim tutma isteği uyandırıyor.

 

Müziğinde Anadolu motiflerine yer vermesiyle tanınan Ahmed Adnan Saygun ve Ferit Tüzün’ün besteleri de Tekfen Filarmoni’nin albümde yer verdiği eserler arasında. Saygun’un 14 opus numaralı 3 bölümden oluşan “Orkestral Suiti”, Türk dansları olan zeybek, halay ve horondan esinleniyor. Ferit Tüzün’ün daha sonra Nasreddin Hoca adını alan “Humoresque” adlı bestesi ise üflemeli ve vurmalı çalgıların yoğun kullanımı ile zengin bir orkestrasyona sahip. Nadiren çalınan ve kaydedilen bu iki eser de dinleyicilere gerçek bir keşif olanağı sunuyor.

 

 

Albüm dijital platformlarda

 

 

Tonmeisterlığını Pieter Snapper’ın üstlendiği albümün dans temasını yansıtan albüm kapağı genç tasarımcı Abdu Pala’ya ait.

 

Cazkolik.com / 23 Temmuz 2022, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.