Ölümünün 16. yılında Radyo Cazkolik'te Erol Pekcan'ı anıyoruz.

Ölümünün 16. yılında Radyo Cazkolik'te Erol Pekcan'ı anıyoruz.

Geçtiğimiz aylarda Tunçel Gülsoy'un Erol Pekcan ile ilgili eskilerden gelen bir yazısını yeniden yayınlamış ve yazı büyük ilgi görmüştü. Modern Türk cazının kurucu isimlerinden olan Erol Pekcan'ın hem müzisyen hem de bir dost olarak bugün orta yaş kuşağı caz müzisyenlerinin istisnasız tamamında bir usta, bir yönlendirici, bir öğretmen olarak emeği vardır. Günümüz orta kuşak müzisyenlerin tümü de bunu özenle ve sevgiyle belirtir zaten.

Yazının yayınlanmasının ertesinde Erol Bey'in sevgili kızı Sebla Pekcan ile irtibat kurduk, hem sevgili Sebla Hn. yazı nedeniyle bize sevgilerini iletti hem de kendisiyle bu hafta Erol Bey'in kaybının 16. yılı olması nedeniyle özel bir radyo anma programı yapmayı kararlaştırdık. İşte bu hafta dinleyeceğiniz program böyle gelişti.

Ne yazık ki ülkemiz her alandaki değerlerine sahip çıkmakta zorlanan, çabuk unutan, kıymetlerini bilmeyen, değerlerini sağlıklarında teslim etmeyen bir ülke. Bunu kabul ederek yaşıyoruz, böyleyiz işte, yapacak bir şey yok, sorun bunu kabul ederek ve üstüne yeni nesiller olarak bir de bizler vurdumduymazlık katmanları ekleyerek mi ilerleyeceğiz yoksa bu ayıplarımızın farkına varıp düzelterek bizden sonraki nesillere aktarma çabasında olan insanlar mı olacağız.

Biz Cazkolik olarak bu süreci tersine çevirme konusunda üstümüze düşeni yapmaya niyetliyiz, bizi bu konuda herkes arayıp yapmamız gerekenleri bize hatırlatabilir, biz bir ayıp işleyip de atlamış, unutmuş isek sizler vazifemizi yerine getirmemizi hatırlatabilirsiniz.

Bu hafta Radyo Cazkolik'te Tunçel Gülsoy'un konuğu Erol Pekcan'ın ölümünün 16. yılı nedeniyle ustanın sevgili kızı Sebla Pekcan. Gülsoy ve Pekcan bu hafta boyunca cazseverlere Erol Bey'i konuşuyor, Sebla Hn.'ın gözünden ve hatıralarından hafızalarımızdaki eksik arçaların yerli yerine oturmasını sağlıyor ve bir yanda varolan iki albümünden müziklerini dinletiyorlar.

Cazseverler olarak hem sevgili Sebla Hn.'a hem de Tunçel Gülsoy'a teşekkür ediyoruz.

Cazkolik.com / 10 Ocak 2010, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.