Genç Cazcılar'a sorduk: Pop starlara karşı caz starları desteklenmeli

Genç Cazcılar'a sorduk: Pop starlara karşı caz starları desteklenmeli

Bir kaç gün önce yayınladığımız ASCAP (Amerikan Besteciler Birliği) "Genç Caz Bestecisi Ödülü" adayları açıklandı haberi üzerine Genç Cazcılar’a bu konuda düşüncelerini sormuştuk, öncelikle o ilk haberi hatırlatalım, kısa adı ASCAP olan Amerikan Besteciler, Yazarlar ve Yayıncılar Birliği, 4 yıldır düzenledikleri "Genç Caz Bestecisi Ödülü"nün bu yılki adaylarını açıklamışlardı. Geleneksel hale getirmeyi düşündükleri bu ödülleri yaşları 15 ile 29 arasında değişen 26 adayı belirlemişlerdi. Jürisinde John Fedhock, Jay Leonhart ve Phil Markowitz gibi isimlerin olduğu yarışmanın sonuçları 16 Haziran 2009’da Lincoln Center’da düzenlenecek bir törenle açıklanacak.

 

Ülkemizdeki bu tarz yarışmalar ve ödül anlayışı ile ilgili "Genç Cazcılar"ın düşünceleri ise şöyle;

 

 

Pop starlara karşı caz starları desteklenmeli

 

 

Müzik hiç şüphesiz bir kendini ifade şeklidir, yarış değil. (Bülent Ortaçgil ve Fikret Kızılok zamanında söylemiş: "Biz şarkılarımızı yarıştırmayız, tazı gibi.") Ancak müzisyenlerin kariyerlerini destekleyici yarışmalar düzenlemek bizce önemli, çok da gereklidir.

 

Bu tür organizasyonlarda yeni yeteneklerin ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu bağlamda yarışmalar müzisyenlerin kariyerlerinde ilerlemelerini hızlandırmakta, hem de plak şirketlerinin yeni müzisyenlerden haberdar olmasını sağlamaktadır.

 

Her yarışmanın bir ödülü olacaktır. Bizce verilecek ödüllerin gençlerin müzik kariyerini pekiştirmesi gerekmektedir. Maddi ödüllerin kısa süreli birer çözüm olduğunu düşünmekte, albüm ya da turne imkânı (yurtiçi ve dışı), eğitim olanakları (yurtdışı), burs olanakları gibi ödüllerin daha anlamlı olduğuna inanmaktayız.

 

Ülkemizdeyse caz müziği adına yapılan tek yarışma Nardis Caz Kulübü’nün düzenlediği vokal yarışmasıdır. İzmir Kültür Sanat ve Eğitim Vakfı ise Siena Caz Vakfı ile kurduğu ilişki ile her yıl 2 genç müzisyenin İtalya’da yapılan 15 günlük caz eğitimlerine katılmalarını sağlamaktadır.

 

Genç cazcılar bu tür yarışmaların artmasını beklemektedir. İnanıyoruz ki ülkemizin sayısı artan yetenekli genç müzisyenlerini desteklemek, hepimizin ortak isteği olan mutlu ve kaliteli bir sosyal ortamın oluşmasını hızlandıracaktır.

 

Cazkolik.com / 18 Şubat 2009, Çarşamba
 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.