Cazın yaşayan efsanesinin yeni albümü çıktı

Cazın yaşayan efsanesinin yeni albümü çıktı

 

Kahil El'Zabar, Ethnic : Heritage : Ensemble: "Open me, A Higher Consciousness of Sound and Spirit"

 

 

Bazı albümleri vakit kaybetmeden duyurmak lazım. 71 yaşındaki Amerikan caz devi, multi enstrümanist Kahil El'Zabar büyük Amerikan caz geleneğinin yaşayan önemli isimleri arasında adı bayrak gibi yükselen sanatçısıdır.

 

Caz tarihinin yaratıcı girişimlerinden Association for the Advancement of Creative Musicians (AACM) olarak bilinen kolektifin önde gelen müzisyenlerinden biri idi. Ayrıca, kendi grubu olan iki farklı oluşuma; Ritual Trio ile Ethnic Heritage Ensemble'a sahipti.

 

El'Zabar, grubunun adındaki üç kelimeyi yeni albüm kapağında aralarına noktalama koyarak işaret etmiş; Ethnic : Heritage : Ensemble. Bu detay önemli, El'Zabar'ın vurgusu üç kelimenin de kavramsal olarak altının çizilmesidir.

 

Yaptığı çalışmaların yanı sıra perküsyonist olarak Dizzy Gillespie, Stevie Wonder, Nina Simone, Cannonball Adderley, Paul Simon, Pharoah Sanders gibi Wonder ve Simon hariç hayatta olmayan büyüklerle çalışan sanatçı elli yıllık grubunun ellinci yılında yeni çalışması "Open Me, A Higher Consciousness of Sound and Spirit" isimli albümünü 8 Martta [dün] yayınladı. 8 Mart, yani Dünya Kadınlar Günü yayınlamasının bir anlamı var mı yoksa tesadüf mü bilmiyorum. Zannetmiyorum.

 

Kahil El'Zabar aynı zamanda moda tasarımcısı imiş, bu da bir başka entelektüel bilgi olsun. Sahne kıyafetleri enteresan olur El'Zabar'ın, demek orijinalliği kendi tasarımları olması kaynaklı imiş.

 

Kahil El'Zabar'ın müziğinin güçlü yanı ritmik temelin üzerinde müzikal karşıtlıkları dinleyeni cezbeden bir kakafoni, bir tür kaos içinde aktarmasıdır. Müziği, sanki saatlerdir çalıyor da biz ancak bir kısmına denk gelmişiz ve gittiğimizde de çalmaya devam edecek gibi süreklilik içindedir. Nefesliler ve vurmalılar kaotik sesler üretir, araya keman girer, başka solist enstrümanlar girip çıkar, ritm altta müziğin teminatı gibi ilerler.

 

El'Zabar'ın müziğinin üst tarifi kendisinin de belirttiği gibi 'Great Black Music' geleneğinin parçası olmasıdır. Öte yandan, müzikal özgünlük El'Zabar'ı tarif eden kelimelerden biridir tıpkı müzikal cesurluk ve güçlü bir spiritüel özellik gibi. Belki de 'Ethnic' ve 'Heritage' kelimelerinin yanında parantez içinde bu özelliklerin de yazılması gerekiyor; 'Cesur', 'Özgün' ve 'Spiritüel'.

 

"All Blues", "Compared to What", "Passion Dance" gibi kimi parçalara ait müzikal göndermelerin de kimleri kapsadığını siz tahmin edin?

 

Albüm: Open Me, A Higher Conscuousness of Sound and Spirit
Sanatçı: Khali El'Zabar, Ethnic Heritage Ensemble
Firma: Spiritmuse Records, 8 Mart 2024

 

Feridun Ertaşkan

 

Cazkolik.com / 08 Mart 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com kurucusu, editör ve yazar.

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.