Şenay Ocak, Didem Madak şiirlerini caz klasikleriyle buluşturdu

Şenay Ocak, Didem Madak şiirlerini caz klasikleriyle buluşturdu

 

Şenay Ocak'tan; "Kadın Öyküsü: Didem Madak ve Caz"

 

 

Caz müzisyeni, vokalist ve Cazkolik yazarı Şenay Ocak’ın "Kadın Öyküsü: Didem Madak ve Caz" adını verdiği performans 8 Kasım akşamı Kuzguncak'taki HuginveMunin’de izleyiciyle buluştu.

 

Caz müziğini şiirle bütünleştirme amacıyla yola çıkan Ocak, performansında, genç yaşta hayata veda eden şair Didem Madak'ın şiirlerine başvurdu ve Madak'ın şiirleriyle geçmişten gelen ünlü caz standartları arasında incelikli bir bağ kurdu. Türkiye caz sahnesinde benzerine pek rastlanmayan bu nadir konsept esnasında Şenay Ocak'a gitarda Bora Çeliker, trompette Şenova Ülker gibi önemli isimler eşlik etti.

 

Didem Madak 2011 yılında 41 yaşında hayata veda eden bir şair ve çocuk yaşta annesini kaybetmenin acısını hayatı boyunca üzerinde taşımış bir sanatçı idi. Annesine ve çocukluğuna olan özlemini sığınacak limana dönüştürerek kaleme aldığı şiirleri onu Türkiye'nin sevdiği bir şaire dönüştürmüştü.

 

Annesini beyin kanserinden kaybettiğinde Didem 14, kardeşi Işıl ise henüz 7 yaşındaydı. Bu ölüm Didem için kırılma noktası oldu. Babasının yeniden evlenmesinden sonra üniversiteden mezun olan Madak da evlenir ama evliliği kısa sürer.

 

Bunalımlı günlerin başlamasının ardından Bornova’da bir evin bodrum katına taşınarak şiirlerini burada yazmaya başlayan Madak şiirlerinde yalnızlığını dile getirir:

 

“Kimi gün öylesine yalnızdım. Derdimi annemin fotoğraflarına anlattım. Annem ki beyaz bir kadındır, ölüsünü şiirle yıkadım.

 

Bir gölgeyi sevmek ne demektir bilmezsiniz bayım. Öldüğü gece terliklerindeki izi okşadım. Çok şey öğrendim geçen üç yıl boyunca. Acının ortasında acısız olmayı. Kalbim, ucu kararmış bir tahta kaşık gibiydi bayım.”

 

Sözlerini hem duygulu hem ironik mısralarla işleyen Madak, kendi acısıyla alay dahi edebilmiş ve acının üstesinden gelebilmek için şiiri güçlü bir araç olarak kullanmayı tercih etmiş bir sanatçıydı.

 

2002 yılında İstanbul’a taşınarak şiir yazmaya devam eden Madak, ikinci evliliğini Timur Çelik ile yapmasının ardından bu evlilikten doğan çocuğuna annesinin adını vermiş ve anne olmasının ardından yavaş yavaş şiir yazmayı bırakarak edebiyattan uzaklaşmış. 2010 yılında yakalandığı kolon kanser nedeniyle 23 Temmuz 2011 günü hayata gözlerini kapamış ünlü şair.

 

 

 

Didem Madak'ın hikâyesi elbette hüzünlüdür ama geride bıraktığı şiirleri farklı biçimlerde hayat buluyor, tıpkı Şenay Ocak'ın hayata geçirdiği bu projede olduğu gibi

 

 

Performans esnasında ünlü "Summertime" mesela "Mutsuza Kim Bakacak" adı ile yeniden yorumlanır. Şenay Ocak'ın caz tarihine ve caz standartlarına olan sevgisi ve bu standartları sahnelerde seslendirdiği kadar seminerlerinde de anlatıyor olması onu Madak'ın şiirleriyle uyumlu ve yorumlu hale getirmesini kolaylaştırmış.

 

Şenay Ocak'ın performansı esnasında Madak'ın şiirleriyle adeta yeniden yazarak seslendirdiği caz standartları arasında "Cry Me A River", "Gentle Rain", "Bye Bye Blackbird" -ki bu şarkıyı yakın zamanda Swing Berries isil grubuyla single olarak yayınlamıştı-, "Blue Skies", "Softly" ve "Nature Boy" gibi ünlü klasikler vardı.

 

Bu projenin birden çok salonda ve şehirde sahnelenmesi şiir ve caz severleri eminiz bir araya getirecektir.

 

Leyla Diana Gücük

 

Cazkolik.com / 03 Aralık 2023, Pazar

 

BU İÇERİĞİ PAYLAŞIN


Leyla Diana Gücük

  • Instagram
  • Email

Yorum Yazın

Siz de yorum yazarak programcımıza fikirlerini bildirin. Yorumlar yönetici onayından sonra sitede yayınlanmaktadır. *.