Salgından ruhu yorulanlara ilaç gibi gelecek, kendi enerjisini üreten yenilenebilir 'yeşil festival' başlıyor

Salgından ruhu yorulanlara ilaç gibi gelecek, kendi enerjisini üreten yenilenebilir 'yeşil festival' başlıyor

Türkiye'nin ilk yeşil festivali diyebileceğimiz 17. Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali 17 Ağustos ile 17 Eylül arası gerçekleşecek.

 

Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu ile Hollandalı enerji firması Volta Energy desteğiyle gerçekleşecek festival firmanın sağlayacağı enerji panelleri sayesinde kendi enerjisini üreten yenilenebilir yeşil enerjili bir festival olacak.

 

İlk olarak 2004 yılında Bodrum'un sevilen kasabası Gümüşlük'te hayata geçen festival bu yıl kapılarını 17 Ağustos akşamı Rosanne Philippens Michael Lifits konseriyle açacak.

 

17 yıldır klasik ve caz sanatçılarına Bodrum’da ev sahipliği yapan, Gümüşlük Festival Akademisi kapsamında genç müzisyenlere eğitim fırsatları sunan festival, bu sene kapsamını ilk defa Başka Sinema proje direktörü ​Azize Tan​ küratörlüğünde müzik, çocuk ve çevre temalarına yönelik film gösterimlerini programına dahil ediyor.

 

Pandemi süresince Bodrum’da üretimlerine odaklanan sanatçılar için hazırladığı ​“Gümüşlük, Müzisyenler ve Kadın” temalı sergi programıyla dikkat çeken festivalde, ​Civan Canova​’nın “Gümüşlük” resim sergisi, ​Herodot Üçüncü Yaş Akademisi ortaklığıyla gerçekleşen Jak Kohen​ anısına ​“Müzisyenler”​ ​fotoğraf sergisi ve ​Yiğit Uygur’​un​ ​fotoğraf sergisi de yer alacak.

 

Ayrıca, festival kapsamında gerçekleşecek konser, film gösterimleri ve sergilere paralel olarak çevres sorunları ve sosyo-kültürel yerel değerlere yönelik paralel etkinlikler gerçekleşecek.

 

Çevreye duyarlı yaklaşım tepkisini açıkça ortaya koyan Uluslararası Gümüşlük Müzik Festivali, bu yıl yaşanan olumsuzlukların içinden farkındalıkla çıkarak dünyada ve Türkiye’de pek çok etkinlik ertelenirken vurguladığı sürdürülebilir yaşam mesajıyla sanatseverlerle buluşacak. Konuyla ilgili olarak festivalin ​Sanat Yönetmeni ​Eren Levendoğlu “Başlangıcından bu yana festivalimiz çevre sorunlarına değinen, farkındalık yaratan örnek bir platform olmaya çalıştı. Böyle hassas bir dönemde dünya salgın etkisi altındayken Hollanda Kraliyeti Büyükelçiliği ve İstanbul Başkonsolosluğu’nun desteğiyle ihtiyacımız olan enerjiyi kendimiz üreterek festivali gerçekleştirme ayrıcalığına sahip olduk. Bundan sonra da çevre dostu festivaller ağını Türkiye’de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz” dedi.

 

Festivalden öneriler:

 

 

Rosanne Philippens Michail Lifits

 

Tüm dünyada beğeni ile takip edilen ​Rosanne Philippens​, dünyaca ünlü salonlarda ve konser serilerinde solist ve oda müzisyeni olarak düzenli olarak sahne alıyor. Klasik müzikteki engelleri yıkmaya güçlü bir şekilde inanan sanatçı, samimi bir salon atmosferinde özenle aranan ve alışılmadık yerlerde yüksek kaliteli konserler sunan kendi konser serisi "The Amsterdam Salon Pop-Up" ı yönetiyor. Kemancı, son zamanlarda ​Orchester National de Lyon​'da The Seasons by Vivaldi ve Piazzola performansları ile alkışları üzerinde topladı. "Olgun sesi" (Süddeutsche Zeitung) ile seyirciyi ve basını etkilemeyi başaran ​Michail Lifits​, Hanover'deki ​Hochschule für Musik und Theatre​'da Bernd Goetzke ve Karl-Heinz Kämmerling'in yanında ve İtalya'nın Imola kentindeki ​Incontri col Maestro Academy​'de Boris Petrushansky yönetiminde eğitim aldı. Liftis, New York'taki Carnegie Hall, Paris'teki Salle Cortot, Londra'daki Wigmore Hall ve Zürih'teki Tonhalle gibi birçok prestijli mekanda sahne aldı.

 


 

Jean-Marc Luisada

 

Jean-Marc Luisada piyanoya altı yaşında başladı ve 16 yaşında Paris Konservatuarı'nda Dominique Merlet ve Marcel Ciampi (piyano) ve Geneviève Joy-Dutilleux (oda müziği) ile çalışmalarına başladı. Ayrıca Nikita Magaloff ve Paul Badura-Skoda ile çalışan piyanist 29 yaşında Avrupa, Amerika Birleşik Devletleri ve Asya'da performans sergiledi ve "olağanüstü parlak" bir sanatçı olarak nam saldı.

 


 

 

Yuri Honing Acoustic Quartet

 

Hollanda’nın ünlü saksafon sanatçısı ​Yuri Honing​, bugüne kadar Pat Metheny, Charlie Haden, Kurt Rosenwinkel, Ibrahim Maalouf, Craig Taborn ve Paul Bley gibi isimlerle çalıştı. 2001 yılında Edison Caz Ödülü’nün yanı sıra 2012’de Hollanda’nın saygın Boy Edgar Ödülü’nün sahibi oldu. Kendine has bir tarz yaratan sanatçı, son yıllarda adını taşıyan dörtlüsüyle (Wolfert Brederode piyano, Gulli Gudmundsson bas, Joost Lijbaart davul) Avrupa, Asya ve Güney ABD festivallerinde yer alıyor.

 


 

 

Daniel Zamir

 

Saksafoncu ve şarkıcı Daniel Zamir New York'ta Yahudi, Hasidik ve Doğu Avrupa müziğinin yanı sıra Batı Hint ritmik yaklaşımlarına ilgi gösterdi. Birçok festivalde yer alan Zamir, üç albümünde de bas ve davullardan oluşan ritim bölümlerinde solist olarak sahne alıyor.

 


 

Abate Berihun ADDIS KEN Project

 

Etiyopya asıllı İsrailli şarkıcı, saksafoncu ve besteci Abate Berihun'un kurduğu ​Abate Berihun Addis Ken Project​, piyanist Roy Mor, basçı David Michaeli ve davulcu Nitzan Birnbaum ile Etiyopya-Yahudi soul ve cazı zengin armoniler ve bluesla birleştiriyor.

 


 

Konser Programı:

 

17 Ağustos 2020 // Rosanne Philippens Michail Lifits
25 Ağustos 2020 // Jean-Marc Luisada
25 Ağustos 2020 // Kumda Piyano
31 Ağustos 2020 // Can Çakmur - Deniz Şensoy - Jamal Aliyev
06 Eylül 2020 // Yuri Honing Acoustic Quartet
08 Eylül 2020 // Daniel Zamir (Özel Kayıt Gösterimi)
12 Eylül 2020 // Abate Berihun ADDIS KEN Project (Özel Kayıt Gösterimi)
15 Eylül 2020 // Çağ Erçağ - Erkin Onay - Gülsin Onay

 


Film Programı:

 

19 Ağustos 2020 // Ve Sonra Dans Ettik
20 Ağustos 2020 // Parazit
21 Ağustos 2020 // Florence
22 Ağustos 2020 // Son Konser
23 Ağustos 2020 // Whitney
24 Ağustos 2020 // Kutiman-Wachaga Sayende Prenses
27 Ağustos 2020 // Cennet Sineması
28 Ağustos 2020 // Küçük Deniz Kızı Ponyo
29 Ağustos 2020 // Türkiye'de Caz
01 Eylül 2020 // Bir Şarkının Peşinde
02 Eylül 2020 // Bal Ülkesi
03 Eylül 2020 // 2040
04 Eylül 2020 // Yeşil Şehir Hikayeleri 5 Eylül 2020 Maradona
07 Eylül 2020 // Buena Vista Social Club
09 Eylül 2020 // Şimdiki Zaman
10 Eylül 2020 // Bağlar
11 Eylül 2020 // Dudu Tassa the Kuwaitis
14 Eylül 2020 // Kadın
16 Eylül 2020 // Koş Lola Koş
17 Eylül 2020 // Jim’le Tanışmak

 

Cazkolik.com / 14 Ağustos 2020, Cuma

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.