Salgına karşı tek çare müzik... 28. İstanbul Caz Festival programı açıklandı

Salgına karşı tek çare müzik... 28. İstanbul Caz Festival programı açıklandı

İstanbul Caz Festivali salgın günlerini geride bırakmaya çalışmanın heyecanıyla kapılarını 1 Eylülde 28'inci kez açmaya hazırlanıyor.

 

 

Ağırlıklı olarak açıkhava mekânlarında düzenlenecek 40’a yakın konser ve çeşitli yan etkinliklerle festival seçtiği slogan gibi cazı hissettirmeye hazırlanıyor.

 

Bu sene festivale İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği damga vuracak ve #İstanbulBirSahne konserleri ücretsiz olarak tüm İstanbullulara açık olacak. Festivalin sevilen bir diğer etkinliği Gece Gezmesi bu yıla özel Beykoz Kundura'ya taşınıyor.

 

Festivalin 19 yıldır geleceğe umut veren projesi Genç Caz bu yıl 2013’te kaybettiğimiz Mehmet Uluğ’un anısını yaşatmak amacıyla oluşturulan Mehmet Uluğ Fonu ile buluşarak daha da güçleniyor. Genç Caz'la keşfedilen gelecek vadeden genç müzisyenlerin yaratıcılıkları bu fonla desteklenecek ve seslerini dünyaya duyurmaları sağlanacak.

 


 

 

Türkiye, cazın öncü ismi Tülay German'a saygı sunacak

 

 

 

 

 

28. İstanbul Caz Festivali’nin Yaşam Boyu Başarı Ödülü Türkiye caz tarihinin öncü ismi Tülay German’a veriliyor

 

 

Müzik yaşamının ilk yıllarında Ruhi Su’dan dersler alan, öğrendiği türküleri çağdaş yorumunu katarak seslendiren Tülay German, 1964’te Türk pop müziğinin ilk hit parçalarından biri olarak kabul edilen “Burçak Tarlası”nı kaydetti. 1966’da plak yapmak üzere Paris’e giden German, Fransızca on plak doldurdu. Almanya’dan Brezilya’a pek çok ülkede radyo ve televizyon programlarına, festivallere katıldı, German Charles Aznavour, Lèo Ferre, Moody Blues gibi şarkıcılarla birlikte Fransa’nın en önemli konser salonlarında konserler verdi. Amerika Birleşik Devletleri’nde İlhan Mimaroğlu’nun kendisi için yazdığı “Tract” albümünü doldurdu. 1981 yılında, Fransa’nın en büyük ödüllerinden biri olarak kabul edilen, Pink Floyd ve Jimi Hendrix’ gibi isimlerin de aldığı, “Académie Charles Cros Grand Prix du Disque” ödülüne layık görüldü. Son olarak “Nâzım Hikmet’e Saygı” adlı albümü yapan German 1987 yılında Hollanda’da verdiği bir konser sonrasında sahnelerden çekildi. Halen Paris’te yaşıyor, müzik yaşamının yanı sıra yazarlık yapıyor.

 


 

Festivalde izleyeceğimiz yıldızlar

 

 

Anqélique Kidjo “An African Odyssey”

 

 

Geçtiğimiz günlerde yeni albümü "Mother Nature"ı yayınlayan şarkıcı, oyuncu, yazar ve aktivist Angelique Kidjo 4 Grammy sahibi, UNICEF’in iyi niyet elçisi ve “Aslan Kral”, “Street Fighter” gibi on sekiz filmin soundtrack’lerinde imzası bulunuyor. Angelique Kidjo gösterişli kostümleri, yüksek enerjisi, etkileyici sesi ve müziğindeki zengin melodik yapılarla 6 Eylül Pazartesi akşamı The Marmara Esma Sultan Yalısı’nda sahnede olacak. Afrika ezgileri, soul, funk, rap, samba, reggae, caz ve blues türlerini kucaklayan bu konserde yolculuk Afrika’dan başlayacak, Sahara ve Londra gibi farklı yerlere uğrayıp dinleyicileri Fransa’nın sakin kıyılarına bırakacak.

 


 

 

Stefano Di Battista “More Morricone” // Ferit Odman Quintet

 

 

Kariyenin dönüm noktasında yolu orkestra şefi ve trompetçi Ennio Morricone ile kesişen Battista, bu bahar çıkardığı 12 parçalık “Morricone Stories” albümününü de Morricone’ya adıyor. Battista ve ekibi festival sahnesinde, 2020 Temmuz’unda kaybettiğimiz Morricone’yi, bestelediği film müziklerinden bir repertuvarla anıyor. 14 Eylül Salı gecesi, Swissotel The Bosphorus’da gerçekleşecek etkinliğin açılışı ise Türk caz sahnesinin sevilen isimlerinden Ferit Odman öncülüğündeki beşliye emanet.

 


 

 

Son albümü "İhtimaller" ile caza göz kırpan Kenan Doğulu da festivalde

 

 

28 yıllık müzik hayatında unutulmaz başarılara imza atan Kenan Doğulu, kariyerindeki ilk caz projesi olan ve 2016’da dinleyiciyle buluşan “İhtimaller” ile, uzun ve mecburi bir aradan sonra yepyeni bir konserle karşınızda. Sanatçının yıllar içerisinde müzikseverlere sunduğu birçok hit parçanın Ercüment Orkut, Can Çankaya ve Bulut Gülen tarafından caz formlarında yeniden düzenlemelerini sergileyeceği etkinlik 15 Eylül Çarşamba akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Tiyatrosu’nda gerçekleşecek.

 


 

 

Mabel Matiz'den festival için özel konser

 

 

Festival, Türkiye’de pop müziğin son yıllardaki dönüşümünde önemli rol oynayan isimlerden Mabel Matiz ile cazdan elektronik müziğe son zamanların en yaratıcı müzisyenlerinden Hollandalı Niels Broos’u bir araya getiriyor.  Festival için özel olarak hazırlanan bu projede Mabel Matiz en sevilen şarkılarını seslendirirken enerji dolu synth-pop aranjmanlarıyla Niels Broos, sürpriz bir kadroyla ona eşlik edecek. İlk defa aynı sahnede yer alacak ikilinin konseri 24 Eylül Cuma akşamı Cemil Topuzlu Harbiye Açıkhava Sahnesi’nde gerçekleşecek.

 


 

 

Şairden indie pop yıldızına: Arlo Parks

 

 

BBC Yılın Sanatçısı Ödülü’nü kazanan ve Glastonbury ve Latitude festivalleri gibi önemli müzik sahnelerinde yer alan Arlo Parks 10 Eylül Cuma akşamı Beykoz Kundura’da sahnede olacak. Şarkılarının pusulasının şiirler olduğunu söyleyen Parks, evrensel kelimeleri bulmak ve o kelimeleri notalarla birleştirerek tüm dil bariyerlerini duygularla aşmak istiyor. Aynı akşam sahnede 2016 Genç Caz birincisi, türler arası duvarları aşan Geeva Flava da olacak. Projeye verdiği destekle +1 de caz severlerin keyfine artı bir katacak.

 


 

 

Anadolu rock müziğini Grammy’lere taşıyan topluluk; Altın Gün

 

 

Klasikleşmiş Türk Anadolu rock şarkıları ve türküleri özgün saykedelik ve funk tınılarıyla birleştiren Altın Gün bugüne kadar Le Guess Who?, Beaches Brew, Lowlands, Best Kept Secret, Montreal, Paléo gibi festivallerde sahneye çıktı. “Caney”, “Goca Dünya”, “Halkalı Şeker”, “Şeker Oğlan”, “Kaymakamın Kızları” gibi dans ettiren repertuvarı ile Grammy adaylığı olan Altın Gün, 16 Eylül Perşembe akşamı Vadi İstanbul’da sahnede olacak. Öncesinde sahnede yerli bağımsız müziğin sevilen topluluklarından Evdeki Saat olacak.

 


 

 

Karsu şarkılarıyla Atlantic Records’ın hikâyesini anlatacak

 

 

Kendisine ilham kaynağı olan, söz yazarı ve plak şirketleri tarihinin en önemli figürlerinden Ahmet Ertegün’ün kurduğu Atlantic Records’ın efsane eserlerini seslendiren şarkıcı ve piyanist Karsu, “Karsu Plays Atlantic Records” projesi ile 20 Eylül Pazartesi akşamı Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde olacak. Karsu, konserde Ray Charles, The Rolling Stones, Aretha Franklin, The Bee Gees, Led Zeppelin, Eric Clapton ve Cher gibi yıldızların hit parçalarını yorumlayacak.

 


 

 

Folk ve progresif soslu caz gecesi

 

 

Genç yaşında yetenekleri keşfedilen, Tel Aviv’de efsane caz basçısı Avishai Cohen ile sergilediği performanslarla caz sahnesinde ünlenen Nitai Hershkovits, 2 Eylül Perşembe akşamı ekibiyle Feriye’de festival seyircisiyle buluşuyor. Öncesinde sahnede, vokal yetenekleriyle dikkat çeken çeken genç sanatçı Eylül Ergül’ün, usta isimler Serdar Barçın, Ozan Musluoğlu ve Ferit Odman eşliğindeki dörtlüsü olacak.

 


 

 

İçimizdeki melânkoliyi aynalayan şifalı ses; Melike Şahin

 

 

Müzisyen ve söz yazarı Melike Şahin, peş peşe yayınladığı “Deli Kan”, “Sevmek Suçsa Suçluyum”, “Tutuşmuş Beraber”, “Geri Ver” gibi teklileriyle kısa zamanda yerli sahnede sağlam bir dinleyici kitlesine ulaştı.. Solo kariyeri öncesinde uzun yıllar Baba Zula'nın solisti olarak dünyanın dört bir yanında turneler yaptı. 2017 senesinde dünyaca ünlü yönetmen Tony Gatlif’in Djam / Aman Doktor filminin soundtrack'i için şarkılar seslendirdi ve filmin dünya prömiyeri öncesinde Cannes Film Festivali’nde unutulmaz bir konser verdi. Sabırsızlıkla beklenen ilk albümü Merhem'i geçtiğimiz şubat ayında yayımlayan Melike Şahin, dinleyiciden ve müzik yazarlarından tam not alan albümünün prodüktörlüğünü de üstlendi. İlhamını her şeye rağmen hayatta ve ayakta kalabilme niyetinden alan albümü “Merhem"in festivaldeki ilk konseri için sanatçı,8 Eylül, Çarşamba Göztepe Özgürlük Parkı’nda sahnede olacak.

 


 

 

Gece Gezmesi konserleri Beykoz Kundura’da

 

 

Festivalde geçtiğimiz yıllarda Kadıköy’ün birbirinden güzel mekânlarında “festival içinde festival” havası yaratan Gece Gezmesi, farklı sahnelerle Beykoz Kundura’da hayat bulacak. Projeye verdiği destekle +1 de caz severlerin keyfine artı bir katacak. Geceye Türkiye’den “caz ve ötesi”nin en başarılı isimlerden Alp Ersönmez ve Çağrı Sertel; Dilan Balkay ve Kâzım gibi bağımsız sahnenin yeni ve ilginç isimleri konuk olacak. Konserler, “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” kapsamında aynı gün gerçekleştirilecek Vitrin panellerine de ev sahipliği yapacak Beykoz Kundura'da, Kundura Sahne işbirliğiyle yapılacak.

 


 

 

Festival Parklarda Caz konserleriyle şehre yayılıyor

 

 

Festivalin yeşille cazı bir araya getiren Parklarda Caz konserleri her yaştan takipçisini İstanbul’un farklı parklarına davet edecek. Beş güne yayılarak İstanbul’un beş farklı parkında ücretsiz olarak gerçekleştirilecek konserlerde yerli sahneden isimlerle Genç Caz gruplarının performanslarının yanı sıra Viyana esintilerini parklara taşıyacak Fainscmitz ile Amerikalı şarkıcı ve müzisyen Lucy Woodward sahnede olacak.

 

● 1 Eylül Çarşamba, Maçka Demokrasi Parkı, Şişli
● 3 Eylül Cuma, Habitat Parkı, Şişli
● 4 Eylül Cumartesi, Fenerbahçe Parkı, Kadıköy
● 18 Eylül Cumartesi, Beylikdüzü Yaşam Vadisi
● 19 Eylül Pazar, Sanatçılar Parkı, Beşiktaş

 


 

 

İBB, Kültür A.Ş. ve İstanbul Caz Festivali işbirliğiyle “Festivalde #İstanbulBirSahne”

 

 

Festivalde #İstanbulBirSahne etkinliklerinde yer alacak sanatçılar arasında Ayşe Tütüncü Dörtlüsü, Batu Şallıel “The Way”, Bîdar, Burak Dursun Quintet, Cazzip Project, Cemre Necefbaş Quartet, Ceyda Özbaşarel Band, Deniz Taşar Adem Gülşen, Erkan Zeki Ar Quartet, Sibel Demir Quintet, Şenay Lambaoğlu ve The Kites gibi isimler yer alıyor. Etkinliğin ayrıntılı programı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

 


 

 

Yaratıcı endüstriler “Vitrin - Türkiye Güncel Müzik Buluşması”nda bir araya geliyor

 

 

Türkiye’den güncel müziği odağına alan uluslararası bir tanıtım ve iletişim etkinliği olan “Vitrin: Türkiye Güncel Müzik Buluşması” festival kapsamında bu yıl beşinci kez +1 desteğiyle 18 Eylül’de düzenleniyor. Şimdiye kadar birçok grubu yurtdışı turnelerinde destekleyen, yerli sahnenin başarılı müzisyen ve topluluklarının daha geniş kitlelere ulaşmasını sağlayan Vitrin, bu yıl müzik sektörü ile diğer yaratıcı endüstrileri buluşturan çeşitli paneller düzenliyor. 18 Eylül’de Beykoz Kundura ev sahipliğinde, Kundura Sahne işbirliğiyle gerçekleştirilecek Vitrin panelleri, film ve oyun endüstrisinde müzik kullanımı, sürdürülebilir festivaller, plak şirketleri, menajerler, sanatçılar ve sektör kurumlarını odağına alacak. Farklı sektörlerden öncü kuruluşlar ve fikir önderleri düzenlenen panellerde buluşarak bu alanlardki yeni gelişme ve trendleri değerlendirecek. “Kundura’nın Hafızası: Bir Fabrikaya Sığan Dünya” adlı sergi, etkinlik günlerinde ücretsiz olarak gezilebilecek. Vitrin kapsamındaki katılıma açık paneller aynı zamanda İKSV YouTube kanalı üzerinden canlı olarak izlenebilecek. Panel programı önümüzdeki günlerde açıklanacak.

 

Cazkolik.com / 22 Haziran 2021, Salı

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.