Selen Gülün iki aydır İtalya`da ne yapıyor?

Selen Gülün iki aydır İtalya`da ne yapıyor?

Ülkemiz caz sahnesinin seçkin piyanistlerinden Selen Gülün yaklaşık iki aydır İtalya`da. Kendisi Türkiye`ye döndükten sonra orada bulunduğu süre içerisinde neler yaptığıyla ilgili konuşup daha detaylı bilgi verebiliriz ama güncel olanı aktarmak anlamında şimdi, şu anda orada neler yaptığıyla ilgili son bilgileri duyurmak doğru olacak.

Yaklaşık iki aydır İtalya`da Avrupa fonu destekli "Fondazione Adkins Chiti: Donne in Musica" yani "Müzikte Kadın Bestecilere Eşit Haklar" projesi kapsamında çalışmak üzere bulunan Gülün burada son bestesi Sea By Sea`yi WIMUST adına yaşları onbir ila onbeş arasında değişen en aç üçyüz İtalyan çocuğa çaldı. Çaldı diyoruz çünkü konser bu haberin yayına girdiği gün (5 Kasım 2011, Cumartesi) saat 11 sularında gerçekleşmişti.

1978 yılında hayata geçen kuruluş tüm zamanlar içinde ve müziğin tüm dallarında müzikteki kadın bestecilerin eşit haklar için mücadelesine ön ayak olup, destek veren bir kuruluş. Yukarda sözünü ettiğimiz ve bugün gerçekleşen Selen Gülün konserinin bir yenisi ise yarın yani 6 Kasım Pazar günü Contra Canto: Donne in Jazz Festival`inde İtalya`ın seçkin caz müzisyenlerinden tenor saksofonist Marcello Allulli, davulcu Ermanno Baron ile birlikte kendi müziklerinin yanısıra Jehan Barbur, Elif Çağlar Muslu, Ayşe Tütüncü, Dilara Sakpınar ve Şirin Soysal gibi beş farklı kadın müzisyenimizin besteleriyle de gerçekleşecek. Konser akşamüstü saat 18:00`de İtalya`nın önemli konser salonlarından Scuderie Aldobrandini`de yapılacak.

Bunlar Selen Gülün`ün iki aylık hazırlık periyodu sonrasında İtalya`da verdiği ve vereceği konserin haberleri ama tüm bu zaman zarfında orada neler yaşadı, neler yaptı etti hepsini kendisi geldikten sonra kendisi bize anlatır ve biz de sizlere aktarırız diyoruz şimdilik.

Cazkolik.com / 05 Kasım 2011, Cumartesi

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Cazkolik.com

  • Instagram
  • Email

YORUMLAR

  • Selen Gulun
    05 Kasım 2011 Cumartesi 08:18

    Haftaya Donne in Jazz"da... Frascati (RM), Italya"da saat 18.00"da. http://www.ansa.it/web/notizie/rubriche/spettacolo/2011/11/04/visualizza_new.html_643820441.html

    Bu Yoruma Cevap Yazın »

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.X