Samatya`da dünyaca ünlü zil ustası aile Zilciyan`ların anısına düzenlenecek "Zil ve Caz" konserleri başlıyor...

Samatya`da dünyaca ünlü zil ustası aile Zilciyan`ların anısına düzenlenecek "Zil ve Caz" konserleri başlıyor...

Çoğu zaman farkında olmasak da bu toprakların ürettiği en önemli markalardan biri olan Zilciyan zilleri bugün dörtyüz yıla yaklaşan geçmişiyle benzerine az rastlanan tarihe sahip. İstanbullu Ermeni simyager Avedish Zilciyan`ın 17. yüzyılda dönemin simya arayışlarına uygun olarak temel malzemelerin bileşiminden altın elde etmenin peşinde koşarken gümüş, kalay, bakır gibi maddelerin bileşiminden oluşan maddenin benzersiz bir ses ürettiğini farketti. Altını belki üretemedi ama altın kadar kıymetli başka bir keşifte bulunmuş oldu. Ürettiği `cymbal`lerin sahip olduğu benzersiz ses öylesine üne kavuştu ki dönemin Osmanlı padişahı Avedis ustayı saraya davet ederek onurlandırdı ve dönemin yeniçeri gruplarının kullandığı müzikal enstrümanları üretmesini istedi. Dört yüzyıla yakın zamandır dünya zillerine damgasını vuran Avedis Zilciyan ailesinin adını yani Zilciyan ismini Osmanlı padişahı kendilerine vermiş oldu. Yani, bugün dünyayı saran Zilciyan (İngilizce yazılışıyla Zildjian) ismi dönemin Osmanlı padişahının takmış olduğu isimdir.

1929 yılında Amerikaya yerleşen ailenin onbeşinci kuşağı Avedis III Zilciyan markasını endüstriyel olarak ilk kez Amerika`da kurduğu fabrikayla büyüttü.

İşte, bu Zilciyan ailesinin kültürel mirasına sahip çıkan Samatya, kendi mahallesinden çıkmış olan dünya markası Zilciyan`ı 29 Haziran - 1 Temmuz tarihleri arasında gerçekleştireceği konserlerle anacak.

Samatya’da başlatılacak müzik etkinliklerinin ilki Zilciyan’ların anısına; “Zil ve Caz” adını taşıyor. Haziran ayının son iki ve Temmuzun ilk günü; (29, 30 Haziran ve 1 Temmuz günleri) gerçekleştirilecek olan, Zil ve Caz’ın ilk konseri bu nedenle ünlü ustanın anısına düzenleniyor.

29 Haziran 2011 Çarşamba 21:30`da ki ilk konser Kerem GÖRSEV Trio tarafından verilecek.
30 Haziran Perşembe 21:30`da Arto TUNÇBOYACIYAN Trio sahne alacak.
01 Temmuz 2011 Cuma 21:30`da Leman SAM konser verecek.

Samatya Meyhaneleri meydanda hazırlayacakları az sayıda masada, konukları için “Özel Menüler” hazırlıyorlar. Konseri izlemeye gelenler için ise Özel COMBO menüler tasarlanmıştır.

Samatya‘da konserleri izlemek ücretsiz olacak.
Konserlere ilişkin bilgi, rezervasyon ve Samatya hakkında bilgi için aşağıdaki adreslere başvurabilirsiniz.
[email protected]
http://www.samatyameydan.com/
http://turad.org/
http://twitter.com/SamatyaMeydan

Cazkolik.com / 16 Haziran 2011, Perşembe

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.