Rus saldırılarının başlamasının ardından Ukrayna canlı müzik sektörüne bakış

Rus saldırılarının başlamasının ardından Ukrayna canlı müzik sektörüne bakış

 

Savaş olsa da müzik susmaz

 

 

Rusya'nın Ukrayna'ya saldırdığı ilk aylarda durumun belirsizliği ve güvenlik nedeniyle ülkede hiç konser olmadı. Ukraynalılar, yaz boyunca mevcut duruma uygun 'yeni bir normal' inşa etmeye çalıştı. Metro istasyonlarında konser verdiler çünkü yeraltı daha güvenliydi ve kısmen iyi akustiğe sahipti. Muhtemelen U2'dan Bono ve Edge ile çok sayıda Ukraynalı sanatçının solo konserler verdiğini ve hatta yerel TV programı The Voice'un kış sezonunun Kiev metrosunda çekildiğini duymuş olabilirsiniz.

 

2022 sonbaharı ve 2023 başında yerel organizatörler ve müzik meraklıları küçük ölçekli konserler düzenlemeye başladı. Küçük, çünkü 200 kişilik bir etkinlik olursa hemen yanda 200 kişilik de sığınak olması gerek, böylece, sirenler çalarsa herkesi tahliye edebilirsiniz. Ukrayna'daki elektronik müzik toplulukları da faaliyetlerine devam etmenin bir yolunu buldu, dünyaca ünlü Kiev tekno kulübü 'Closer' sabahın erken saatlerinde başlayıp akşam saatlerinde biten müzik festivalleri bile yaptı. Bunun nedeni şehirlerde gece sokağa çıkma yasağı olması, geç saatlerde etkinliklere izin verilmiyor. Yani evet, doğru anladınız gün ışığında rave partileri yapıldı. Bu mümkün ve emin olun hâlâ eğlenceli. Ve işte artık dans ederken havalı görünmek adına süslü güneş gözlüklerinizi takmak için artık bahaneniz var.

 

Ayrıca, pek çok Ukraynalı sanatçı Ukrayna ordusuna destek olarak cesur halkımız için akustik konserler vermeye gidiyor. Ukrayna'nın en büyük rock gruplarından birinin solisti olan Svyatoslav Vakarchuk iki ayda bir elinden gelenin yapmak için cepheye gidiyor.

 

Tüm bu etkinlikler eğlenme arzusuyla değil, açık insanî ihtiyaç nedeniyle gerçekleşiyor, şu anda Ukrayna ve yurtdışında gerçekleşen etkinlikler iş için değil bağış toplamak amacıyla yapılıyor. Ayrıca, ekonomiyi canlı tutmak, iş yerlerini ve kendi ekiplerini aktif tutmak bakımından bu son derece önemli. Ruh sağlığı gibi unutulmuş tabirlerden bahsetmiyorum bile. Konserler, aklı başında kalmak için oldukça önemli faaliyetler.

 

Neyse ki uluslararası sanatçılar Ukrayna'ya gelmeye başladı: Ukrayna'ya bir albüm ithaf eden ve Lviv ile Kiev'de kapalı gişe iki konser veren "The Tiger Lillies", Londralı "Elektricity" Temmuzda çalmak için geldi, Lüksemburg doğumlu şarkıcı-söz yazarı Rome birkaç kez çaldı ve insanî ihtiyaçları düzenli destekliyor. Tüm bu gelişmeler yabancı ajanslar için iyi bir işaret, organizatörlerin yerinde olduğunu ve izleyicilerin aktif olduğunu gösteriyor, yani, uygun hazırlık yapılırsa Ukrayna'da konserler mümkün.

 

Sanatçıların rolleri kesinlikle değişti. Müzisyenlerin aktif olması, statülerine ya da dinleyici kitlesinin büyüklüğüne bağlı değil. Bu durum çoğumuzu birleştirdi. Yerel sahnenin en önemli sanatçısı Bombox grubundan Andriy Khlyvniuk ya da süper niş türden şarkıcı-songriter Sasha Boole gibi bazı müzisyenler askere gitti, bazıları gönüllü çalışıyor ya da ONUKA gibi sosyal projelerde yer alıyorlar, bazıları da canlı sektörün devlerinden DakhaBrakha gibi yardım için farkındalık ve para toplamak amacıyla yurtiçi ve yurtdışında konserler veriyor. Aslında bu aynı zamanda çok önemli bir kamu diplomasisi misyonu. İnsanlar genel olarak haberlerden ve savaştan bıkmış durumda ancak müzik ve kişisel hikâyeler aracılığıyla dinlemeye ve desteklemeye hazırlar. Ukrayna kitlesel gönüllü hareketiyle tanınıyor. Sanatçılar da bu bakımdan istisna değildir. Her bir kişi ortak zaferin bir parçasıdır. Yaratıcı topluluklar olarak hepimizin sahip olduğu ruh hali tam da bu.

 

Ukraynalı müzisyen ve sanatçılar şu an insanların yanı başındaki savaş suçlarını unutmalarına izin vermemek adına kültürel cephede emperyalizme ve dezenformasyona karşı seslerini duyurmak için savaşıyor. Hayatta kalmak için sesimizi duyurmak ve görünür olmak zorundayız. Örneğin, Ukraynalı prog-rock grubu Stoned Jesus'un sosyal medyası şu an kısmen bir savaş günlüğü çünkü grup güncel olaylar hakkında farkındalık yaratmak ve hikâyenin kendi tarafını anlatmak istiyor. Bu durum, müzik yapıp susmayı tercih eden bazı hayranlarını kızdırıyor olabilir ama biliyorsunuz müzik hâlâ politiktir.

 

DJ Daria Kolomiec, kültürel mirasımızın derinlerine inmek ve bize savaşı hatırlatmak için Sovyetler tarafından yasaklanarak tarihe gömülen 60'lı ve 70'li yıllara ait nadir Ukrayna müziklerini dinletiyor. Bu yıl Avrupa'nın en etkili vitrin festivallerinden ESNS'de çaldı ve New York Times'a haber oldu. Love'n'Joy, kayıt stüdyosu Shpytal records, kontrabass promo gibi yükselen gruplar "Müzisyenler Ukrayna'yı Savunuyor" adlı bir yardım vakfı kurdu. Kurs Valut ya da Krapka, Koma gibi gruplar kıta çapında turne düzenleyerek para topluyor ve şimdilerde askerde olan müzisyen arkadaşlarının ekipmanlarını satın alıyor. Yani evet, şimdi her zamankinden fazla uluslararası alanda aktif olmalıyız çünkü yarın diye bir şey olamaz.

 

Açıkçası, ekonomik durum vahim. İnsanlar eğlence yerine güvenlik için para bağışlamayı tercih ediyor, bu nedenle, bilet satışları düşük. Her an yeni bir füze ya da dron saldırısı enerji altyapısını yok edebileceği için plânlama en fazla bir kaç günlük yapılıyor ancak buna da hazırlıklıyız. Ukraynalı organizatörler için şimdilerde en güzel hediye bir elektrik jeneratörü çünkü konserler artık onlarla veriliyor. Artem Pivovarov'un konserinde olduğu gibi, elektrik kesilse de seyirci yine de izler.

 

Kuruluşumuz Music Export Ukraine bağımsız bir STK'dır, bu nedenle devlet veya şirketlere ait ihracat ofislerindeki yabancı meslektaşlarımızdan daha esneğiz. Ukraynalı sanatçıları, Ukraynalı gruplarla ilgilenen festival ve mekânlara davet etmelerine yardımcı oluyoruz. Reklamlar ve filmlerde Ukrayna müziğinin yer almasına yardımcı olmak için senkronizasyon ajanslarıyla konuşuyoruz. Sadece bu da değil, vitrin konferansları ve festivallerde çok sayıda konuşma yapıyor, konser veriyoruz, uluslararası ortaklarla değişim ve eğitim projeleri yapıyoruz, ekibimizi desteklemek ve Ukraynalı müzisyenlere burs ödemek için para topluyoruz, ağımız ve güvenilir bağlantılarımız aracılığıyla dünyanın dört bir yanındaki Ukrayna müziğiyle ilgili kişilere iş buluyoruz.

 

Bazen kendimizi kâr amacı gütmeyen Mega-label ve Müzik Bakanlığı gibi hissediyorum. Bunlar tabii ki ihracat ofisinin işlevleri değil ancak aldığımız tüm talepler yurtdışında Ukrayna müziğine duyulan ihtiyacı ve ilgiyi gösteriyor. Bu nedenle, sesimizin duyulduğundan emin olmak için uluslararası topluluğun etkinlikleri ve projeleri için Ukrayna müziği arayışlarında temas noktası olmaktan mutluluk duyuyoruz.

 

Yaptığımız ve işbirliği yapabileceğimiz projelerin çeşitliliği hakkında genel bir fikir vermek için, son 1,5 yılda ekibimiz için en önemli olanları vurgulamak istiyorum:

 

“Music is an answer” projesi Ukraynalı müzisyenlerin yabancı meslektaşlarıyla ortak projeler yürütmeleri için eşsiz bir fırsat oldu. Proje, AB tarafından finanse edilen MusicAire hibe programı sayesinde hayata geçti.

 

Kampa katılmak için herhangi bir tür ve ölçekte Ukraynalı akademisyen olmayan müzisyenler, yaratıcı fikirleri ve bütçeleri hakkında bilgi vererek başvuruda bulundu. Teknik ve yaratıcı seçimi geçen herkes projelerinin uygulanması için 1.000 Avro aldı.

 

Genel olarak program uluslararası 25 işbirliğini destekledi. Ortak şarkılar ve remiksler, performanslar ve yabancı yapımcılar, müzik stüdyoları ve plâk şirketleriyle yapılan işbirlikleri hem Ukrayna hem yabancı medyada yer buldu. Bu işbirliklerin sonucu olarak Rolling Stone DE parçalardan birini öne çıkardı, Spotify aynı anda 7 farklı ülkede “New Music Friday” çalma listelerinde destekledi, İngiliz gazeteciler ortak çalışmalardan oluşan parçaları derlemelerine dahil etti.

 

Ukraynalı sanatçıların vitrin festivalleri ve konferanslarda sunumu. Organizasyon, aşağıda bulacağınız iş odaklı ortaklık faaliyetlerini destekledi: Reeperbahn Festivali, WOMEX, Waves Vienna, Viva Sounds, BIME PRO!, Mama Music, Music x Media, Live at Heart, Andalucia Music Forum, ILMC, pop, ancak en güçlü sunum ESNS 2023'te yapıldı.

 

7 Ukraynalı grup ve sanatçı, profesyonel izleyiciler, medya temsilcileri ve müzikseverlerin önünde tıklım tıklım salonlarda gösteriler yaptı. Love'n'Joy, Chillera, Krapka, KOMA, JERRY HEIL, Kurs Valüt, Alina Pash, Daria Kolomiec'i harika gösterileri için tebrik ediyoruz.

 

Yanı sıra Alina Pash, AB'nin Music Moves Europe Ödülleri'nin ödül şovuna ev sahipliği yaptı ve Jerry Heil izleyicilerden Halkın Seçimi ödülünü aldı.

 

Ayrıca, Avrupa Festival Ödülleri'nde önceki yılın en iyi sosyal projelerinden biri olarak The Take A Stand Ödülü'nü aldı.

 

Konferans süresince MEU, “Keşfedilmemiş Ukrayna: cesur ulusun müzik sahnesi hakkında bilmeniz gerekenler neler?” başlıklı tematik bir tartışmaya liderlik etme, “Doğu Avrupa'da metal müzik: Her zamankinden daha güçlü mü?” sırasında görüşler ve tahminler alma, 'Bira Sandığı Oturumu' sırasında Igor Sydorenko (Stoned Jesus) ile kişisel bir konuşma yapma, IMMF'nin fütüristik konuşmalarına, meslektaşlarla sayısız toplantıya, ortak projelere ve eğitim etkinliklerine katılma fırsatı buldu. Ayrıca artık Music Export Ukraine, ESNS değişim ağının mutlu bir üyesi ve bu da bize sanatçılarımızı programın öne çıkanları olarak aday gösterme fırsatı veriyor.

 

Bu sayede sanatçılarımız uluslararası medya ve Avrupa festivallerinde daha fazla yer bulma şansına sahip olacak. Doğu Avrupa Müzik Akademisi - Music Export Ukraine, RAW Music (Romanya) ve Lala Slovak Music Export (Slovakya) işbirliğiyle, Doğu ve Orta Avrupa ile Baltık ülkelerinden bağımsız müzik profesyonelleri için özel olarak tasarlanmış üç aylık dönüştürücü bir karma proje sunan “Creative Europe” programının desteğiyle gerçekleştirilmiştir.

 

Bu özel program, müzik endüstrisinde başarılı olmak için gerekli bilgi ve becerileri edinmek isteyen 18-30 yaş arası yetenekli bireyler için tasarlanmıştır. Live Nation, Global Records ve deneyimli DIY şirketleri gibi tanınmış uzmanlar ve saygın kuruluşlar tarafından desteklenen EEMA, yaratıcı çabalardan stratejik pazarlamaya kadar müzik sektörünün her yönünü kapsayan kapsamlı bir öğrenme deneyimi sağlıyor. Seçilen adaylar 12 hafta boyunca dönüştürücü bir yolculuğa çıkacak. Uzmanlar tarafından verilen dersler, özel danışmanlıklar ve sürükleyici ağ kurma fırsatları sayesinde katılımcılar, 'music business' hakkında paha biçilmez bilgiler edinecekler.

 

European Radio Plugger ile işbirliği. Bu sayede, 12 Ukraynalı sanatçının parçaları 2022 yılında Avrupa radyo istasyonlarına sunuldu. AKINE, Bjelle and Krapka, Bohdan Kuper, Disappeared Completely, FO SHO, I Hate Myself Because, KALUSH, Love'n'Joy, Sasha Boole, The Hardkiss, The Unsleeping ve YuYu'nun da aralarında bulunduğu bu sanatçılar, 20'den fazla ülkede 80'den fazla istasyonda 8200'den fazla çalınmayla Avrupa radyolarında yayınlanma sürelerinde önemli artış gördü. Bu, Ukrayna müziği için büyük bir adım ve yetenekli sanatçıların Avrupa sahnesinde ses getirmeleri bakımından için daha fazla heyecanlanamazdık.

 

Music Export Ukraine, Ukraynalı yeni sanatçıların bağlantı kurmalarına, müziklerini tanıtmalarına ve uluslararası düzeyde kariyer geliştirmelerine yardımcı olmak amacıyla 2018 yılında kuruldu. Kuruluşun ana hedefleri arasında sürdürülebilir sanatçı desteği, sektörler arası işbirliklerinin genişletilmesi, yeni sanatçılar ve müzik profesyonelleri için erişilebilir uluslararası değişim programları ve eğitim etkinlikleri düzenlemek yer alıyor. Vizyonumuz, ulusal müzik piyasasının sürdürülebilir yüksek kapasitesini sağlamak ve Ukrayna'yı küresel olarak tüm önemli müzik endüstrisi etkinliklerinin ve programlarının gündemine taşımaktır. British Council Ukrayna Selector Pro projelerinin ortağıyız ve Extra Sound programları açısından Ukrayna Enstitüsü'nün teslimat ortaklarıyız.

 

Şu anda Music Export Ukraine, Creative Europe tarafından desteklenen ve tüm bölgeden gelişmekte olan sanatçıları profesyonelleştirmeyi ve uluslararası düzeyde rekabet etmelerine yardımcı olmayı amaçlayan hibrit kapasite geliştirme projesi Eastern European Music Academy'yi yürütmektedir. Ayrıca kuruluş, Horizon Europe programı tarafından desteklenen bir araştırma eyleminin parçasıdır ve müzik endüstrisindeki veri boşlukları konusu üzerinde çalışmaktadır.

 

Yazan: Alona Dmukhovska

 

Serinin ilk makalesi: Ukrayna savaş ortamında caz sahnesini ayakta tutmayı nasıl başarıyor?

 

Çeviri Cazkolik.com / 18 Mayıs 2024, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.