Romeo ve Juliet bu kez kavuşabilir mi?

Romeo ve Juliet bu kez kavuşabilir mi?

 

Romeo ve Juliet neden birlikte olmasın?

 

 

Edebiyat tarihinin en büyüklerinden Shakespeare'in 1590'lı yıllarda yazdığı düşünülen ölümsüz öyküsü Romeo ve Juliet tıpkı diğer Shakespeare eserleri gibi temelde insan duyguları esas alınarak yazıldığı için insanlık tarihi boyunca önemini korumaya devam edecektir.

 

Ama burada şu soruyu da sormak iyi olur; Romeo ve Juliet neden birlikte olmasın?

 

Montegue ve Capulet aileleri arasındaki köklü düşmanlık hikâyenin yazılma sebebi gibi görünse de asıl sebep tarih boyunca dünyanın her köşesinde yaşanan sayısız benzeri öykünün ardında yatan 'insan'dır.

 

Yazıldığı dönemden itibaren bilinen tüm sanat dallarının asırlarca ele aldığı bu ölümsüz konu koreograf Jean-Christophe Maillot yönetiminde Avrupa'nın ünlü Monte Carlo Balesi tarafından bale eseri ve uluslararası bir prodüksüyon olarak 3 ve 4 Şubat tarihlerinde Zorlu PSM'de sahnelecek.

 

Monte Carlo Balesi'nin 50 dansçıdan oluşan olağanüstü bu sahneleme çalışması ayrıcalıklı bir prodüksüyon olarak görülüyor.

 

Sadece bir koreograf olarak değil, Maurice Béjart gibi bale sanatına çığır açıcı katkıları olan biri kabul edilen Jean-Christophe Maillot, Monte Carlo Balesi yönetiminin sunduğu imkanlarla hem bale sanatının yapısına yönelik fikirler geliştirdi, hem Romeo ve Juliet gibi ölümsüz klasiklere yeni ve yaratıcı perspektifler kazandırdı.

 

Ama biz asıl soruya geri dönelim; Romeo ve Juliet neden birlikte olmasın.

 

Her sorunun cevabı bir miktar içinde saklıdır. Büyük aşkların ardındaki asıl güç kavuşamamalarıdır. İster sahne sanatları, ister sinema farketmez, aşk hikâyelerinin asıl gücü sevgililerin kavuşamamalarında saklıdır.

 

 

Ölüm metaforunun katmanlı trajedisi

 

 

Kan davası, aileler arası güdülen kinler... Ayrılıklar... farklılıklar... Sosyal ve sınıfsal farklılıklar... Sanatçı, ele alacağı böyle bir temayı her çağda hayatın güncel sosyal dinamiklerine rahatlıkla uygulayabilir. Sevenler yüzlerce yıl önce de, bugün de binlerce yıl sonra da kavuşamamaya devam edecek, ardında binlerce yeni öykü bırakacaktır. Aynı ailelere mensup gençlerin birbirlerini düşman bellemeleri ama sonunda iki gencin çıkıp bu döngüyü kırmaları? Mümkün mü? Kırabilirler mi?

 

Rahip Laurance iki genci gizlice evlendirse de onlar aslında kavuşamıyor. Bu aşkın aileler ve toplum nezdinde kabul edilebilir olması mümkün olmadıkça sevgi dolu çiftlerin kavuşamayacaktır. Shakespeare'in ölüme dair kurguladığı katmanlı trajedi seyirci üzerindeki etkisini kasıtlı olarak artırmaktadır. Juliet iksiri içerek ölmüş gibi yapacaktır, onu öyle habersiz gören Romeo canına kıyacaktır, uyanınca sevdiğinin ölü bedenini gören Juliet bu kez kendi canına kıyacaktır... Katmanlı dramatik sonu sanatın yaratıcı uygulama kabiliyetlerinin sınırsızlığı ölçüsünde mükemmel fırsatlar sunar. Bu kez bir bale sahnesinde görme imkanı bulabilirsiniz.

 

Bize burada düşen bu ölümsüz insan konusunun bir sahne sanatı olarak nasıl uygulandığı ve sahnelendiğidir.

 

 

 

Jean-Christophe Maillot'nun esere ve baleye sıradışı etkisi

 

 

62 yaşındaki ünlü Fransız koreografın sahne üstü yaratıcılığındaki temel hareket noktalarından birinin zıtlıkların birleşimi fikri olduğu söylenir. Romeo ve Juliet gibi bir eseri sahnelerken bu iki zıt gücün büyük bir sahne olanağı sunduğu muhakkaktır. Zorlu PSM'de bu iki gösteriyi izleyecek olanlar özellikle Maillot'nun zıtlıkları nasıl kullandığına dikkat etmeleri önemli. Dansçılara prodüksüyonlarında 20. yüzyılın modern ustaları Gene Kelly, Fred Astaire hareket estetiği serbestisi de sağlayan koreograf sadece dans ve koreografi bakımından değil, sahne tasarımında kullanılan renklerin kontrastına kadar her şey dikkat çekecektir. Maillot kısa formatlı anlatılardan Rome ve Juliet gibi büyük formlara her tür anlatıdasahne üstünde sıradışı bir parlaklık yaratmayı seviyor ve başarıyor. Bu kez İstanbul'da bu olağan dışı gösteriye sahneden yansıyan ışıltısıyla tanık olmayı unutmayın.

 

Cazkolik.com / 26 Ocak 2023, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.