Pharoah Sanders; Firavun bu gezegenden ayrıldı

Pharoah Sanders; Firavun bu gezegenden ayrıldı

Fotoğrafın orijinali The New Yorker magazine aittir.

 

Yalın bir cümleyle söylersek Pharoah Sanders 81 yaşında öldü.

 

Ama bu cümlenin ardında uzun sayılabilecek bir hayatı aşan efsanevi bir kişilik var.

 

81 yaşında hayatını kaybeden Pharoah Sanders'ın ölümü haberi plâk şirketi Luaka Bop tarafından dünyaya duyuruldu. 24 Eylül sabahı Los Angeles'taki evinde ailesi ve arkadaşlarıyla çevrili bir ortamda huzur içinde hayatını kaybettiği açıklandı.

 

Caz basını yayınladıkları haberde asıl adı Ferrell Sanders olan sanatçının adının Sun Ra tarafından Pharoah olarak takıldığını belirtse de bu bilgi herkesin doğru sandığı bir bilgi olarak yayıldı. 2019 yılı Ocak ayında Pollstar isimli bir web portalına röportaj veren sanatçı (ve bizim de çevirerek yayınladığımız) bu röportajda adı ile ilgili doğru bilinen yanlışı açıklamıştı.

 

"Oakland’dayken bana Little Rock derlerdi. Bir keresinde John Coltrane “Adamım, adın ne? Biri adının Little Rock olduğunu söyledi, adın ne?” Diye sordu, ona “adım Ferrell Sanders” demiştim. “Senin adından çok var” dedi. “Müzisyenler Birliğine katıldığımda ilk bu ismi Pharoah'yu kullandım. Evrakları doldurmam gerekiyordu, adımı sordular, ben de Pharoah dedim. O sıra kimse adımı bilmiyordu. Sonra, sonsuza dek Pharoah oldum".

 

Yani adının Sun Ra tarafından konulduğu bilgisi yanlış. Ama diğer şeyler doğru. Sun Ra Arkestra, Pharoah Sanders'ın ölümünün ardından yaptığı açıklamada "Sun Ra Arkestra mezunu Pharoah Sanders bu gezegenden ayrıldı" dedi. Pharoah adı İngilizcede Firavun kelimesiyle benzeştir, aslında, arada harf varkı var, firavun İngilizce pharaoh yazılırken a ile o harfleri yer değiştirerek Pharoah oluyor. Muhtemelen bu kasıtlı bir oynama değil ama bu fark onu cazın firavunu olarak anmamız için engel değil.

 

Pharoah Sanders'ın ölümünün ardından caz dünyasının tanınmış isimleri birbiri ardından twitler atarak büyük sanatçıya karşı duygularını paylaştı.

 

Cazın yeni gruplarından BADBADNOTGOOT yaptığı paylaşımda “Huzurlu bir cennette dinlenin" derken, yer aldığı son albümlerden biri olan Floating Point ise "Güzel arkadaşım bu sabah vefat etti. Bu adamı tanıdığım için çok şanslıyım ve hepimiz onun sanatı sonsuza kadar bizimle kalacağı için kutsanmış durumdayız. Teşekkürler Pharoah" açıklamasında bulundu.

 

Cazkolik.com / 25 Eylül 2022, Pazar

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.