Pandemiden kurtuluş başlıyor... 49. İstanbul Müzik Festival programı açıklandı

Pandemiden kurtuluş başlıyor... 49. İstanbul Müzik Festival programı açıklandı

49. İstanbul Müzik Festivali, Ağustos ve Eylül aylarında Açıkhava mekânlarında müzikseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

 

Bu yıl için belirlenen “Başka bir dünya mümkün mü?” temasına müziğin diliyle yanıt arayacak olan 49. İstanbul Müzik Festivali şehrin keyifli açıkhava mekânlarında gerçekleşecek ve bir ay boyunca 14 farklı mekânda Türkiye ve yurtdışından 30’un üzerinde solist, topluluk ve orkestrayı ağırlayacak.

 

Festivalde gerçekleşecek 21 konserde Tekfen Filarmoni Orkestrası, Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, Accademia Bizantina, Festival Orkestrası, Modigliani ve casalQuartet gibi toplulukların yanı sıra Fazıl Say, İdil Biret, Khatia Buniatishvili, Anna Vinnitskaya, Alexander Rudin, Hande Küden, Paul Meyer, Simon Ghraichy, Martynas Levickis ve Ufuk-Bahar Dördüncü gibi yıldız isimleri dinleyecek İstanbullu klasik müzik severler.

 

Festival konserleri bu yıl Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras, UNIQ İstanbul Açıkhava Sahnesi, Fransız Sarayı, Venedik Sarayı, ARTER Arka Bahçe, Rahmi M. Koç Müzesi, Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus ve Saint Benoît Fransız Lisesi Avlusu’nda pandemi önlemleri altında düzenlenecek.

 

İstanbul Müzik Festivali kapsamında Atatürk Kent Ormanı, Fenerbahçe Parkı ve Yıldız Parkı’nda düzenlenecek ücretsiz hafta sonu konserlerine de İstanbullular davetli. Festivalde çocuklara ve gençlere yönelik doğa yürüyüşleri, atölye çalışmaları ve aktiviteler de yine ücretsiz olarak erçekleşecek. Konser önceleri farklı alanlardan isimlerle yapılan 'Konsere Doğru' söyleşileri bu yıl da devam ediyor.

 

 

 

“Başka Bir Dünya Mümkün”mü?

 

 

49. İstanbul Müzik Festivali bu yıl temasını, sevgi, umut ve dayanışma ile başlayacak yeni bir dönemin arayışını temsil etmek amacıyla “Başka Bir Dünya Mümkün” olarak belirledi. Yaşadığımız gezegende varlığımızı sürdürebilmek için temel değişiklikler yapma ihtiyacını her geçen gün daha derinden hissettiğimiz bu dönemde festival, müzik ve sanat aracılığıyla, birbirimize, doğaya ve evrene saygı duymanın gerekliliğini ifade etmenin yollarını arayacak. Klasik müziğin gücüyle ortak bir duyguda buluşmayı hedefleyen İstanbul Müzik Festivali, hem repertuvarında yer alacak eserler hem de yan etkinlikleriyle, “Başka bir dünya mümkün mü?” sorusunu müziğin diliyle yanıtlayacak.

 

 

Tekfen Filarmoni Orkestrası Açılış Konseri’nde piyanist Anna Vinnitskaya’ya eşlik edecek

 

 

49. İstanbul Müzik Festivali, 2019-2022 Festival Açılış Konseri Orkestrası olan Tekfen Filarmoni Orkestrası ile başlıyor. Şef Aziz Shokhakimov yönetimindeki Tekfen Filarmoni Orkestrası sahnede piyanist Anna Vinnitskaya’ya eşlik edecek.

 

 

Festivalin Onur Ödülleri bu yıl Cihat Aşkın ve Pēteris Vasks’a sunulacak

 

 

49. İstanbul Müzik Festivali’nin bu yıl Onur Ödülü, Türk keman okulunun uluslararası temsilcisi Cihat Aşkın’a; Yaşam Boyu Başarı Ödülü ise Letonyalı besteci Pēteris Vasks’a sunulacak. Cihat Aşkın’a ödülü 18 Ağustos’ta gerçekleşecek açılış töreninde; Pēteris Vasks’a ise ödülü, 6 Eylül’de, besteciye 48. İstanbul Müzik Festivali siparişi olan son eserinin Türkiye prömiyerinin gerçekleşeceği Modigliani Quartet “Bir Prömiyer: Vasks” konseri öncesinde takdim edilecek.

 

 

Festival, dört eserin dünya prömiyerlerine ev sahipliği yapacak

 

 

İstanbul Müzik Festivali, tüm yaşamını müziğe, yeniliğe ve “başka” olanın sesine adayan, bestelerindeki yenilikçi tavırla Türkiye müziğine çağdaş özellikler kazandıran İlhan Usmanbaş’ın 100. yaşını kutluyor. Sanatçının yorumu incelik isteyen eserlerini, her biri Türkiye’nin en iyi orkestralarıyla çalışan, solist olarak da başarılı kariyerlerine devam eden üyeleriyle Diskant Çağdaş Müzik Topluluğu seslendirecek.

 

Festival, bir başka projesi “Sarı Çiçek”te ise, UNESCO'nun Yunus Emre’yi anma yılı ilan ettiği 2021'de halk ozanına odaklanıyor. Konserde tümü yeni ve festivale özel olarak Şirin Pancaroğlu ve Bora Uymaz tarafından kaleme alınıp Yunus Emre'nin dizeleriyle birleşen besteler ilk kez seslendiriliyor.

 

Fazıl Say, festivalin Başka Bir Dünya Mümkün temasını tamamıyla yansıtan Kaz Dağları ve Yürüyen Köşk başlıklı eserlerini seslendireceği bir konserle festivalde... Gidon Kremer ve Yuri Bashmet gibi sanatçılarla oda müziği alanında birbirinden parlak işbirlikleri bulunan keman sanatçısı Friedemann Eichhorn da konserde Say ile birlikte sahnede olacak.

 

 

Yıldızlarla Oda Müziği: Altun, Rudin ve Şentürker bir arada

 

 

Rus ekolünün önde gelen temsilcilerinden, dünyaca ünlü viyolonselci, şef, piyanist ve klavsenci Alexander Rudin, ülkemiz müzisyenleri ve müzikseverleriyle kurduğu sağlam bağı daha da pekiştirmek için bir kez daha festivale konuk oluyor. 20 Ağustos Cuma, Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleşecek konserde, Rudin, piyanist İris Şentürker ve viyolacı Efdal Altun ile bir araya gelecek.

 

 

İdil Biret 80. yaşını festivalde kutluyor:

 

 

Müzik yolculuğunu dünyanın en seçkin orkestraları eşliğinde çalarak taçlandıran, kariyeri boyunca üç bine yakın konser veren, gerçekleştirdiği kayıtlarla üç milyon müziksevere ulaşan piyanist İdil Biret, 80. yaşını İstanbul Müzik Festivali’nde kutluyor! Biret, bu özel konserde, Stockholm Royal College of Music’de orkestra şefliği yüksek lisansının ardından İsveç’te birçok senfoni orkestrasıyla eserler yöneten Can Okan yönetimindeki Festival Orkestrası ile buluşuyor.

 

 

“BİFO Özel” bölümünde yıldız piyanist Khatia Buniatishvili sahnede

 

 

İstanbul Müzik Festivali’nin, Borusan Holding’in sponsorluğunda gerçekleştirilecek “BİFO Özel” bölümü üç konserden oluşuyor. Serinin 25 Ağustos Çarşamba Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras’ta gerçekleşecek ilk konserlerinde Borusan Quartet ve klarnet sanatçısı Paul Meyer sahnede olacak. 2 Eylül Perşembe UNIQ İstanbul Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleştirilecek “Piazzolla 100 Yaşında” başlıklı ikinci konserde Borusan İstanbul Filarmoni Orkestrası, klasik ve çağdaş repertuvardaki virtüözitesiyle tanınan; müzikalitesi, sahne karizması ve dinamik performanslarıyla izleyicilerini büyüleyen akordeon sanatçısı Martynas Levickis’e eşlik edecek. BİFO’yu bu konserde, Avrupa’nın en heyecan verici ve yetenekli sanatçılarından biri kabul edilen Norveçli şef Tabita Berglund yönetecek.

 

 

Berlin Filarmoni Orkestrası’na Türkiye’den kabul edilen ilk keman sanatçısı Hande Küden, Festival Orkestrası ile sahnede

 

 

Keman sanatçısı Hande Küden, dünyanın en önemli topluluklarından Berlin Filarmoni Orkestrası’nın 139 yıllık köklü tarihinde bir ilke imza atarak, topluluğa Türkiye’den kabul edilip orkestranın 1. keman grubunun asli üyesi olan ilk müzisyen oldu.

 

 

Ufuk Bahar Dördüncü’den “Sahnede İsyan”

 

 

Çağdaş müzik alanında ülkemizin sesini dünyaya duyuran Ufuk Bahar Dördüncü, festivalin Başka Bir Dünya Mümkün temasıyla oluşturduğu programına, 10. yılına adım atan “Sahnede İsyan” projesiyle katılıyor. Debussy ve Stravinsky’nin eserlerinden oluşan bu proje, Jean-Luc Godard’ın asistanı Fabrice Aragno tarafından filmleştirildi. Sanatçının doğa, dans, Mısır ve Prag devrimlerinden esinlenerek oluşturduğu filmin adeta içine girerek, yorumlarıyla görsel ve işitsel bir türbülans yaratan Ufuk Bahar Dördüncü’yü, Saint Benoît Fransız Lisesi’nin zamana karşı duran avlusunda izlemek, dinleyicileri müzik ile imgenin dansına davet edecek.

 

 

“Piyanonun rock yıldızı” Simon Ghraichy

 

 

Kuşağının en dikkat çekici sanatçılarından, Meksika ve Lübnan kökenli Fransız piyanist Simon Ghraichy, festivalde bir konserle müzikseverleri kültürlerarası bir serüvene çıkaracak.

 

 

Accademia Bizantina’dan Venedik Sarayı’nda barok şöleni

 

 

Barok müziğin icra pratiği ve estetiği konusunda uzman Accademia Bizantina, İtalyan ağırlıklı barok bir programla mükemmel bir uyum yakaladığı başkemancısı Alessandro Tampieri ve müzik dünyasının parlayan mezzosopranosu Sophie Rennert ile birlikte Venedik Sarayı’nda müzikseverlere olağanüstü bir deneyim yaşatacak.

 

Festival müzikseverleri Atatürk Kent Ormanı, Yıldız Parkı ve Fenerbahçe Parkı’ndaki ücretsiz konserlere davet ediyor.

 

 

Müzik Rotası bu yıl vapurda gerçekleşecek

 

 

Festivalin özel projelerinden Müzik Rotası, altıncı yılında şehir hatları vapurunda İstanbul’un bir ucundan diğer ucuna tamamıyla müziğe adanmış bir yolculuk müzikseverleri bekliyor.

 

 

Festival, geleceğin kadın yıldızlarını desteklemeyi sürdürüyor

 

 

İstanbul Müzik Festivali’nin 2018 yılında, geleceğin kadın müzisyenlerini desteklemek amacıyla başlattığı Yarının Kadın Yıldızları projesi, üstün yetenekli müzisyenlerin çalgı, şan ve şeflik branşlarında uluslararası arenadaki kariyerlerinin ilerlemesine katkı sağlamaya devam ediyor. 13 genç kadın müzisyene destek verecek projenin bu yılki kanaat önderi, deneyimi, bilgisi ve uzmanlığıyla genç kadın müzisyenlerin yolunu aydınlatacak piyanist Gülsin Onay olacak.

 

49. İstanbul Müzik Festivali biletleri 25 Haziran Cuma günü 10.30’dan itibaren, passo.com.tr internet sitesi üzerinden ve İKSV ana gişeden genel satışa sunulacak. Her konser için sınırlı sayıda indirimli öğrenci bileti de satışa çıkacak.

 

49. İstanbul Müzik Festival Programı:

 

Festival programındaki tüm konserlerle ilgili ayrıntılı bilgi için: muzik.iksv.org 


Açılış Konseri: Tekfen Filarmoni Orkestrası Anna Vinnitskaya
18 Ağustos Çarşamba 20.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

 

Fazıl Say “Doğanın Sesi”
19 Ağustos Perşembe 20.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

 

Yıldızlarla Oda Müziği: Altun Rudin Şentürker 
20 Ağustos Cuma 20.00, Rahmi Koç Müzesi 

 

İdil Biret Festival Orkestrası “Müziğe Adanmış Bir Yaşam”
24 Ağustos Salı 20.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

 

Bifo Özel: Borusan Quartet Paul Meyer
25 Ağustos Çarşamba 20.00, Sakıp Sabancı Müzesi Fıstıklı Teras

 

İlhan Usmanbaş 100 Yaşında
26 Ağustos Perşembe 19.30, ARTER Arka Bahçe

 

Haftasonu Klasikleri – I
28 Ağustos Cumartesi 11.00, Atatürk Kent Ormanı Festivali Alanı

 

Festival Orkestrası Hande Küden
31 Ağustos Salı 20.00, Saint Benoît Fransız Lisesi Büyük Avlu

 

“Sahnede İsyan” Ufuk Bahar Dördüncü
1 Eylül Çarşamba 20.00, Saint Benoît Fransız Lisesi Büyük Avlu

 

Bifo Özel: “Piazzolla 100 Yaşında”
2 Eylül Perşembe 20.00, UNIQ İstanbul Açıkhava Sahnesi

 

Müzikli bir haftasonu
4 Eylül Cumartesi 10.30, Etiler Sanatçılar Parkı
5 Eylül Pazar 10.30, Fenerbahçe Parkı

 

Haftasonu Klasikleri – II
5 Eylül Pazar 14.30, Fenerbahçe Parkı

 

Modigliani Quartet “Bir Prömiyer: Vasks”
6 Eylül Pazartesi 20.00, Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus

 

Simon Ghraichy konseri
8 Eylül Çarşamba 20.00, Fransız Sarayı

 

Müzik Rotası
11 Eylül Cumartesi 11.00-13.20 / 14.00-16.20, Şehir Hatları Vapuru

 

Haftasonu Klasikleri – III
12 Eylül Pazar 11.00, Yıldız Parkı

 

“Sarı Çiçek” 700. Yılında Yunus Emre ile İnsana ve Kâinata Dair Bir Müzik Projesi 
13 Eylül Pazartesi 20.00, Four Seasons Hotel İstanbul at the Bosphorus

 

Bifo Özel: Borusan İstanbul Filarmoni Oorkestrası Khatia Buniatishvili
14 Eylül Salı 20.00, Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu

 

Accademia Bizantina
16 Eylül Perşembe 20.00, Venedik Sarayı

 

Cazkolik.com / 15 Haziran 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.