Renkli ve yüksek hayal gücüne sahip İlhan Erşahin bu sene single'ları 4'ledi

Renkli ve yüksek hayal gücüne sahip İlhan Erşahin bu sene single'ları 4'ledi

İlhan Erşahin renkli ve hayalperest müzikal havuzunu yeni seslerle zenginleştirmeye devam ediyor. Erşahin'in müzikal yaklaşımında ille de caz olacak diye ısrar yok ama yollar bir şekilde cazın yaratıcılığıyla kesişiyor.

 

 

Erşahin bu sene dört yeni single çalışma yayınladı

 

 

İlhan Erşahin's İstanbul Sessions klasik ekibiyle kaydettiği "Bir Zamanlar Şimdi" albümünde yer alan "Hitties" için Hey! Douglas'ın yaptığı remix parçaya farklı bir hava katmış. Ankara havalı elektro bağlama rifli intronun ritmik cazibeyle süslenmiş haliyle başlayan single dinleyenleri Erşahin'in bir diğer elektronik sanatçı Oceanvs Orientalis işbirliğinde kaydedilen "Pire"ye yönlendiriyor.

 

"Pire" remix değil orijinal. Oceanvs Orientalis'in elektronik altlıklarına Erşahin'in üflediği saksofon gizemli, egzotik elektroniklerle sarhoş edici bir zevke yöneliyor. Oceanvs Orientalis'in elektronik dokuları parça içinde farklılaştırarak yenileyen 'oriental' dokunuşlarında Erşahin'in saksofonu giderek daha az araya giriyor ama egzotizm artıyor. Yaklaşık 8 dakikalık süresiyle uzun olmamış mı dedirtse de dinleyiciyi bırakmıyor.

 

 

Asıl sürpriz "Istanbul Sessions: Hal"

 

 

Erşahin'in Alp Ersönmez, Turgut Alp Bekoğlu ve İzzet Kızıl'dan oluşan orijinal "Istanbul Sessions" kadrosundan çıkan asıl sürpriz "Hal" oldu. Ekibe bu parçada multi enstrümantalist Dave Harrington da katılmış.

 

Harrington'ın katkısı parça boyunca çarpıcı efektler üretmiş. Distopik bir etki üreten "Hal" parçasını perküsif dokuların başarısı olarak da yorumlamak mümkün ama Erşahin'in ekolu saksofonu manzaranın baş oyuncusu olmayı sürdürüyor.

 

Erşahin'in elektronik sanatçılara ilgisinin son halkası Ali Kuru ile yaptığı çalışma; "Eplos". Hey! Douglas ve Oceanvs Orientalis'in ardından bu üçüncü çalışma ilk ikisinin doku zenginliğinin gerisinde kalarak Erşahin'in saksofonunu açmaza sürükleyip sıradanlaştırıyor maalesef.

 

Renkli ve yüksek hayal gücüne sahip İlhan Erşahin'in elektronik sanatçılarla girdiği paslaşmalar hem repertuvarına hem dağarcığımıza zenginlik katıyor.

 

Cazkolik.com / 07 Ağustos 2021, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.